0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

Download:

 Aktuelt

 Næste arrangement

19
Januar
2019
Svømning
Brøndby Swim Cup
Nørregård
19
Januar
2019
Svømning
Sigma Udviklingsstævne 2
Blovstrød Svømmehal
19
Januar
2019
Svømning
H2Odense Klubmesterskab 2019
Svømmehallen Universitetet

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

 Næste arrangement

19
Januar
2019
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer off19-3243
DGI-huset Vordingborg
20
Januar
2019
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion off19-3259
Holbæk Svømme Klub
23
Januar
2019
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion off19-3275
Blovstrød Svømmehal

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

 Login

Flere funktioner kræver login: 

 

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.

International Mesterskaber

    Tags: Mesterskaber

Du kan via denne side finde alt information omkring internationale mesterskaber

 

 

Nordiske Junior kortbane 
7-9, december Oulu, Finland
Udtagelseskriterier

Livetiming

Officielle hjemmeside

 

Følgende svømmere er kvalificere til NM-Junior 

Anne Føyn Hørsholm Svømmeforening
Arthur Dalèn Ellegaard Lyngby Svømmeklub
Christoffer Harbo Andersen Søllerød Svømmeklub
Clara Rybak-Andersen Gentofte Svømmeklub
Elisabeth Sabroe Ebbesen Gentofte Svømmeklub
Jakob Strunge Nissen Kvik Kastrup
Josephine Kruse Sigma Swim Allerød 
Karoline Barrett Greve Svømmeklub / GTI 
Karoline Sørensen Thisted Svømmeklub
Liva Palmund Triton Ballerup
Lucas Strøbek Gentofte Svømmeklub 
Luccas Dam Brenner Herlev Svømning
Nicklas Östman Pedersen Herlev Svømning
Oskar Lindholm Lyseng IF - Aarhus Swim
Rasmus Nickelsen Kvik Kastrup
Sofie Hansen Kvik Kastrup
Sofie Theophil Petersen Vejle Svømmeklub
Thea Blomsterberg Sigma Swim Birkerød
Victoria Haahr Pallesen Aalborg Svømmeklub

 

 

Nordiske Senior kortbane
7-9. december Oulu, Finland

Selection criteria

Livetiming 

Officielle hjemmeside

 

Følgende svømmere er kvalificeret tuk NM-Senior
Julie Kepp Jensen, JGI /  A6 
Helena Rosendahl Bach, Holstebro Svømmeclub
Victoria Bierre, Gladsaxe Svøm GSC / NTC
Regitze Gaard, Svømmeklubben KVIK Kastrup
Alexander Aslak Nørgaard, Sigma Swim Birkerød
Mikkel Gadgaard, Esbjerg Svømmeklub
Andreas Hansen, Vejle Svømmeklub
Tobias Bjerg, AGF Svømning / NTC

Følgende trænere er udtaget efter DM på kortbane i Vejle 
Vil bilve opdateret når navne er faldet på plads
efter DM-Junior i næste uge.

 

Euro Meet - Junior 
25. - 27 januar 2019 Luxembourg

Udtagelseskriterier

Officielle hjemmeside
Program

 

 

VM-langbane

21.-28. juli 2019, Gwangju, Korea

Kvalifikation til VM-langbane
Selection Criteria 

 

 

 

 

 

Gamle stævner

Videre herfra:

Download:

Kontakt

Martin Karup

Sportskoordinator

Mail: mak@svoem.dk

Mobil: 21142782