0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

Download:

 Aktuelt

 Næste arrangement

18
November
2018
Svømning
Lokalstævne
Kastrup Svømmehal
18
November
2018
Vandpolo
Pokal indledende
Slagelse
18
November
2018
Parasvømning
2. Regionsstævne, Region Vest, Aarhus ( AFLYST )
Tovshøjskolens Svømmehal

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

 Næste arrangement

22
November
2018
Officials
Modul 3 - Starter off18-3211
DGI-huset Aabybro
24
November
2018
Officials
Modul 4 - Ledende måldommer og ledende tidtager off18-2945
Århus svømmestadion
24
November
2018
Dommere
Livredderdommerseminar Liv18-2898
Metalskolen

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

 Login

Flere funktioner kræver login: 

 

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.

International Mesterskaber

    Tags: Mesterskaber

Du kan via denne side finde alt information omkring internationale mesterskaber

 

 

Nordiske Junior kortbane 
7-9, december Oulu, Finland
Udtagelseskriterier

Livetiming

 

Følgende svømmere er kvalificere til NM-Junior 

Anne Føyn Hørsholm Svømmeforening
Arthur Dalèn Ellegaard Lyngby Svømmeklub
Christoffer Harbo Andersen Søllerød Svømmeklub
Clara Rybak-Andersen Gentofte Svømmeklub
Elisabeth Sabroe Ebbesen Gentofte Svømmeklub
Jakob Strunge Nissen Kvik Kastrup
Josephine Kruse Sigma Swim Allerød 
Karoline Barrett Greve Svømmeklub / GTI 
Karoline Sørensen Thisted Svømmeklub
Liva Palmund Triton Ballerup
Lucas Strøbek Gentofte Svømmeklub 
Luccas Dam Brenner Herlev Svømning
Nicklas Östman Pedersen Herlev Svømning
Oskar Lindholm Lyseng IF - Aarhus Swim
Rasmus Nickelsen Kvik Kastrup
Sofie Hansen Kvik Kastrup
Sofie Theophil Petersen Vejle Svømmeklub
Thea Blomsterberg Sigma Swim Birkerød
Victoria Haahr Pallesen Aalborg Svømmeklub

 

 

Nordiske Senior kortbane
7-9. december Oulu, Finland

Selection criteria

Livetiming 

 

Følgende svømmere er kvalificeret tuk NM-Senior
Julie Kepp Jensen, JGI /  A6 
Helena Rosendahl Bach, Holstebro Svømmeclub
Victoria Bierre, Gladsaxe Svøm GSC / NTC
Regitze Gaard, Svømmeklubben KVIK Kastrup
Alexander Aslak Nørgaard, Sigma Swim Birkerød
Mikkel Gadgaard, Esbjerg Svømmeklub
Andreas Hansen, Vejle Svømmeklub
Tobias Bjerg, AGF Svømning / NTC

Følgende trænere er udtaget efter DM på kortbane i Vejle 
Vil bilve opdateret når navne er faldet på plads
efter DM-Junior i næste uge.

 

VM-langbane
21.-28. juli 2019, Gwangju, Korea

Kvalifikation til VM-langbane
Selection Criteria 

 

 

 

 

 

Gamle stævner

Videre herfra:

Download:

Kontakt

Martin Karup

Sportskoordinator

Mail: mak@svoem.dk

Mobil: 21142782