0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

Download:

 Aktuelt

 Næste arrangement

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Svømningens Grunduddannelse 

Starter til august:

St Heddinge

Kalundborg

 

Livredderakademi

30.juli til 1. august Hvidovre

 

Livredderdommerkursus

5. oktober Slangerup

 Næste arrangement

26
April
2019
Dommere
ERC bruger- og instruktørkursus (genoplivning) Liv19-3302
TrygFonden Kystlivrednings Uddannelsescenter
26
April
2019
Dommere
Åbent-Vand Livredderdommerkursus. Liv19-3297
TrygFonden Kystlivrednings uddannelsescenter
27
April
2019
Træner/instruktør
Svømningens Grundudd. Weekend 2 af 2 Sg19-3117
Danhostel Kalundborg Vandrerhjem

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

 Login

Flere funktioner kræver login: 

 

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.

Aktiviteter

    Tags:

 

26
April
2019
26
April
2019
Svømning
Klubmesterskab
Pilehaveskolen
26
April
2019
Svømning
Klubmesterskaber
Forum Horsens
26
April
2019
Svømning
Hjørring Park Vendia Swim CUP 2019
Vandhuset Park Vendia Hjørring
27
April
2019
Svømning
Hansens Flødeis A6 Cup 2019
Jyllinge Svømmehal
27
April
2019
27
April
2019
Svømning
HVIDOVRE MEDLEY CUP 4
HVIDOVRE
27
April
2019
Svømning
Sigma Udviklingsstævne 3
Birkerød eller Blovstrød Svømmehal
27
April
2019
Svømning
BSK Klubmesterskab 2019
Brædstrup
27
April
2019
Svømning
DGI Pokalstævne 2019
Bov
28
April
2019
Svømning
ringsted sponsorsvøm
ringsted svømmeland
28
April
2019
Svømning
GP3 - GSC 2018-2019
Gladsaxe
28
April
2019
Svømning
Talent Stævne
Kastrup Svømmehal
28
April
2019
30
April
2019
Svømning
Klubmesterskaber Afd. 3.
Svømmecenter Falster
3
Maj
2019
Svømning
Farum Cup 2019
Farum Svømmehal
3
Maj
2019
Svømning
KVIK Klubmesterskab
Kastrup Svømmehal
4
Maj
2019
Svømning
Klubmesterskabet 2019
Nørre Allé 51
4
Maj
2019
Svømning
Midt Øst Cup 4
Forum Horsens
4
Maj
2019
Svømning
Glostrup Forårscup 2019
Glostrup Fritidscenter
4
Maj
2019
Svømning - Svømmetider
Glostrup Forårs Cup 2019, Glostrup

Glostrup Svømmehal / Glostrup Fritidscenter
4
Maj
2019
4
Maj
2019
Svømning
DGI Forårsstævne 2019
Hobro Idrætscenter
4
Maj
2019
Svømning
Fyn Børn 4
Svendborg
4
Maj
2019
Svømning
Tripple Meet 4
Hillerød Svømmehal
5
Maj
2019
Svømning
DeltaSwim Cup
Fredericia Idrætscenter
10
Maj
2019
10
Maj
2019
Svømning
Klubmesterskab
Sofiendal svømmehal
11
Maj
2019
11
Maj
2019
Svømning
NS mini
Frederiksværk
11
Maj
2019
Svømning
Kidz Meet 4
Skovlyskolen
11
Maj
2019
Svømning
HVIDOVRE GRAND PRIX 2019
HVIDOVRE
12
Maj
2019
Svømning
HT - 2. talentstævne
Arden Svømmehal
12
Maj
2019
Svømning
DGI Sprint-stævne 2019
Sønderborg
14
Maj
2019
Svømning
Klubmesterskaber Afd. 4
Svømmecenter Falster
19
Maj
2019
Svømning
Medley Challenge 3. afsnit
Gladsaxe svømmehal
19
Maj
2019
Svømning
AIFs Klubmesterskab
Albertslund
23
Maj
2019
Svømning
Klubmesterskab
Frederiksværk
23
Maj
2019
Svømning
Klubmesterskab
Nørregård
23
Maj
2019
24
Maj
2019
24
Maj
2019
Svømning
H.C. Andersen Swim Cup
Svømmehallen Universitetet, Odense
24
Maj
2019
Svømning
NOW SPORTS Aarhus Open 2019
Aarhus Svømmestadion
25
Maj
2019
Svømning
Nordjyske Cup 4, Brønderslev
Brøndeslev Svømmehal
25
Maj
2019
Svømning
Solrød Sommer Cup
Solrød Svømmehal
25
Maj
2019
Svømning
Klubmesterskab
Stevnsbadet
25
Maj
2019
Svømning
Hørsholm Cup 2019
Hørsholm svømmehal
26
Maj
2019
Svømning
E47
Gentofte Svømmeklub
26
Maj
2019
Svømning
Midt Vest Cup 4
Skive Badeland
27
Maj
2019
29
Maj
2019
Svømning
Værløse Klubmesterskab 3. afsnit
Værløse
30
Maj
2019
Svømning
Holbæk Youth Festival 2019
Holbæk Sportsby
31
Maj
2019
31
Maj
2019
Svømning
VS Kravtidsstævne
Søndre Skole, Viborg
31
Maj
2019
Svømning
Copenhagen Swim Cup 2019
Bellahøj Svømmestadion
31
Maj
2019
Svømning
22nd Danish International Swim Cup
Esbjerg
8
Juni
2019
Svømning
Midsommercup 2019
Ikast SvømmeCenter
8
Juni
2019
Svømning
Afslutningsstævne
Skovlyskolen
14
Juni
2019
Svømning - Svømmetider
Viborg Cup 2019, Viborg

Gymnastik- og Idrætshøjskolen
14
Juni
2019
Svømning
Viborg Cup 2019
Gymnastik- og Idrætshøjskolen, Viborg
15
Juni
2019
Svømning
Sigma Udviklingsstævne 4
Birkerød eller Blovstrød Svømmehal
15
Juni
2019
Svømning
Klubmesterskab 2019
Slagelse Svømmehal
15
Juni
2019
Svømning
Brøndby Sommer Cup
Nørregård
16
Juni
2019
Svømning
Berns Swim Challenge
Bernstorffsminde Efterskole
16
Juni
2019
Svømning
4. HT 2018/19
Støvring
21
Juni
2019
Svømning
Klubmesterskab
Hørsholm
21
Juni
2019
Svømning
Sommerstævne
Kildeskovshallen
29
Juni
2019
Svømning
Harboe Water Games 2019
Slagelse Svømmehal
29
Juni
2019
Svømning
Hillerød Langbane Cup 2019
Hillerød
29
Juni
2019
11
Juli
2019
Svømning
DM Åben klasse, Langbane
Arrangør søges
13
September
2019
Svømning
Unionsdommerseminar
Odense
14
September
2019
Svømning
HVIDOVRE MADWAVE CHALLENGE 2019
HVIDOVRE
14
September
2019
Svømning
Holdstævne for Årgang
Arrangør søges
17
September
2019
Svømning
Øst overdommer seminar
Brøndby
20
September
2019
Svømning
Nykredit Gentofte Open - kortbane
Kildeskovshallen
20
September
2019
Svømning
Rema 1000 Horsens Cup
Horsens
21
September
2019
Svømning
Ringsted Cup 2019
ringsted svømmeland
21
September
2019
22
September
2019
Svømning
1. HT 2019/20
Farsø
24
September
2019
Svømning
Vest overdommerseminar
Bemærk adressen: Hotel Scandic, Rytoften, 8210 Århus V
27
September
2019
Svømning
Hillerød Cup 2019
Hillerød Svømmehal
27
September
2019
Svømning
Thisted Cup 2019
Thisted
28
September
2019
28
September
2019
28
September
2019
Svømning
HVIDOVRE Medley Cup 1
HVIDOVRE
4
Oktober
2019
Svømning
Øst Junior/Senior Kortbane
Gladsaxe
5
Oktober
2019
Svømning
Sigma Speed Stævne
Blovstrød Svømmehal
6
Oktober
2019
Svømning
Hørsholm Cup Børn
Hørsholm
26
Oktober
2019
Svømning
Regionalt Stævne Sjælland Syd - yngste konkurrencesvømmere
Arrangør søges
26
Oktober
2019
Svømning
Vestdanske Masters 2019
Aalborg
26
Oktober
2019
Svømning
Regionalt Mesterskab Sjælland Nord - Årgangssvømmere
Arrangør søges
26
Oktober
2019
Svømning
Regionalt Mesterskab Sjælland Syd - Årgangssvømmere
Arrangør søges
26
Oktober
2019
Svømning
Regionalt Stævne Sjælland Nord - yngste konkurrencesvømmere
Arrangør søges
27
Oktober
2019
Svømning
Mirko stævne i Haslev
Haslev Svømmehal
2
November
2019
Svømning
Åbne Københavnske Masters 2019/Copenhagen Open Masters 2019
Kastrup Svømmehal
2
November
2019
Svømning
Regionsmeterskab Kortbane 2019
Sønderborg
3
November
2019
Svømning
HT - 3. talentstævne
Terndrup
10
November
2019
Svømning
Medaljestævne SVØM Korsør
Korsør Svømmehal
15
November
2019
Svømning
40. Syd Cup 2019
Hjortebro Hallen, Haderslev
16
November
2019
Svømning
HVIDOVRE Medley Cup 2
HVIDOVRE
16
November
2019
Svømning
Efterårsstævne 2019
Taastrup svømmehal - 25m og 50 m
16
November
2019
Svømning
Kalundborg Swim Cup 2019
Kalundborg Svømmehal
16
November
2019
22
November
2019
24
November
2019
Svømning
2. HT 2019/20
Hobro
29
November
2019
Svømning
KVIK Årgangs Cup 2019
Kastrup Svømmehal
30
November
2019
Svømning
HVIDOVRE Christmas Race 2019
HVIDOVRE
11
Januar
2020
Svømning
Sydbank Cup
Næstved Svømmehal
11
Januar
2020
Svømning
Haslev Vinter Cup 2020
Haslev Svømmehal
11
Januar
2020
1
Februar
2020
Svømning
Sigma Allerød Open
Blovstrød Svømmehal
2
Februar
2020
Svømning
Mikro stævne i Præstø
Præstø
22
Februar
2020
Svømning
Venskabsstævne
HVIDOVRE
6
Marts
2020
Svømning
Nyborg årgangs Cup
Nyborg Svømmehal
6
Marts
2020
Svømning
Kronborg open 2020
Helsingør Svømmehal
7
Marts
2020
Svømning
DGI Landsmesterskab 2020
Ikast
13
Marts
2020
Svømning
Spektrum Odder Swim Cup 2020
Odder Svømmehal
14
Marts
2020
Svømning
HVIDOVRE Medley Cup 3
Hvidovre
25
April
2020
Svømning
HVIDOVRE Medley Cup 4
Hvidovre
15
Maj
2020
Svømning
Hørsholm Cup 2020
Hørsholm Svømmehal
16
Maj
2020
Svømning
HVIDOVRE GRAND PRIX
Hvidovre
12
September
2020
Svømning
HVIDOVRE MADWAVE CHALLENGE 2020
Hvidovre
26
September
2020
Svømning
HVIDOVRE Medley Cup 1
Hvidovre
26
September
2020
23
Oktober
2020
Svømning
Regionalt Stævne Sjælland Nord - yngste konkurrencesvømmere
Arrangør søges
23
Oktober
2020
Svømning
Regionalt Mesterskab Sjælland Syd - Årgangssvømmere
Arrangør søges
23
Oktober
2020
Svømning
Regionalt Stævne Sjælland Syd - yngste konkurrencesvømmere
Arrangør søges
23
Oktober
2020
Svømning
Regionalt Mesterskab Sjælland Nord - Årgangssvømmere
Arrangør søges
14
November
2020
Svømning
HVIDOVRE Medley Cup 2
Hvidovre
14
November
2020
5
December
2020
Svømning
HVIDOVRE Christmas Race 2020
Hvidovre

Videre herfra:

Læs også:

Download:

Kontakt

Morten Kjær

Kontormedarbejder

Mail: mkj@svoem.dk