REMA 1000 AquaCamp er sommerferielejre for børn, og afvikles i samarbejde med de danske svømmeklubber.
Konceptet har hvert år haft rigtig god tilslutning og det er en stor succes både hos børnene, der deltager samt hos de klubber, der afholder det.
Mange klubber er udover sommerferien også begyndt at afholde REMA 1000 AquaCamps i efterårs-, vinter- og påskeferien.
Det er vi rigtig glade for i SvømDanmark, og vil fortsætte med at arrangere REMA 1000 AquaCamps, så mange vandglade børn som muligt kan få en sjov og udfordrende oplevelse.
Det overordnede formål med REMA 1000 AquaCamp er, at give børn og unge i alderen 7-12 år (både svømmere og ikke-svømmere) en god og alsidig oplevelse i vandet. REMA 1000 AquaCamp tænkes udbudt i sommerferien, ugerne 26-31, samt i de andre mindre ferier i løbet af året. Typisk er en REMA 1000 AquaCamp dag fra 9.00-15.00, men det kan også være en mulighed at tilbyde pasning i timerne før og efter. Dette er op til den enkelte klub.
Til samtlige deltagere på REMA 1000 AquaCamp udleveres merchandise. Klubberne modtager instruktørmapper med konkrete lege og aktiviteter, samt en klubmappe med gode råd omkring planlægning og afvikling. Endvidere vil klubberne modtage markedsføringsmateriale, der kan bruges i forhold til rekruttering af deltagere og generel markedsføring i lokalområdet.
Klubberne skal sørge for, at de har en kontaktperson, der er bindeleddet mellem SvømDanmark og klub. Klubben sørger selv for at finde egnede instruktører. Hovedinstruktøren skal være fyldt 18 år og skal som minimum have aflagt bassinlivredderprøven.
Klubberne skal betale et gebyr til SvømDanmark, som fastsættes ud fra følgende prismodel, som er gældende fra sommeren 2025: Klubber under 500 medlemmer betaler 150 kr pr. barn. Klubber mellem 501-1000 medlemmer betaler 155 kr pr. barn. Klubber over 1001 medlemmer betaler 160 kr pr. barn.
Indholdet på en REMA 1000 AquaCamp er meget alsidigt med aktiviteter i både vand og på land. Eksempler på aktiviteter kan være svømmeundervisning, livredningsaktiviteter, boldlege, udspring og kunstsvømning. Aktiviteter på land kan være fangelege, skattejagt, mini-OL, førstehjælp og mange andre spændende aktiviteter.
Hvis I som klub har interesse i at høre mere om REMA 1000 AquaCamp konceptet eller har brug for hjælp til at etablere en REMA 1000 AquaCamp, kan I kontakte de AquaCamp ansvarlige på aquacamp@svoem.dk.
Nadia Skousen Holm
Udviklingskonsulent
Mail: nsh@svoem.dk
Mobil: 53853481