0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

AKTUELT

 

Bliv en haj til Facebook

Deltag i et af de mange temamøder rundt i Danmark.

 

Læs mere og tilmeld jer her

 Næste arrangement

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Svømningens Grunduddannelse

Kalundborg

St Heddinge

Årgangstræneruddannelse

 

Børnetræneruddannelsen

Official kurser

Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion

14. august Sønderborg

18. august Odense

7. september Holbæk

Modul 2 - Bane-, mål- og vendedommer

28. august Odense

Modul 4 - Ledende måldommer og tidtager

14. august Esbjerg

Modul 7 - Overdommer

12. februar 2022 + 26. februar 2022

 Næste arrangement

3
August
2021
Livredderprøver
Åbent-vand Underviserprøven Red21-3694
TrygFonden Kystlivredningsuddannelsescenter
3
August
2021
Træner/instruktør
Livredderakademi LAKA21-3655
TrygFonden Kystlivredningsuddannelsescenter
5
August
2021
Livredderprøver
Åbent-vand Underviserprøven Red21-3693
TrygFonden Kystlivredningsuddannelsescenter

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.

Tilmelding til ordinær Generalforsamling lørdag 24. april 2021

Her kan du tilmelde dig Generalforsamlingen 2021 

Navn (for- og efternavn)
*
Tilhørsforhold til Dansk Svømmeunion
*
Hvad er dit tilhørsforhold til klubben
Mail
*
Telefon
*
Note
Navn (for- og efternavn)Tilhørsforhold til Dansk Svømmeunion
  Stine Sørensen   Bestyrelsesmedlem i Dansk Svømmeunion
  Hans Hørmann   Udvalgsrepræsentant i Dansk Svømmeunion
  Helen Witt Qvist   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Caroline Kleemann Falster   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Pia Husted Rasmussen   Udvalgsrepræsentant i Dansk Svømmeunion
  Connie Højgård   JGI Swim - 38202604
  Lene Villumsen   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Amanda Egeord Lund   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Marianne Hansen   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Jacob Lind   Møns Svømmeklub - 38205821
  Marianne Hansen   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Linda Jørgensen   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Charlotte Bistrup   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Lise Møller   Udvalgsrepræsentant i Dansk Svømmeunion
  Søren Kobbernagel   Hørsholm Svømmeforening - 38207915
  Lars Heeno Rasmussen   Helsingør Svømmeklub - 38205588
  Allan Nyhus   Hovedstadens Svømmeklub, Frederiksberg - 38205556
  Dorte Stautz Hansen   Udvalgsrepræsentant i Dansk Svømmeunion
  Peter Møller Nielsen   Udvalgsrepræsentant i Dansk Svømmeunion
  Allan Thorup Svenningsen   Aabybro IF Svømning
  Danielle Keller   Bestyrelsesmedlem i Dansk Svømmeunion
  Lene Madegaard   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Stine Arneskov   Lyngby Svømmeklub - 38205554
  Niels C. Andersen   Søllerød Svømmeklub - 38205587
  Jan Hansen   Udvalgsrepræsentant i Dansk Svømmeunion
  Elisabeth Rahe   Udvalgsrepræsentant i Dansk Svømmeunion
  Mia Heide   Gladsaxe Svømmeklub - 38205578
  Per Kirkegaard   Udvalgsrepræsentant i Dansk Svømmeunion
  Ellen Jespersen   Udvalgsrepræsentant i Dansk Svømmeunion
  Cecilie Højmark   Udvalgsrepræsentant i Dansk Svømmeunion
  Marianne Eltong Gade   Hovedstadens Svømmeklub, København - 38205566
  Bolette Weis Fogh   Hovedstadens Svømmeklub, Frederiksberg - 38205556
  Monica Arentoft   Gentofte Svømmeklub - 38205576
  Lone Lagerbon   Udvalgsrepræsentant i Dansk Svømmeunion
  Anne Marie Zinck   Hovedstadens Svømmeklub, København - 38205566
  Patrick Sackner Christensen   Andet
  Marie Korsholm   Thisted Svømmeklub - 38605671
  Dorthe Holm Jacobsen   Varde Svømmeklub - 38605652
  Brian D. Marshall   Svømmeklubben Frem - 38605632
  Trine Gudnitz   Helsingør Svømmeklub - 38205588
  Anders Myrhøj   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Pia Johansen   Silkeborg Svømmeklub - 38605691
  Flemming Lauth Nielsen   IHF Svømning - 38605679
  Camilla Beckmann   Tune If´s Svømmeafdeling - 38207914
  Marianne Sørensen   Tune If´s Svømmeafdeling - 38207914
  Belinda Thune   Tune If´s Svømmeafdeling - 38207914
  Jens-Christian Iversen   Udvalgsrepræsentant i Dansk Svømmeunion
  Dan Knudsen   Greve Svømmeklub - 38205585
  John Møller Larsen   Aalborg Svømmeklub - 38605705
  Per Müller   Greve Svømmeklub - 38205585
  Miklas Hansen Ladegaard   Andet
  Katrine Leth-Espensen   Udvalgsrepræsentant i Dansk Svømmeunion
  Lone Lagerbon   Udvalgsrepræsentant i Dansk Svømmeunion
  Morten Andersen   Viborg Svømmeklub
  Morten Lindholm   Lyseng I.F., Svømmeafd. - 38605685
  Tommy Jensen   Svømmeklubben MK 31 - 38205563
  Lars Haunstrup   Vildbjerg Sportsforening, Svømmekl. - 38605666
  Jesper Hartington   Nivå Svømmeforening - 38206940
  Anders Hammer   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Nicolaj Poulsen   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Simon Bro   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Henrik Larsen   Gentofte Svømmeklub - 38205576
  Mick Steen Nielsen   Nordkystens Kystlivredder-klub - 38205541
  Nora Thomsen   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Morten Hinnerup   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Anna Hauritz Nielsen   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Klaus Christensen   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Lasse Serup Jensby   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Karsten Elm Heintz   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Martin Karup   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Kim Thorsell   VIK - Skovbakken Svømmeafdeling - 38605683
  Hans Henrik H. Heming   Svømmeklubben Copenwater - 38206915
  Chr Heyde   Svømmeklubben Frem - 38605632
  Maria Bastiansen   Københavns Livredderklub - 38206930
  Sanne Skousen Holm   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Thomas Stub   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Anja Kobbernagel   Lolland Falster Livredderklub - 38206949
  Nina Kragh-Kobbernagel   Lolland Falster Livredderklub - 38206949
  Anders Skov   Lyngby Udsprings Klub af 2002 (LUK 2002) - 38202564
  Michael Baungaard-Sørensen   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Anne Kørbits   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Carsten Jokumsen   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Mads Nørgaard Andersen   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Lene Møller   Svømmeklubben Nord - 38605708
  Birgitte Lemming   HGF Svømning - 38606181
  Mia Hyldahl   Sigma Swim Birkerød - 38205593
  Ronnie Dalsgaard   Udvalgsrepræsentant i Dansk Svømmeunion
  Andreas Piper Mårtensson   Udvalgsrepræsentant i Dansk Svømmeunion
  Victoria Emilie Hother   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Lars Bo Larsen   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Mette Dam Mikkelsen   Glostrup Svømmeklub - 38205586
  Christina Borring   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Claus Tommerup Sørensen   Svømmeklubben Pingvinen - 38605714
  Mads Hjort   Udvalgsrepræsentant i Dansk Svømmeunion
  Josefine Børthy   KU Svømning og Vandpolo - 38205562
  René Thomsen   Berns Swim Team - 38609240
  Peter Tranto Bräuner   Udvalgsrepræsentant i Dansk Svømmeunion
  Victor Valore   Bestyrelsesmedlem i Dansk Svømmeunion
  Mads Søndergaard   High Diving Denmark - 1350145
  Jesper Kallesøe   Herlev Svømning - 38205571
  Marianne Rolin   Skive Svømmeklub Poseidon - 38605673
  Kim Skyldahl Sørensen   Durup If´s Svømmeafd - 38606387
  Thomas Reffstrup   Thyregod Svømmeklub - 38609491
  Tilde Mette Juul   Hillerød Svømmeklub - 38205591
  Jesper Sander Andersen   Thisted Svømmeklub - 38605671
  Henrik Hedegaard   Struer Svømmeklub - 38605669
  Britt Kejser Greve   Udvalgsrepræsentant i Dansk Svømmeunion
  Carl Eltorp   Vallensbæk Idrætsfor.Af 1939(Vi 39) - 38205581
  Gitte Paulsen   Stidsholt IF - 38609463
  Rikke Jørgensen   Thisted Svømmeklub - 38605671
  Torben Nielsen   Gladsaxe Svømmeklub - 38205578
  Lars Frederiksen   Helsinge Svømmeklub - 38205590
  Anja Grønqvist   Vinderup GF, Svømning - 38605670
  Jonatan Balladone   AGF Aarhus GF af 1880 - 38605684
  Flemming Johansen   Svømmeklubben Sønderborg - 38605643
  Karl-Emil Greve   Tommerup Svømmeklub - 38605635
  Fritz Ganzhorn   Svømmeklubben Vest/Brøndby - 38205567
  Hanne Nielsen   Thisted Svømmeklub - 38605671
  Rikke Larsen   Bov If - Svømmeafd. - 38606232
  Allan Christensen   Lyseng I.F., Svømmeafd. - 38605685
  Mette Christiansen   Svømmeklubben Koral - 38605694
  Janni Abel   Svømmeklubben Nord - 38605708
  Anita Holm   Svømmeklubben Koral - 38605694
  Martinus Markussen   Tarm Skjern SvømmeKlub - 38608847
  Bibi Modin Christensen   Køge Svømmeklub - 38205609
  Peter Marker-Pedersen   Udvalgsrepræsentant i Dansk Svømmeunion
  Nomi Mortensen   Udvalgsrepræsentant i Dansk Svømmeunion
  Steen Heftholm   Frederikshavns Kommunes Idrætsklub F.K.I. - 38609467
  Nicoline Agersnap   Halliwick Svømmeklubben i Silkeborg, HASI - 38606416
  Rina Damsgaard Hansen   Bjerre Herreds Svømmeklub - 38607967
  Kasper Ernest   Svømmeklubben Frem - 38605632
  Jan Urban Hansen   Svømmeklubben Kvik, Kastrup - 38205573
  Torben Kjeldsen   Randers Gymnastiske Forening - 38605699
  Jette Tvede Christiansen   Rønne Svømmeklub - 38206362
  Daniel Llobel   Grenaa Svømmeklub - 38605688
  Steffen Mattrup Lund-Hansen   Ganløse Svømmeklub - 38202278
  Lene Gram   Gladsaxe Svømmeklub - 38205578
  Liselotte Knagaard   Solbjerg If´s Svømmeafdeling - 38603067
  Kim Hornbæk   Swim Team Neptun - 38606411
  Morten Ancker   Aarhus Studenternes Svømmeklub - 38605682
  Luise Dybkjær   Gladsaxe Svømmeklub - 38205578
  Lene Høybye   Nyborg Svømmeklub - 38605638
  Britt Nøhr Jensen   Albertslund Idrætsfor.Svømmeafd. - 38205580
  Kasper Hallenborg   H2Odense - 38605660
  Jens Frederiksen   Helsinge Svømmeklub - 38205590
  René Højer   TrygFonden
  Svend Holm   Gæst
  Maria Hamilton Brown   Holbæk Svømme Klub (H S K) - 38205605
  Lars Jonsson   Snejbjerg Svømmeklub - 38607890
  Rune Sejr Jørgensen   Silkeborg Svømmeklub - 38605691
  Jan Mikkel Fortun   Helsinge Svømmeklub - 38205590
  Johan Seistrup   Vejle Svømmeklub - 38605659
  Jesper Waterval   Svømmeklubben Triton - 38205572
  Søren Nissen   Skanderborg Svømmeklub - 38606312
  Helle Hansen   Aarhus Havsvømning - 38606434
  Louise Christensen   Østervraa IF Svømmeafdeling - 38609495
  Heidi   Svømmeklubben Smut - 38609478
  Jon Vestergaard   BSK08 - 38605719
  Aleks Danmark   Hadsund Svømmeklub - 38605703
  Stefan Stenberg Sørensen   24 timer i Hjallerup - 38609520
  Louise Christensen   Østervraa IF Svømmeafdeling - 38609495
  Lene Jensen   Svømmeklubben Frem - 38605632
  Lars Siegumfeldt   Hvidovre Svømmeklub - 38206359
  Ib Kronborg   AGF Aarhus GF af 1880 - 38605684
  Louise Krag Andersen   Sigma Swim Allerød - 38206368
  Søren Thisted   Silkeborg Motion/Tri-klub (SMT) - 38605791
  Helle Brogaard   BSK08 - 38605719
  Ann Kjær Laugesen   Hobro Svømmeklub - 38605712
  Birgitte Clausen   Tørring If´s Svømmeafd - 38606376
  Jakob Andkjær   Vallensbæk Idrætsfor.Af 1939(Vi 39) - 38205581
  Tina Gretlund   Svømmeklubben Kvik, Kastrup - 38205573
  Ivan Kristian Pedersen   Vejle Svømmeklub - 38605659
  Karin Lund   Gladsaxe Svømmeklub - 38205578
  Mia Jappe   Swim Team Taastrup - 38205582
  Carsten Frandsen   Svømmeklubben Søhesten - 38604482
  Marianne Madsen   Vejle Svømmeklub - 38605659
  Henrik Olesen   Sindal Svømmeforening - 38604497
  Lone Skoven   Sindal Svømmeforening - 38604497
  Mette C. L. Andersen   Fjerritslev Svømmeklub Fsk - 38605717
  Mette C. L. Andersen   Fjerritslev Svømmeklub Fsk - 38605717
  Søren Sofus Sørensen   Hjortshøj - Egå - Idrætsforening HEI Svømning - 38606392
  Lilly Merete Andersen   Svømmeklubben Jet - 38606395
  Søren Bjørn   Aarhus Studenternes Svømmeklub - 38605682
  Morten Binderup   Udvalgsrepræsentant i Dansk Svømmeunion
  Lene Kjer Rasmussen   Hvidovre Svømmeklub - 38206359
  Thomas Evald   Nordals Svømmeklub - 38607968
  Peter Thaysen   Kolding Svømmeklub - 38605639
  Benny Hansen   Svømmeklubben Rask - 38605716
  Mikael Laugese   Hobro Svømmeklub - 38605712
  Allan Ottesen   DeltaSwim Fredericia - 38606396
  Jimmy Krøier Sørensen   Aars Svømmeklub - 38605715
  Henrik larsen   Gentofte Svømmeklub - 38205576
  Patrick Lilius   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Lars Rasmussen   Odder Svømmeklub - 38605686
  Johnni Olesen   Svømmeklubben Nejst - 38605724
  Søren Kanstrup   Hjortshøj - Egå - Idrætsforening HEI Svømning - 38606392
  Lars Warm   Bestyrelsesmedlem i Dansk Svømmeunion
  Jeanette Andersen   Den Lille Svømmeklub - 38606427
  Irma Dam Kristensen   Ølgod Svømmeklub - 38605654
  Maria Mose-Christensen   Helsingør Svømmeklub - 38205588
  Maria Mose-Christensen   Helsingør Svømmeklub - 38205588
  Puk Hvistendal   Stiller op i bestyrelsen
  Jakob Rybak-Andersen   Gentofte Svømmeklub - 38205576
  Jens Brinkmann   Svømmeklubben Grindsted - 38605675
  Linda Jensen   Frederikshavn Svømmeklub af 2017 - 38609502
  Pia Husted Rasmussen   Frederiksværk Svømmeklub - 38207297
  Inge N. Nørgaard   Agerskov Sogns Ungdomsforening - 38606408
  Camilla Jørgensen   Lystrup If - 38608853
  Katarina Bjerre Vestbjerg   SVØM Slagelse Korsør - 38205603
  Maj-Britt Mikkelberg   Herlev Svømning - 38205571
  Birgitte Palle   Udvalgsrepræsentant i Dansk Svømmeunion
  Stine laursen   Svømmeklubben Nord - 38605708
  Dorte Krabbe   Holstebro Svømme-Club - 38605668
  Jan Glerup   Swim Team Neptun - 38606411
  Louise Lorenzen   Ikast Svømme Klub - 38605663
  Finn Friis   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Hans-Henrik Ottesen   Aalborg Svømmeklub - 38605705
  Anja Kobbernagel   Lolland Falster Livredderklub - 38206949
  Claus Buus   Farum Svømmeklub - 38202569
  Jakob Søndergaard   Herning Svømmeklub - 38605662
  Jørgen Rathschau Sørensen   Esbjerg Svømmeklub - 38605740
  Pernille Kokholm   H2Odense - 38605660
  Line Bergmann   Rønne Svømmeklub - 38206362
  Emilie Christensen   Thisted Svømmeklub - 38605671
  Per Kristensen   If for Handicappede i Aalborg - 38606311
  Kim Hansen   Startfællesskabet GTI - 38101250
  John Mogensen   Gribskov Familie Svøm. - 1330468
  Marlene Holmberg   Vejle Svømmeklub - 38605659
  Jan-Henrik Wienke   Hog Hinnerup og omegns gymnastikforening - 38609236
  Peter Jørn Jensen   Farum Svømmeklub - 38202569
  Martin Tranberg   Rønne Svømmeklub - 38206362
  Rasmus Ærenlund   Værløse Svømmeklub - 38206371
  Martin Fuhrmann   Hovedstadens Svømmeklub, Frederiksberg - 38205556
  Henrik Bach   Horsens Svømmeklub - 38605693
  Lars Green Bach   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  peter Munk   Svømmeklubben 68,Hjørring - 38605722
  Kristine Nyboe   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Jakob Andkjær   Vallensbæk Idrætsfor.Af 1939(Vi 39) - 38205581
  Ide Kristine Kromann   Tune If´s Svømmeafdeling - 38207914
  Kjeld Egebo   Æresmedlem
  Nina Bundgaard   DIF
  Klaus Henry Kristoffersen   Skagen Svømmeklub - 38606375
  laila Holmskov   Slangerup Svømmeklub - 38205595
  Brian Hansen   Solrød SvømmeKlub - 38205612
  Michael Burø Redke   Ringsted Svømmeklub - 38205598
  Mads Glæsner   Hvidovre Svømmeklub - 38206359
  Nina Højris   Aarhus 1900 Triathlon - 38601728
  Lars Toustrup-Andersen   Vejle Svømmeklub - 38605659
  John Gath   Ishøj Svømmeklub - 38202563
  Louise Schwartz   Vejle Svømmeklub - 38605659
  Helle Cornelius-Knudsen   Swim Team Taastrup - 38205582
  Sisse Skovly Larsen   Næstved If, Svømmeafdeling - 38205618
  Morten Brønniche   Swim Team Taastrup - 38205582
  Anders Billesø Beck   Erritsø Gymnastik og If - 38602988
  Lars Zimmermann Jensen   JGI Swim - 38202604
  Christina Mørup Sørensen   Aakirkeby Idrætsforening - Svømning - 38206934
  Peter Lund Holm   Esbjerg Svømmeklub - 38605740
  Martin Duedal Johansen   Esbjerg Svømmeklub - 38605740
  Jesper Kjærgaard   Svømmeklubben Opnør - 38606398
  Ulla Sørensen   Blåvandshuk Svømmeklub - 38605653
  Diana Nonbo   Them Svømmeklub - 38601990
  Bente   Ulfborg Bys GF, svømmeafd - 38606419
  Charlotte Pedersen   Ishøj Svømmeklub - 38202563
  Lars R.Aa. Jørgensen   Bestyrelsesmedlem i Dansk Svømmeunion
  Pia Stoltenhoff   Brædstrup Svømmeklub - 38605696
  Christina Scales   Ruth Anker Scales Svømmeskole - 38900185
  Susanne Haunsvig   Svømmeklubben SHS - Stevns - 38205614
  Anette Nørskov Schultz   Viborg Svømmeklub - 38605697
  Harald Lie   Halliwick Svømmeklubben i Århus, HASA - 38606413
  Nanna Nielsen   TV2
  Bjørn Juul Hansen   Aarhus If af 1900 - 38606378
  Morten Kjær   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Lene volke   Swim Team Neptun - 38606411
  Maya Dalgaard   Idrætsforeningen Jarl, Arden - 38608883
  Merete Riisager   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Lars Hansen   Udvalgsrepræsentant i Dansk Svømmeunion
  Maria Jensen   Hovedstadens Svømmeklub, København - 38205566
  Emil Halkier   Journalist, DR Sporten
  Michael Bjørnlund   Hovedstadens Svømmeklub, København - 38205566
  Ulla vittrup   Hals Svømmeklub - 38605445
  Karina Isager-Sally   Hovedstadens Svømmeklub, Frederiksberg - 38205556
  Anne Jørgensen   Roskilde Svømning - 38205611
  Lotte Manicus   Silkeborg Svømmeklub - 38605691
  Otto Vinther Christensen   Hovedstadens Svømmeklub, Frederiksberg - 38205556
  Flemming Poulsen   Sigma Swim Birkerød - 38205593
  Katrine Cohen   Hovedstadens Svømmeklub, Frederiksberg - 38205556
  Lise Lotte Erichsen   Sigma Swim Birkerød - 38205593

Videre herfra:

Læs også:

Download:

Kontakt: