0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

EM: DK’s juniorer sætter den europæiske ungdomselite stævne de næste seks dage

04-07-2022

EM for juniorer afholdes 5.-10. juli i den rumænske hovedstad Bukarest.

Af: Klaus Bach Christensen

19 svømmere formåede under Danish Open at kvalificere sig til europamesterskaberne for juniorsvømmere, og siden har de forberedt sig til mesterskaberne med blandt andet en træningslejr i Italien og en større svømmekonkurrence i Skotland.

 

I morgen starter så det, som hele optakten har handlet – nemlig EM for juniorer.

 

”Det er gruppe sultne svømmere og trænere, som tripper på bassinkanten og glæder sig til at komme i gang. Siden kvalifikationen har vi forsøgt at forberede os bedst muligt, og vi tog nogle gode udviklingsskridt allerede i Rom og Glasgow. De erfaringer, vi gjorde os - individuelt såvel som hold - forventer jeg, svømmerne har arbejdet på at forbedre i deres vante træningsmiljøer, og nu skal de høste frugterne af deres indsatser. Jeg ser frem til en masse hurtig dansk svømning, for der skal præsteres allerede om morgenen, hvis indledende starter skal konverteres til pladser i finaleafsnittene,” siger juniorlandstræner i Dansk Svømmeunion, Thomas Stub. 

 

Foto: Sune Thonesen

 

Danmarks hold ved EM Junior 2022

  • Casper Puggaard, 2005, Hovedstadens Svømmeklub
  • Schastine Tabor, 2005, Swim Team Taastrup
  • Oscar Isberg, 2004, GTI - Tune I.F.
  • Kristine Nilsson Norby, 2005, Gentofte Svømme Klub
  • Louise Lie Thisted, 2005, Aalborg Svømmeklub
  • Jonas Gaur, 2005, Agfs Svømmeafdeling
  • Cille Kirketerp, 2005, Svømmeklubben MK31
  • Lars Riisgaard-Jensen, 2004, Aalborg Svømmeklub
  • Mathias Christensen, 2004, Svømmeklubben Kvik, Kastrup
  • Fenja Romanski, 2005, Aalborg Svømmeklub
  • Elias Marius Elsgaard, 2004, Vejle Svømmeklub
  • Karoline Kjelstrup, 2006, Aalborg Svømmeklub
  • Mads Møller, 2005, Hovedstadens Svømmeklub
  • Anne Thastrup-Hansen, 2006, Haderslev Svømme Klub
  • Ida Skov Kragh, 2006, A6 Slangerup Svømmeklub
  • Robert E. Falborg Pedersen, 2005, Gladsaxe Svømmeklub
  • Amanda Da Silva B. Madsen, 2005, Gentofte Svømme Klub
  • Anna Rønn, 2005, Ringe Svømme Klub
  • Cecilie Carøe Helmark, 2005, Gentofte Svømme Klub

 

Trænerstab

  • Thomas Stub, juniorlandstræner
  • Niels-Jørgen Jørgensen, Hovedstadens Svømmeklub
  • Sune Thonesen, Swim Team Taastrup
  • Niklas Brix, GTI Swim
  • Erik Pallesen, Aalborg Svømmeklub
  • Line Petersen, AGF Svømning

 

Links om EM Junior, lige ved hånden

Indledende afsnit starter 09.00, mens finaleafsnit starter 16.00 (danske tider).

Følg med på SvømmeSport og Instagram

Startlister – klik her

Program – klik her

Resultater – klik her

Se med live – klik her

Mulig streaming på LEN TV (endnu ikke bekræftet) – klik her

 

Gik du glip af juniorernes rejse mod EM?

Præsentation og udtagelse – klik her

Træningslejr i Rom – klik her

Danmarks bedste juniorer konkurrerer i Glasgow – klik her

Unge landsholdsgrupper tager vigtigt processkridt i Skotland – klik her