0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

Danmarks hurtigste åbent vand-svømmere har nu medaljer om halsen

26-06-2022

DM i åbent vand-svømning fandt sted i dag, og danmarksmestrene er kåret


I dag løb DM i åbent vand-svømning af stablen i Limfjorden med Honnørkajen pakket med tilskuere. Herrerne var inde i en reel slutspurt, og Philip Krogh Brønnicke var omtrent et halvt sekund hurtigere end Mads Stamholt.

 

Resultaterne er som følger:

Senior, damer:

  1. Viktoria Freja Sørensen, 1:07:52, Gladsaxe Svømmeklub
  2. Helena Hvid Hansen, +0:13 1:08:05, Søllerød Svømmeklub
  3. Sif Bramm, +5:15 1:13:08, A6 Swim

 

Senior, herrer:

  1. Philip Krogh Brønnicke, 1:06:24, Swim Team Taastrup
  2. Mads Stamholt, +0:00 1:06:24, Vejle Svømmeklub
  3. Kristian Ranghøj, +0:01 1:06:25, Silkeborg Svømmeklub

 

Junior, damer:

  1. Viktoria Freja Sørensen, 1:07:52, Gladsaxe Svømmeklub
  2. Sif Bramm, +5:15 1:13:08, A6 Swim
  3. Alberte Skov Forsberg, +6:57 1:14:50, Herlev Svømmeklub

 

Junior, herrer:

  1. Mads Stamholt, 1:06:24, Vejle Svømmeklub
  2. Karl Anton Kristensen, +6:34 1:12:59, Svømmeklubben s68
  3. Anders Kousgaard Kortegaard, +6:38 1:13:03, A6 Swim

 

 

 

 

Pre-masters, damer:

  1. Helena Hvid Hansen, 1:08:05, Søllerød Svømmeklub

 

Pre-masters, herrer:

1. Philip Krogh Brønnicke, 1:06:24, Swim Team Taastrup

2. Ulrich Blach Petersen, +0:04 1:06:28, Hørsholm Svømmeforening

3. Johnathan Bos, +15:06 1:21:31, Haderslev Svømmeklub

 

Masters A, damer:

1. Julie Brøggler, 1:24:30, Copenwater

2. Karoline Nielsen, +4:44 1:29:15, Aalborg Svømmeklub

3. Cecilie Meinert Pedersen, +16:04 1:40:35, Vejle Svømmeklub

 

Masters A, herrer:

1. Kristian Ranghøj, 1:06:25, Silkeborg Svømmeklub

2. Sebastian Buhl, +30:29 1:36:54, Copenwater

 

Masters C, damer: 

1. Nadja Joy Tønnesen, 1:36:56, Slagelse Triklub

 

Masters E, herrer:

1. Morten Stokholm, 1:17:26, SMT/TKS

2. Tommy Nielsen, +0:13 1:17:39, SMT-Silkeborg

 

Masters F, herrer:

1. Bjørn Würtz Andersen, 1:17:46, Vejle Svømmeklub - ESV

2. Henry Lykke Stokholm, +3:46 1:21:32, Esbjerg Svømmeklub

3. Keld Hagen Jørgensen, +5:59 1:23:45, HEI

 

Masters H, herrer:

1. Anders Meinert, 1:30:10, Vejle Svømmeklub