0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

AKTUELT

 

Afhold REMA 1000 AquaCamp i en af

årets ferier.

Se mere her

Bliv en haj til Facebook

Deltag i et af de mange temamøder rundt i Danmark.

 

Læs mere og tilmeld jer her

 Næste arrangement

13
April
2021
Andet
Inspiration til nye og anderledes aktiviteter.
On-line Microsoft Teams
14
April
2021
Andet
Orientering om corona situationen
Online
15
April
2021
Andet
Valgmøde - ordinære bestyrelsesmedlemmer
Online

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Svømningens Grunduddannelse

Kalundborg

St Heddinge

Årgangstræneruddannelse

 

Børnetræneruddannelsen

22. maj Tommerup

Official kurser

 Næste arrangement

24
April
2021
Træner/instruktør
Aqua+ Akademi AQUA21-3634
Hobro Idrætscenter
24
April
2021
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer OM121-3611
Frederikssund Svømmehal
24
April
2021
Træner/instruktør
Svømningens Grundudd. Weekend 2 af 2 ISG21-3433
Danhostel Store Heddinge

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.


Overblik over andendagen af DJM for piger

04-12-2020

Tæt afgørelse og flot svømning i Greve Svømmehal.

Af: Klaus Bach Christensen

Fredag har der atter været skumsprøjt og bølgegang i 25-meterbassinet i Greve Svømmehal, hvor landets juniorpiger disse dage dyster om ædle metaller. Mesterskabsafsnittet bød på fire løb med flere spændende afgørelser – blandt andet i 50 meter fri, hvor blot 0,05 sekunder skilte guld- og bronzemedaljen.

 

Kom med bag kulissen ved DJM. Følg med på Instagram, hvor vi dækker mesterskabet intenst.

 

Nedenfor kan du se, hvilke juniorpiger der svømmede afsted med dagens medaljer.

 

200 meter butterfly

1. Cecilie Nørgaard Frost, Aalborg Svømmeklub, 2.15.49

2. Asta Poulsen Dolan, Gentofte Svømme Klub, 2.15.61

3. Camilla Nørgaard Frost, Aalborg Svømmeklub, 1.02.39

 

100 meter rygcrawl

1. Kristine Nilsson Norby, Gentofte Svømme Klub, 1.00.78

2. Fenja Romanski, Aalborg Svømmeklub, 1.03.13

3. Alma Heyn Stage, Svømmeklubben Kvik Kastrup, 1.03.51

 

50 meter fri

1. Mia West, Esbjerg Svømmeklub, 25.88

2. Nele Schulze, Haderslev Svømme Klub, 25.90

3. Schastine Tabor, Swim Team Taastrup, 25.93

 

1500 meter fri

1. Viktoria Freja Sørensen, Gladsaxe Svømmeklub, 16.47.34

2. Kajsa G. Christensen, Sigma Swim Birkerød, 17.24.85

3. Emma Kutsko Jensen, Aalborg Svømmeklub, 17.42.82

 

Se her billeder af medaljetagerne.

 

Se alle resultater fra DJM her.