0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

AKTUELT

 

Afhold REMA 1000 AquaCamp i en af

årets ferier.

Se mere her

Bliv en haj til Facebook

Deltag i et af de mange temamøder rundt i Danmark.

 

Læs mere og tilmeld jer her

 Næste arrangement

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Aqua+Akademi

6. marts Hobro

13. marts Korsør

Svømningens Grunduddannelse

Kalundborg

Store Heddinge

Official kurser

 Næste arrangement

24
Januar
2021
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer OM221-3608
Sofiendalskolen (Aflyst)
24
Januar
2021
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer OM2 21-3511
Kastrup Svømmehal - Kviks klublokale (Aflyst)
28
Januar
2021
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion OM121-3649 - Engelsk kursus
Kildeskovshallen

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.


Overblik over førstedagen af DJM for piger

03-12-2020

Glæden var stor på trods af uvante rammer.

Af: Klaus Bach Christensen

Greve Svømmehal slog i dag dørene op til danmarksmesterskaberne for juniorpiger, der kom godt fra land. I nogle meget anderledes mesterskabsrammer – blandt andet uden tilskuere – leverede svømmerne flot svømning, hvor flere viste, at de har udviklet sig meget siden sidste års DM Junior.

 

Kom med bag kulissen ved DJM. Følg med på Instagram.

 

I et lokale tilknyttet svømmehallen har svømmere i løbet af mesterskabet opholdt sig i de såkaldte hot seats, idet alle løb bliver svømmet med direkte finale. I de hot seats har humøret været højt, og det har givet talentansvarlig Thomas Stub mulighed for at tale med mange af juniorsvømmerne.

 

- Det glæder mig at se svømmernes glæde over at være tilbage i vandet ved et mesterskab. Deres mange smil vidner om, at de unge svømmere virkelig har tørstet efter at komme til et mesterskab igen, hvor de kan konkurrere mod landets øvrige juniorer, siger Thomas Stub og uddyber:

 

- De frivillige har fået mesterskabsdagen til at glide på bedste vis, hvilket svømmerne og trænerne virkelig sætter pris på. Dagen har været fyldt med god svømning, og jeg ser allerede frem til morgendagens løb.

 

Nedenfor har vi samlet resultaterne fra dagens fem løb, og du kan se billeder af medaljevinderne her.

 

100 meter butterfly

1. Sofie Bruun Høvring, Svømmeklubben MK 31, 1.00.15

2. Cecilie Carøe Helmark, Gentofte Svømme Klub, 1.00.63

3. Camilla Nørgaard Frost, Aalborg Svømmeklub, 1.02.39

3. Sofie A. Wolf, Esbjerg Svømmeklub, 1.02.39

 

200 meter medley

1. Mia West, Esbjerg Svømmeklub, 2.15.55

2. Kristine Nilsson Norby, Gentofte Svømme Klub, 2.16.31

3. Fenja Romanski, Aalborg Svømmeklub, 2.16.42

 

50 meter rygcrawl

1. Ida Jacobsen, Esbjerg Svømmeklub, 28.74

2. Rebecca Petersen, Hovedstadens Svømmeklub, 29.50

3. Lærke Dann-Nielsen, Hvidovre Svømmeklub, 29.65

 

100 meter brystsvømning

1. Nele Schulze, Haderslev Svømme Klub, 1.08.43

2. Matilda Hyldal Jung, Svømmeklubben Triton Ballerup, 1.08.65

3. Sara Damkjær Bartels, Gladsaxe Svømmeklub, 1.09.39

 

400 meter fri

1. Liva Stjernholm, Svømmeklubben Triton Ballerup, 4.16.63

2. Viktoria Freja Sørensen, Gladsaxe Svømmeklub, 4:17.12

3. Kajsa G. Christensen, Sigma Swim Birkerød, 4.24.07

 

Du kan se alle resultaterne fra DJM her.