0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

AKTUELT

 

Afhold REMA 1000 AquaCamp i en af

årets ferier.

Se mere her

Bliv en haj til Facebook

Deltag i et af de mange temamøder rundt i Danmark.

 

Læs mere og tilmeld jer her

 Næste arrangement

24
November
2020
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion OM120-3640
H2Odense

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Aqua+Akademi

6. marts Hobro

Official kurser

Modul 1 - Tidtager

8. december Haderslev

12. januar Nørre Alslev

2. marts Esbjerg

Modul 2 - Bane-vendedommer

19. december Frederikssund

9. januar Esbjerg

31. januar Hedensted

Modul 4 - Ledende måldommer og ledende tidtager

30. januar Esbjerg

 Næste arrangement

24
November
2020
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion OM120-3640
H2Odense
28
November
2020
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion off20-3610
Frederikssund Svømmehal
28
November
2020
Træner/instruktør
Årgangstræneruddannelsen 3. Weekend SP20-3334
Fyrtårn Tommerup

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.


Danmarks bedste klubhold er fundet

    Tags:

16-11-2020

Sigma SWIM kan for tredje år i træk lade sig hylde som vinder af DM Hold.

Af: Klaus Bach Christensen

DM for Hold – klubmesterskabet, hvor Danmarks svømmeklubber dyster mod hinanden i kampen om at kunne kalde sig Danmarks bedste klub. Under normale omstændigheder et intenst mesterskab, som klubber og svømmere prioriterer højt med henblik på at præstere bedst muligt.

 

I år er det danske holdmesterskab afholdt under nogle væsentlige andre forhold med henblik på at efterleve de gældende COVID-19 restriktioner. Holdene har dystet virtuelt mod hinanden, og de fleste af resultaterne for de enkelte divisioner er nu verificeret af Dansk Svømmeunion.

 

Det betyder, at vi kan løfte sløret for vinderen af DM Hold 2020, som er Sigma SWIM 1. De vinder 1. division med 22.964 point. Aalborg Svømmeklub svømmer sig til en andenplads med 22.011 point, mens Svømmeklubben KVIK Kastrup tager sig af tredjepladsen med 21.797 point.

De tre svømmeklubber har delt medaljerne mellem sig de seneste seks år.

 

Tættere var afgørelsen i 3. division, hvor blot tre point adskilte anden- og tredjepladsen. Få hele overblikket over top-3 i de forskellige divisioner nedenfor.

 

1. division

1. Sigma Swim 1, SIGMA Swim, 22.964 point

2. Aalborg Svømmeklub 1, Aalborg Svømmeklub, 22.011 point

3 Svømmeklubben Kvik Kastrup, 1 Svømmeklubben Kvik Kastrup, 21.797 point

 

Se alle resultater her.

 

Med en pointafstand på 953 til Aalborg Svmmeklub kan Sigma SWIM for tredje år i træk kalde sig for Danmarks bedste klub. 

Foto: Mark Halding.

 

2. division

1. Helsingør 1, Helsingør Svømmeklub, 20.243 point

2. Red Stags 1, Hørsholm Svømmeforening, 19.823 point

3. Agf Svømning 1, Agfs Svømmeafdeling, 19.784 point

 

Se alle resultater her.

 

3. division

1. Køge 1, Køge Svømmeklub, 17.385 point

2. Ringe, Ringe Svømme Klub, 17.267 point

3. Aalborg Svømmeklub 2, Aalborg Svømmeklub, 17.264 point

 

Se alle resultater her.

 

4. division (resultater verificeret 22/11)

1. Esbjerg 2, Esbjerg Svømmeklub, 16.777 point

2. Vg17, 1 VG 17, 16.633 point

3. Gsc 2, Gladsaxe Svømmeklub, 16.365 point

 

Se alle resultater her.

 

5. division (resultater verificeret 17/11)

1. Deltaswim 1, DeltaSwim, 16.847 point

2. Kolding SK 1, Kolding SK, 14.980 point

3. Aalborg Svømmeklub 3, Aalborg Svømmeklub, 14.792 point

 

Se alle resultater her.

 

6. division

1. Sigma Swim 3, SIGMA Swim, 15.765 point

2. Ringsted Svømmeklub, Ringsted Svømme Klub, 13.761 point

3. Esbjerg Svømmeklub 3, Esbjerg Svømmeklub, 12.806 point

 

Se alle resultater her.

 

7. division

1. Hørsholm Svømmeforening 2, Hørsholm Svømmeforening, 14.127 point

2. Agf Svømning 3, Agfs Svømmeafdeling, 13.526 point

3. Viborg Svømmeklub 2, Viborg Svømme Klub, 13.003 point

 

Se alle resultater her.

 

8. division (resultater verificeret 17/11)

1. Horsens Svømmeklub 3, Horsens Svømmeklub, 10.77 point

2. Deltaswim 2, DeltaSwim 9.556 point

3. Svømmeklubben mk31 3, Svømmeklubben MK31, 9.501 point


Se alle resultater her.