0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

Endnu en udskydelse: EM Langbane 2020 flyttes et år

06-05-2020

Det europæiske svømmeforbund LEN udskyder EM Langbane til 2021.

Af: Klaus Bach Christensen

Dansk Svømmeunion har modtaget en pressemeddelelse fra det europæiske svømmeforbund LEN, hvori det fremgår, at EM Langbane 2020 udskydes til 2021. Det europæiske mesterskab på langbane skulle oprindeligt være afholdt i Budapest i år fra den 11. – 24. maj, hvilket LEN tidligere har udskudt til afholdelse i perioden 17. – 30. august.

 

De danske svømmere må kigge langt efter internationale konkurrencer.

Foto: Patrick Kraemer.

 

I samråd med det ungarske svømmeforbund, den ungarske regering og lokalarrangørerne har LEN nu valgt at flytte EM Langbane yderligere til maj 2021. Parterne mener, at det er realistisk at håbe på, at sundhedssituationen til den tid er normaliseret, og det dermed er muligt at afholde den store begivenhed.

 

Nyheden betyder, at EM i svømning, udspring, åbent vand-svømning og synkronsvømning først afholdes fra den 10. – 23. maj 2021.

 

Udover landets svømmere berører nyheden også den danske udspringer Martin Bang Christensen, som i februar kvalificerede sig til EM i udspring.


 






Cookieindstillinger