0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

Download:

 Aktuelt

 Næste arrangement

21
Februar
2019
Svømning
Klubmesterskab afsnit 1
Frederikssund svømmehal
21
Februar
2019
Svømning
Klubmesterskaber
Hjortebro Hallen, Haderslev
21
Februar
2019
Svømning
RSK Kravtid
Ringe

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

 Næste arrangement

23
Februar
2019
Dommere
Livredderdommerseminar Liv19-2899
Gerlev Idrætshøjskole
24
Februar
2019
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer off19-3264
Gymnastik og Idrætshøjskolen Viborg
25
Februar
2019
Officials
Modul 3 - Starter off19-3235
Svendborg Svømmeklubs lokale

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

 Login

Flere funktioner kræver login: 

 

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.


Østdanske Mesterskaber i kunstsvømning afholdt i København

    Tags:

01-05-2018

stævnet blev afholdt den 21. januar 2018

Af: Mette Rasmussen

21. januar 2018 blev SRØ afholdt i København, hvor alle sjællandske klubber deltog.

I det følgende vil resultaterne fremgå. 

I figurkonkurrencen vandt Amalie Windfeld fra GSC A-rækken, Chloe Salter fra HSK vandt B-rækken, Sofia Larsen fra GSC vandt C-rækken og Laura Kjørtsholsten fra GSC vandt D-ræken. 

A-solo blev vundet af Amalie Windfeld fra GSC med en samlet score på 121,94. 

C-solo blev vundet af Malou Marquardt fra GSC med en samlet score på 90,80.

A-duet blev vundet af Signe Støttruo og Line Holm fra GSC med en samlet score på 112,19. 

C-duet blev vundet af Emilie S. Paulsen og Sofia Skjold fra HSK med en samlet score på 91,45. 

D-duet blev vundet af Laura Kjørtsholsten og Arina Herasimchyk med en samlet score på 102,01. 

A-hold blev fundet af holdet fra GSC med en samlet score på 117,50. 

C-hold blev vundet af holdet fra GSC med en samlet score på 100,46. 

D-hold blev vundet af holdet fra GSC med en samlet score på 95,93. 

Kombi blev vundet af HSK med en samlet score på 60,03.