0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

AKTUELT

 

Afhold REMA 1000 AquaCamp i en af

årets ferier.

Se mere her

Bliv en haj til Facebook

Deltag i et af de mange temamøder rundt i Danmark.

 

Læs mere og tilmeld jer her

 Næste arrangement

30
Maj
2020
5
Juni
2020
Svømning - Svømmetider
Vest Årgang 2020, Aalborg

Haraldslund Vand- og Kulturhus (Aflyst)

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Svømningens Grunduddannelser

Kalundborg 

StoreHeddinge

Børnetræneruddannelse

29. august Tommerup

Årgangstræner

5. september Tommerup

Livredderakademiet

4.-6. august TrygFonden Kystlivredning

Seneste nyt

 

Modul 7 Overdommer 2020

Vejle

 Næste arrangement

13
Juni
2020
Træner/instruktør
Årgangstræneruddannelsen 3. Weekend SP20-3331
Vildbjerg Sports- og Kulturcenter
4
August
2020
Livredderprøver
Livredderakademi Liv20-3502
TrygFonden Kystlivredningsuddannelsescenter
22
August
2020
Officials
Modul 7 - Overdommer off20-3535
DGI-Huset Vejle - 1. del

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.


Mesterskaber 2016

    Tags:

06-04-2016

Årets mesterskaber er programsat for hhv. vippemesterskaberne og årgangsmesterskaberne.

Af: Nomi Mortensen

Frem Odense er arrangør af årets danske vippemesterskaber i weekenden 11-12. juni., hvor der både skal konkurreres for seniorer om at blive dansk vippemester, samt for piger/drenge om danske junior vippemesterskaber.

 

Der er allerede 12 senior-springere kvalificeret – og forhåbentlig ser vi endnu flere seniorer klarer pointkravet på 150/180 point for hhv. damer og herrer ved et af de kommende Trip Trap stævner, udtaler leder af TLE-udvalget Nomi Mortensen.

 

Der er en enkelt mulighed tilbage for at kvalificere sig via Trip Trap stævne. Den 30. april afholder Frem Odense et Trip Trap DM-format stævne, hvor der er mulighed for at spring +5/+6 serie, og dermed kvalificere sig til dette års mesterskab.

 

Lyngby Udspringsklub af 2002 er arrangør af årgangsmesterskaberne i 2016. I år ligger mesterskabet relativt tidligt i weekenden 17-18. september. Også her er der allerede mange kvalificerede i de respektive årgangsgrupper. Og efter Trip Trap stævnerne i Lund og Odense vil der givetvis være flere der klare kvalifikationen.

 

DM-koordinator Peter Tranto Bräuner fortæller, at TLE-udvalget håber, at der programsættes et yderligere Trip Trap DM-format stævne efter sommerferien, således at springerne opnår endnu en mulighed for kvalifikation.

 

Endelig invitation til mesterskaberne udsendes cirka 6 uger før de respektive mesterskaber.

 

Allerede kvalificeret (opgjort 2/4)

Følgende er kvalificeret til Danske Vippe Mesterskaber:

DAMER:

Navn og årgang

Klub

Status på kvalifikation

Cecilie Vorm (1995)

FFS

Kval ved DM2015

Caroline Pedersen (1995)

FREM

Kval ved DM2015

Rebecca Koerner (2000)

LUK

Kval ved DM2015

Laura Valore (2001)

LUK

Kval ved DM2015

Maja Jartved (2001)

LUK

Kval ved DM2015

 

 

 

HERRER:

Navn og årgang

Klub

Status på kvalifikation

Simon Mølgaard (1995)

FREM

Kval ved DM2015

Martin Bang Christensen (1998)

AGF

Kval ved DM2015

Jonas Brockstedt Madsen (1999)

FREM

Kval ved DM2015

Andreas Larsen (1999)

LUK

Kval ved DM2015

Malthe Houmann Thygesen (2000)

FREM

Kval ved DM2015

Nikolaj Bendiksen (2000)

LUK

Kval ved DM2015

Samuel Boysen (2001)

LUK

Kval ved DM2015

 

 

Følgende er kvalificeret til Danske Årgangs Mesterskaber

PIGER:

Navn og årgang

Klub

Status på kvalifikation til DÅM

Clara Gamby (1999A)

FFS

Kval ved DÅM2015

Rebecca Koerner (2000A)

LUK

Kval TT Farum 16/1/16

Katrine Ross Viskum (2001B)

AGF

Kval ved DÅM2015

Laura Valore (2001B)

LUK

Kval ved DÅM 2015

Maja Jartved (2001B)

LUK

Kval ved DÅM 2015

Fiona Petersen (2002B)

FFS

Kval TT Farum 16/1/16

Natascha Lerager (2003C)

FFS

Kval ved DÅM2015

Maj Yde Trolle (2004C)

FFS

Kval TT Lund 2/4/16

Anne-Marie Derrett (2005D)

FFS

Kval ved DÅM 2015

 

DRENGE:

 

 

Navn og årgang

Klub

Status på kvalifikation til DÅM

Martin Bang Christensen (1998A)

AGF

Kval ved DÅM2015

Jonas Brockstedt Madsen (1999A)

FREM

Kval ved DÅM 2015

Andreas Larsen (1999A)

LUK

Kval ved DÅM2015

Patrich Lykkegaard Pedersen (2001B)

FREM

Kval ved DÅM 2015

Jon Grønholdt Madsen (2001B)

LUK

Kval ved DÅM 2015

Samuel Boysen (2001B)

LUK

Kval ved DÅM 2015

Mads Videbæk (2002B)

LUK

Kval TT Farum 16/1/16

Jonathan Høyer Wang (2003C)

AGF

Kval ved DÅM2015

Viktor Tranto Bräuner (2003C)

FFS

Kval ved TT Malmö 3/10/15

Christian Helboe Hasselby (2003C)

FREM

Kval ved DÅM 2015

Oskar Thordal Larsen (2003C)

FREM

Kval ved TT Odense 21/11/15

August Grau (2003C)

LUK

Kval ved DÅM 2015

Jakob Dam (2003C)

LUK

Kval ved DÅM 2015

William Hay-Schmidt (2003C)

LUK

Kval ved DÅM 2015

Oskar Veje Christiansen (2004C)

FREM

Kval TT Farum 16/1/16