0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

AKTUELT

 

Afhold REMA 1000 AquaCamp i en af

årets ferier.

Se mere her

Bliv en haj til Facebook

Deltag i et af de mange temamøder rundt i Danmark.

 

Læs mere og tilmeld jer her

 Næste arrangement

17
Januar
2021
17
Januar
2021
Svømning - Svømmetider
Kidz Meet 3, Rungsted Kyst

Hørsholm Idrætspark, svømmehal (Aflyst)

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Aqua+Akademi

6. marts Hobro

13. marts Korsør

Svømningens Grunduddannelse

Kalundborg

Store Heddinge

Official kurser

 Næste arrangement

18
Januar
2021
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion OM121-3650
Lyngby Idrætsby (Aflyst)
24
Januar
2021
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer OM221-3608
Sofiendalskolen
24
Januar
2021
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer OM2 21-3511
Kastrup Svømmehal - Kviks klublokale (Aflyst)

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.


Swedish Swim Games 2015

14-07-2015

Holdet er nu udtaget til første juniorlandsholdsaktivitet i sæson 2015/2016.

Af: Thomas Stub

Følgende svømmere er på baggrund af deres præstationer ved henholdsvis EM junior og DM/DMJ langbane udtaget til Swedish Swim Games 2015 d. 10.-11. oktober 2015.

 

EM junior 2015 i Baku (kun bedste resultat er oplistet):

 

Navn

Klub

Årgang 

Disciplin

Tid

Kravtid

% fra krav

Julie Kepp Jensen

A6/JGI

2000

50 fri

0:25,41

0:26,95

94,30%

Philip Greve

Farum Svømmeklub

1998

50 bryst

0:28,00

0:29,59

94,63%

Tobias B. Bjerg

AGF

1998

50 bryst

0:28,04

0:29,59

94,77%

Josefine B. Pedersen

VAT-CPH/MK31

1999

50 bryst

0:32,39

0:33,48

96,74%

Signe Bro

Gentofte Svømmeklub

1999

200 fri

2:04,00

2:06,59

97,95%

Victoria Bierre

Herlev Svømning

2000

50 ryg

0:30,16

0:30,66

98,37%

Merete Toft Jensen

Holstebro Svømme Club

1999

100 fly

1:02,30

1:03,25

98,50%

Trine Kjøngerskov

Herning Svømmeklub

2000

100 fly

1:02,43

1:03,25

98,71%

Emily Gantriis

Helsinge Svømmeklub

1999

100 fri

0:58,03

0:58,47

99,24%

Josephine Holm

KVIK Kastrup

1999

400 fri

4:23,79

4:25,81

99,24%

Helena R. Bach

Holstebro Svømme Club

2000

200 fly

2:19,66

2:20,17

99,64%

 

DM/DMJ 2015 i Bellahøj (kun bedste resultat er oplistet):

 

Navn

Klub

Årgang 

Disciplin

Tid

Kravtid

% fra krav

Nicolas Blanch

Aalborg Svømmeklub

1997

200 fri

1:52,72

1:54,74

98,24%

Marcus Krøyer Svendsen

KVIK Kastrup

1997

200 fri

1:52,77

1:54,74

98,28%

Jonas Nervil Kistorp

Lyngby Svømmeklub

1997

50 fri

0:23,59

0:23,88

98,78%

Lasse Dall

Odder Svømmeklub

1997

50 fly

0:25,19

0:25,46

98,94%

Jacob M. Jørgensen

KVIK Kastrup

1997

200 bryst

2:18,98

2:20,34

99,03%

Klaudia W. Mogensen

Silkeborg Svømmeklub

2000

100 fri

0:57,93

0:58,47

99,07%

Emilie Falbe-Hansen

Gentofte Svømmeklub

1999

100 ryg

1:05,07

1:05,67

99,08%

Katrine Bukh Villesen

Thisted Svømmeklub

2000

400 IM

5:00,67

5:02,37

99,44%

Emma la Cour

Søllerød Svømmeklub

1999

200 fly

2:19,50

2:20,17

99,53%

Giano Grillo

Hovedstadens Svømmeklub

1998

200 fri

1:54,23

1:54,74

99,55%

Jonathan Müller

Svømmeklubben Syd

1997

400 IM

4:33,84

4:34,41

99,79%

Jens Bach

Aalborg Svømmeklub

1997

50 fri

0:23,84

0:23,88

99,82%

Sophie Amalie Schøn

Lyngby Svømmeklub

1999

50 ryg

0:30,64

0:30,66

99,93%

Freja Gram

Gladsaxe Idræts Forening

1999

200 fri

2:06,53

2:06,59

99,95%

 

Desuden svømmede Mikkel-Emil Rosenbom, Lyngby Svømmeklub under den opsatte kravtid i forbindelse med de Nordiske årgangsmesterskaber og da han bliver junior fra starten af den nye sæson og der er ledige pladser på holdet udtages hans subjektivt via følgende præstation:

 

Navn

Klub

Årgang 

Disciplin

Tid

Kravtid

% fra krav

Mikkel-Emil Rosenbom

Lyngby Svømmeklub

1999

100 fly

0:55,86

0:55,98

99,79%

 

Dermed kommer holdet til at bestå af 26 svømmere. Klubtrænere udtages i begyndelsen af sæsonen på baggrund af de endelige tilmeldinger fra svømmerne. Såfremt alle 26 svømmere tilmelder sig Swedish Swim Games udtages som angivet i udtagelseskriterierne 6 klubtrænere.

 

Der følger flere informationer til de udtagne svømmere og deres klubber og trænere i begyndelsen af den nye sæson.

 

Tillykke med udtagelsen og god sommer!

 

Med sportslig hilsen

 

Dansk Svømmeunion

Sportsafdelingen