0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

AKTUELT

 

Bliv en haj til Facebook

Deltag i et af de mange temamøder rundt i Danmark.

 

Læs mere og tilmeld jer her

 Næste arrangement

28
September
2021
29
September
2021
Svømning - Svømmetider
Internt stævne, Hammel

Hammel Idrætscenter, svømmehal

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Forår 2022:

Svømningens Grunduddannelse

Kalundborg

Præstø

 Næste arrangement

29
September
2021
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion OM121-3753
Holstebro
30
September
2021
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion OM121-3760
Taastrup Svømmehal
2
Oktober
2021
Træner/instruktør
Børnetræneruddannelse 2. weekend TBØ21-3590
Fyrtårn Tommerup

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.


Kvindelandshold udtaget

05-05-2015

De danske vandpolokvinder er blevet udtaget til 8-nationersturnering i Dublin den 14. maj

Af: Jakob Schjødt-Pedersen

Kvindelandsholdet:

Sille Sørensen, LIF
Asta Hermansen, LIF
Kathrine Greve, Tommerup
Eva Bryderup,  OSLF
Pernille Belza, OSLF
Emilie Sørensen, OSLF
Nina Sørensen,  AS/HSK
Emma Morgen Hansen, SSK
Linda Rose, KVIK/HSK
Eva Kjærgaard, KVIK/HSK
Mie Hartvig, HSK
Julie Vahlgren, HSK/USG
Katrine Cohen, HSK/Mermates

 

 

 

Schedule:
Group A                            Group B

Ireland                                Denmark
Austria                                Czech Republic
Switzerland                        South Africa
Slovakia                             Scotland

Friday 15th May
0900 B Denmark v Czech Republic
1015 B South Africa v Scotland
1130 A Ireland v Austria
1245 A Switzerland v Slovakia
1500 B Denmark v South Africa
1615 B Czech Republic v Scotland
1730 A Slovakia v Austria
1845 A Switzerland v Ireland

Official Dinner 2100


Saturday 16th May
0900 B Scotland v Denmark
1015 B South Africa v Czech Republic
1130 A Slovakia v Ireland
1245 A Austria v Switzerland

1600 S/F 1 4th Group A v 3rd Group B
1715 S/F 2 3rd Group A v 4th Group B
1830 S/F 3 2nd Group A v 1st Group B
1945 S/F 4 1st Group A v 2nd Group B

Sunday 17th May
0900 7/8 Place Loser S/F 1 v Loser S/F 2
1030 5/6 Place Winner S/F1 v Winner S/F 2
1200 Bronze Loser S/F 3 v Loser S/F 4
1330 Gold Winner S/F 3 v Winner S/F 4