0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

Holdet til NJM & NM er nu klar

24-11-2014

Holdet til Nordiske junior- og Pre-seniormesterskaber er nu udtaget

Af: Martin Karup

Dansk Svømmeunion udtager efter tidligere udsendte udtagelseskriterier følgende 22 svømmere til Nordiske junior- og Pre-seniormesterskaber 2014 i Väsby, Sverige den 12. - 14. december 2014

 

NJM  & NM holdet ser således ud


Junior piger:
Signe Bro - Gentofte Svømme Klub (lang fri)
Josefine B. Pedersen – VAT Copenhagen/MK31 (brystsvømning)
Katrine B. Hansen – Svømmeklubben Triton Ballerup. (medley)
Julie Kepp Jensen – JGI/A6 (kort fri)
Josephine Holm – KVIK Kastrup (mellem fri)
Stinne Sørensen – STM/Herning Svømmeklub (ryg)
Trine Kjøngerskov – STM/Herning Svømmeklub (fly)

Junior drenge:
Tobias B. Bjerg – AGF (brystsvømning)
Jonathan Müller – SK Syd (medley)
Jonas Nervil Kistorp – Lyngby Svømmeklub (kort fri)
Nicolas Blanch – Aalborg Svømmeklub (mellem fri)
Gustav Friberg – Ringsted Svømmeklub (ryg)
Simon B. Jeppesen – STM/Herning Svømmeklub (fly)
Marcus Krøyer Svendsen - KVIK Kastrup (Subjektivt udtaget til holdkapper)

 

Pre-senior kvinder:
Emilie Beckmann – GTI/Tune IF/NTC
Maj Howardsen - Sigma Swim Allerød
Amalie Mikkelsen – Hovedstadens Svømmeklub
Christina Munkholm – Køge Svømmeklub

Pre-senior herre:
Magnus Jákupsson – Sigma Swim Allerød
Sebastian Ovesen – KVIK Kastrup
Christian V. Rasmussen – STO
Viktor Holm – Svømmeklubbern Kvik Kastrup.


Trænere:
Thomas Stub – (ansvarshavende træner)

Jon Langberg - A6 (Klubtræner)

Niels-Jørgen Jørgensen - Svømmeklubben Kvik Kastrup (Klubtræner)

Johan Seistrup - Aalborg Svømmeklub.

Bjørn Sørensen - AGF 

 

 

Med venlig hilsen
Mikkel von Seelen
Sportschef