0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

Vandpolo: Herrelandshold vinder 4-nationersturnering

14-09-2014

Herrene er ubesejrede i Dublin og kan dermed tage guldet med hjem over Nordsøen.

Af: Jakob Schjødt-Pedersen

Dansk Vandpolos to seniorlandshold, har været i Dublin for at deltage i 4 nationersturneringen Northsee Cup.

 

Kvinderne vandt over Wales med 19-5, men tabte de to øvrige kampe.

 

Herrene har besejret, Wales (14-19), Skotland (11-12) og Irland (5-15) - dermed er de vindere af turneringen.

Det er et relativt ungt hold som landstræner Dines Bagenkop har med i Irland. 

En glad træner fortæller: Det er super godt af det unge mandskab - det lover godt for fremtiden. Tingene lykkes fordi alle spillerne gør det vi har aftalt, og der er ingen der falder igennem."

 

Herrelandsholdet i vandpolo vinder guld i Irland

Herrer med yngre kræfter

Herreholdet består af spillere som alle er godt kendte, men alligevel er det et ungt senior-landshold vi tager afsted med til denne turnering, fortæller landstræner Dines Bagenkop

 

- Vi har valgt at tage lidt yngre spillere med denne gang, primært fordi de er dygtige nok til det, men også for at få noget mere erfaring ind i den samlede bruttotrup, inden vi i 2015 har 8-nationers turnering i Danmark samt opstart til EM-kval med henblik på EM i 2016.

 

- Holdets sædvanlige anfører, Emil Morgen har lige fået en datter og målmand Jesper Thorsø og spiller Benjamin Sigurdsson bliver sparet i denne omgang, men jeg har da klar forventning om at de igen er motiverede og klar til at kæmpe for deres plads når vi kommer ind i det nye år. Det kunne også være dejligt at se Kjertan Lyster igen, nu hvor han er kommet tilbage til Danmark. Disse rutinerede spillere vil alle kunne give holdet en masse.

 

Herrelandsholdet
Målmænd:Jon Fabech og Silas Pedersen,

Spillere: Aslak Lyster, Sebastian Pedersen, Kevin Sørensen, Mathias Hassel, Mikael Bagenkop, Nichlas Hassel, Nikolaj Villadsen, Christopher Larsen, Esben Morgen, Benjamin Holten, Nikolaj Bagenkop
Træner: Dines Bagenkop
Holdleder: Henrik Morgen Hansen

 

 

Herrelandsholdet i vandpolo 2014

 

Knapt så godt er det gået for de danske kvinder. De vandt 19-5 over Wales  men har tabt 10-16 til Irland, og 6-11 til Skotland.

 

 

Scandic Hotels

Hummel

Otto Johansen Din Tøjmand

 

 

 






Cookieindstillinger