0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

AKTUELT

 

Afhold REMA 1000 AquaCamp i en af

årets ferier.

Se mere her

Bliv en haj til Facebook

Deltag i et af de mange temamøder rundt i Danmark.

 

Læs mere og tilmeld jer her

 Næste arrangement

17
Januar
2021
17
Januar
2021
Svømning - Svømmetider
Kidz Meet 3, Rungsted Kyst

Hørsholm Idrætspark, svømmehal (Aflyst)

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Aqua+Akademi

6. marts Hobro

13. marts Korsør

Svømningens Grunduddannelse

Kalundborg

Store Heddinge

Official kurser

 Næste arrangement

18
Januar
2021
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion OM121-3650
Lyngby Idrætsby (Aflyst)
24
Januar
2021
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer OM221-3608
Sofiendalskolen
24
Januar
2021
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer OM2 21-3511
Kastrup Svømmehal - Kviks klublokale (Aflyst)

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.


God dansk første dag i Irland

14-03-2014

Mændenes vandpololandshold vinder deres to første kampe i 8-nationers turnering over Wales og Tjekkiet

Af: Jakob Schjødt-Pedersen

University Pool of Limerick danner rammen om dette års 8-nations turnering. Turneringen er i år udvidet fra seks til otte hold og er er derfor stærkere end nogen sinde. 

 

Det danske vandpolo herrelandshold spillede deres første kamp i turneringen mod Tjekkiet fredag formiddag.

Kampen udviklede sig meget lige i de to første perioder, hvor stillingen var 6-5 i dansk favør inden starten på 3. periode.

Her fik holdet skabt en føring, som skulle vise sig at være grundlaget til kampens slutcifre nemlig 11-9 i dansk favør.

 

Periodecifrene var 3-2, 3-3, 3,0 og 2-4. 

 

De danske målscorer var fordelt på spillerne

Mikael Bagenkop, Nichlas Hassel, Benjamin Sigurdsson og Aslak Lyster med hver 2 mål og Emil Morgen Bjørck 3 mål.

 

Det fortæller holdleder Henrik Morgen Hansen.

 

Dagens anden dansker kamp stod mod Wales. Den endte 21 -8 til Danmark.

 

Danmak kom foran med 4 - 2 i første periode, og i tredie periode var den udbygget til en 11 - 4.

 

Denmark 21 (N Hassel 3, E Hansen 4, M Bagenkop 3, M Hassel 2, B Sigurdsson 3, A Lyster 3, S Pederson 2, N Villadsen 1)
Wales 8 (N Davies 1, D Laxton 3, C Taylor 2, J Bewley 1, C Wyatt 1)

 

 

Henrik Morgen Hansen fortæller at der naturligvis er en god stemning i truppen. Den professionelle Nikolai Villadsen har været syg, men er ved at komme sig.

 

Holdet forbereder sig nu på lørdag at møde det stærke hold fra Malta, der også har slået både Wales og Tjekkiet.

 

Danmarks vandpololandshold i Irland

 

 

 

2014 EU Nations Water Polo Tournament, UL Sport, University of Limerick 14-16 March 2014

Group A                Points                  Group B               Points

Ireland                 6                              Malta                    6

Austria                 4                              Denmark             6

Switzerland        1                              Czech Republic    0                             

Scotland             0                               Wales                  0                                             

 

Games Schedule:

Saturday 15th March

9              0900       Switzerland v Scotland

10           1015       Austria v Ireland

11           1130       Denmark v Malta

12           1245       Wales v Czech Republic

 

13           1600       4th Group A v 3rd Group B

14           1715       3rd Group A v 4th Group B

15           1830       2nd Group A v 1st Group B Semi Final 1

16           1945       1st Group A v 2nd Group B Semi Final 2

Sunday 16th March

17           0900       Loser Game 13 v Loser Game 14 7th/8th Place

18           1015       Winner Game 13 v Winner Game 14 5th/6th Place

19           1130       Loser Game 15 v Loser Game 16 Bronze Medal Game

20         1300     Winner Game 15 v Winner Game 16 Gold Medal Game