0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

Landsholdet klar til turnering i Irland

09-03-2014

Otte nationersturneringen finder sted 14. - 16. marts i Limmerick

Af: Jakob Schjødt-Pedersen

 

Holdet til Irland har forberedt sig til turneringen med tre samlinger inden for de seneste to uger.
Bl.a har holdet spillet træningskamp mod de mangeårige danske mestre fra FREM.

Delegationen består af følgende:

Aslak Lyster,                            SSK
Benjamin Sigurdsson               KVIK
Mikael Bagenkop                     KVIK
Nichlas Hassel                         KVIK
Jonas Nielsen                          OSLF
Sebastian Pedersen                OSLF
Nicolaj Villadsen                      VK ZEMUN
Kevin Sørensen                       PLAUEN
Mathias Hassel                        SSK
Jon Fabech                             SSK
Emil Morgen Hansen               SSK
Jesper Thorsø                         HSK
Christopher Larsen                 FREM

Henrik Morgen Hansen           Holdleder
Dines Bagenkop                     Træner

 

 

2014 EU Nations Water Polo Tournament, UL Pool, University of Limerick 14-16 March 2014

Group A                                                                Group B

Switzerland                                                             Denmark

Ireland                                                                    Czech Republic

Austria                                                                    Wales

Scotland                                                                 Malta

 

Games Schedule:

Friday 14th March

1                         0900                  Switzerland                                 v                         Ireland

2                         1015                  Austria                                        v                         Scotland

3                         1130                  Denmark                                     v                         Czech Republic

4                         1245                  Wales                                         v                         Malta

 

5                         1500                  Switzerland                                  v                         Austria

6                         1615                  Scotland                                      v                         Ireland

7                         1730                  Denmark                                      v                         Wales

8                         1845                  Czech Republic                            v                         Malta

 

Saturday 15th March

9                         0900                  Switzerland                                  v                         Scotland

10                       1015                  Austria                                         v                         Ireland

11                       1130                  Denmark                                      v                         Malta

12                       1245                  Wales                                           v                        Czech Republic

 

13                       1600                  4th Group A                                  v                         3rd Group B

14                       1715                  3rd Group A                                  v                         4th Group B

15                       1830                  2nd Group A                                 v                         1st Group B                                  Semi Final 1

16                       1945                  1st Group A                                  v                         2nd Groip B                                   Semi Final 2

 

Sunday 16th March                    

17                       0900                  Loser Game 13                          v                         Loser Game 14                             7th/8th Place

18                       1015                  Winner Game 13                        v                         Winner Game 14                           5th/6th Place

19                       1130                  Loser Game 15                          v                         Loser Game 16                             Bronze Medal Game

20                       1300                  Winner Game 15                        v                         Winner Game 16                           Gold Medal Game