0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

Download:

 Aktuelt

 

Deltag i Årets Aqua Inspiration den 26.-27. oktober 2019!

 Næste arrangement

17
September
2019
Livredning
EM/EJM
Riccione
17
September
2019
Svømning
Øst overdommer seminar
Brøndby
17
September
2019
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion off19-3240
Århus svømmestadion

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Børnetræneruddannelse

start 11. januar Tommerup

Årgangstræneruddannelsen

starter 18.januar Tommerup

Børn med særlige behov

23. november Korsør

ERC-Instruktør og Livredderdommerkursus

1. februar 2020

Modul 4 Ledende- måldommer og tidtager 

29. september Kastrup

2. november Kolding 

23. november Aarhus

 Næste arrangement

17
September
2019
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion off19-3402
Bov Svømmehal, Foreningslokalet (DGI)
17
September
2019
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion off19-3240
Århus svømmestadion
20
September
2019
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion off19-3400
Antvorskovshallen i Slagelse

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.


ØDM 2013

    Tags:

29-11-2013

Årets Østdanske Mesterskaber i synkro afviklet i København lørdag den 23.11.13

Af: mette rasmussen

Hermed resulteterne fra weekendens Østdanske Mesterskaber i Synkro.

Der var deltagelse af over 40 svømmere fra 2 klubber og der skal lyde en ekstra tak til de mange dommere, trænere og forældre som hjalp til at gøre det til en fantastisk dag:-)

 

                 
                 
Solo C rækken         Resultat:   Placering:
1 Pernille Sørensen     KSK 49,55471014   2
2 Anastasia Hayles     HSK 51,48768116   1
                 
Solo B rækken              
1 Emma Stavenhaven     HSK 56,646875   1
2 Lærke Christensen     HSK 56,18873106   2
3 Sandra Lunø Kristensen   KSK 54,8063447   3
                 
Solo A rækken              
1 Lea Woght Larsen     KSK 56,8219697   2
2 Melissa Stavenhagen     HSK 63,25651515   1
                 
Teknisk solo E rækken              
1 Jisca Majolee     HSK 67,51790634   1
            69,43333333 136,9512397  
                 
                 
Duo/trio D rækken              
1 Kristine Christen, Clara Bregnhardt og Line Hansen KSK 43,0125   1
2 Mette Schultz-Jensen og Rositha Christensen HSK 37,2615942   2
                 
Duo/trio C rækken              
1 Pernille Sørensen + Marie Wentoft   KSK 51,15217391   1
                 
Duo/trio B rækken              
1 Olivia Struve + Clara Struve   HSK 51,76818182   1
                 
Duo/trio A rækken              
1 Hanna Slot Benyahia og Emma Stavenhagen HSK 55,47189394   2
2 Lea Woght Larsen + Sandra Lunø Kristensen KSK 57,63931818   1
                 
                 
                 
Hold D rækken              
1 Fanny, Amanda, Caisa     HSK 33,70851449   1
  Coco, Johanne, Billie            
                 
Hold C rækken              
1 Louise, Julie, Mille og Ida    HSK 35,23831522   2
2 Anastasia, Anna, Naja, Ruhne, Isabella, Astrid  og Tea  HSK 36,21206004   1
                 
                 
                 
Kombi hold              
1 Lærke Christensen, Emma Koch, Frederikke Reuter,  HSK 52,6   1
  Maja Kjærulff, Olivia Struve, Clara Struve,         
  Victoria Sufi Mahmoudi, Rebekka Eriksen,        
  Emma Stavenhagen, Hanna Slot Benyahia        
                 
D-række   ØDM 2013          
                 
                 
Start nr: 1 Johanne Schøn   HSK 39,67934783    
                 
Start nr: 2 Fanny Åsslin   HSK 41,49456522    
                 
Start nr: 3 Caisa Henriksen   HSK 41,36304348    
                 
Start nr: 4 Mette Schultz-Jensen   HSK 39,35543478    
                 
UDE                
Start nr: 5 Selene Hashem   HSK 0    
                 
Start nr: 6 Sofie Aastrup Siboni   KSK 40,5826087    
                 
Start nr: 7 Line Hansen   KSK 43,21847826    
                 
Start nr: 8 Coco     HSK 36,7500    
                 
Start nr: 9 Clara Bregnhardt    KSK 44,06413043    
                 
Start nr: 10 Rositha Christensen   HSK 40,1576087    
                 
Start nr: 11 Billie Rosenzweig   HSK 35,36413043    
                 
Start nr: 12 Amanda Åsslin   HSK 42,45108696    
                 
Start nr: 13 Kristine Christensen   KSK 43,1923913    
                 
                 
                 
C-række                
                 
                 
Start nr: 1 Tea De Maria   HSK     38,67536232
                 
Start nr: 2 Julie Kristine Hansen   HSK     41,88043478
                 
Start nr: 3 Astrid Pind   HSK     48,67826087
                 
Start nr: 4 Marie Wentoft    KSK     54,59927536
                 
Start nr: 5 Anastasia Hayles   HSK     53,70869565
                 
Start nr: 6 Naja Foged   HSK     35,55869565
                 
Start nr: 7 Ruhne Verbrugge   HSK     33,16231884
                 
Start nr: 8 Ida Vind Larsen   HSK     40,47028986
                 
              Fradrag total
Start nr: 9 Pernille Sørensen   KSK 52,20942029 2 50,20942029
                 
Start nr: 10 Anna Bekhøi   HSK     40,05724638
                 
Start nr: 11 Louise Bøhm Andersen HSK     38,75362319
                 
Start nr: 12 Isabella Andersen   HSK     31,9615942
                 
Start nr: 13 Mille Mei Zhen Loo   HSK     36,00217391
                 
                 
B-Række              
                 
Start nr: 1 Emma Koch   HSK 56,31988636    
                 
Start nr: 2 Clara Struve   HSK 50,63636364    
                 
Start nr: 3 Rebekka Eriksen   HSK 50,02727273    
                 
Start nr: 4 Olivia Struve   HSK 51,23636364    
                 
Start nr: 5 Lærke Christensen   HSK 52,81079545    
                 
Start nr: 6 Sandra Lunø Kristensen KSK 52,94602273    
                 
Start nr: 7 Maja Kjærulff   HSK 49,40170455    
                 
Start nr: 8 Emma Stavenhagen   HSK 55,19375    
                 
                 
A-Række              
                 
Start nr: 1 Hanna Slot Benyahia   HSK 53,83818182    
                 
Start nr: 2 Frederikke Reuter   HSK 52,29545455    
                 
Start nr: 3 Emma Stavenhagen   HSK 52,98272727    
                 
Start nr: 4 Victoria Sufi Mahmoudi HSK 55,39636364    
                 
Start nr: 5 Lea Woght Larsen   KSK 53,67727273    
                 
Start nr: 6 Sandra Lunø Kristensen KSK 50,88    
                 
Start nr: 7 Melissa Stavenhagen   HSK 59,54636364