0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

Danish Open - søndag: Danish Open afsluttet med endnu en række flotte resultater og præsentation af OL-, EM- og EJM-holdene

25-03-2012

Af: 21

På sidstedagen af Danish Open i langbanebassinet i Bellahøj Svømmestadion fortsatte flere af svømmerne med at præstere stærke tider.
Til at overvære dette var, foruden en fyldt hal af svømmere og trænere, også Kronprinsparret, som kiggede forbi og hilste på de OL-kvalificerede svømmere. H.K.H. Kronprinsesse Mary er protektor for Dansk Svømmeunion, hvilket var den primære grund til det fornemme besøg, som skabte stor glæde og begejstring i hallen.

I damernes finale i 50 m fri lykkedes det for Pernille Blume, Birkerød/Sigma/NTC, at klare OL-kravet i tiden 25,09. Kravtiden er her 25,27. Således endnu en stærk præstation af Pernille Blume ved Danish Open.  
Hurtigste svømmer i denne konkurrence blev Jeanette Ottesen, Kvik Kastrup/NTC, som blev noteret for tiden 24,78. Dermed var Jeanette fint under OL-stabilitetskravet på denne distance, som lyder 25,65.

Pál Joensen, Færøerne, klarede stabilitetskravet i 1500 fri da han i finalen på denne maraton-distance blev noteret for tiden: 15.04,39. Stabilitetskravet lyder her på: 15.25,51.

Under EJM-kravet
Det lykkedes i søndagens finaleafsnit for Julie Levisen, Svømmeklubben SMUT, Terndrup, at klare EJM-kravet i 50 m fri semifinalen i tiden 26,33. EJM-kravet lyder her på: 26,72.

12 år gammel juniorrekord slettet søndag aften
Mie Ø. Nielsen, Aalborg, formåede at sætte dansk juniorrekord i 200 m rygsvømning finalen i tiden 2.11,97. Mie sletter her Louise Ørnstedts 12 år gamle juniorrekord på distancen og forbedrer tiden med 1,64 sekunder.

Se alle søndagens resultater på: www.livetiming.dk

På Dansk Svømmeunions hjemmeside – www.svoem.dk – fremgår videointerviews fra Bellahøj Svømmestadion – heriblandt også evalueringer med elitechef Lars Sørensen og talentudvikler Michael Hinge.

Endelig udtagelse og præsentation af OL-, EM- og EJM-hold

Oven på søndagens finaleafsnit kunne Dansk Svømmeunion præsentere holdene til henholdsvis OL, EM og EJM.

OL-holdet
Holdet til OL bliver på i alt ni personer – med forbehold for FINAs tildeling af en nationsplads i herrernes 4 x 200 fri holdkap. Således er svømmerne Anders Lie og Daniel Skaaning afhængige af en sådan tildeling for at komme med til London på denne holdkap.
Beslutning herom træffes af FINA i juni måned.

De ni OL-svømmere er:
Jeanette Ottesen, Kvik Kastrup/NTC: 50 og 100 m fri, 100 m butterfly, 4 x 100 m fri, 4 x 100 m holdmedley.
Lotte Friis, Herlev/NTC: 400 og 800 m fri, 4 x 100 m fri.
Rikke Møller Pedersen, Frem/NTC: 100 og 200 m brystsvømning, 4 x 100 m holdmedley.
Pál Joensen, Færøerne: 400 og 1500 m fri, 4 x 200 m fri.
Mads Glæsner, VI39/VAT-CPH: 400 m fri, 4 x 200 m fri.  
Pernille Blume, Birkerød/Sigma/NTC: 50 og 100 m fri, 4 x 100 m fri, 4 x 100 m holdmedley.
Mie Ø. Nielsen, Aalborg: 100 m rygsvømning, 4 x 100 m fri, 4 x 100 m holdmedley.
Daniel Skaaning, STT/VAT-CPH: 4 x 200 m fri.
Anders Lie, Farum: 4 x 200 m fri. 

Svømningen ved OL i London finder sted i perioden 28. juli – 4. august.

EM
Da flere af de svømmere, som har præsteret EM-kravtider samtidig har klaret OL-kravtider – og derfor prioriterer at fokusere udelukkende på OL – består EM-holdet blot af en enkelt svømmer.
Således kommer Katrine Holm Sørensen, Swim Team Esbjerg/ESE/NTC, til at repræsentere Danmark som eneste svømmer, når det går løs i Debrecen, Ungarn, i perioden 21. – 27. maj.

EJM
Endelig blev også holdet til sommerens EJM præsenteret. Et stort hold på 17 svømmere.
 
EJM-holdet:

Mie Ø. Nielsen, Aalborg.
Morten Bak Hansen, JGI Svømning.
Anton Ørskov Ipsen, Birkerød.
Joachim Mortensen, Aalborg.
Sarah Bro, Lyngby.
Amalie Østrup, Horsens.
Sidse Kehlet, West Swim Esbjerg/ESE.
Julie Aglund Lauridsen, Allerød/Sigma.
Cecilie Holten, Triton Ballerup.
Magnus Westermann, Herlev.
Daniel Steen Andersen, Horsens.
Mikkel Johansen, VI39/VAT-CPH.
Martin Mathiesen, Hillerød.
Sebastian Strandberg, Aalborg.
Christina Munkholm, Køge.
Julie Levisen, Svømmeklubben SMUT, Terndrup.
Anne Wermuth, OSK/STO (subjektivt udtaget i brystsvømning). 

EJM afholdes i Antwerpen, Belgien, i perioden 4. – 8. juli.

Kontaktpersoner vedrørende internationale hold-udtagelser

Spørgsmål vedrørende OL og EM kan rettes til elitechef Lars Sørensen på mobil: 2920 6160. For spørgsmål vedrørende EJM kan talentudvikler, Michael Hinge, kontaktes på mobil: 2049 5706.  

Venlig hilsen
Dansk Svømmeunion

Nora Thomsen
Kommunikationsansvarlig

Telefon: 4439 4453
Mobil: 2149 0937