Deltag i et af de mange temamøder rundt i Danmark.
Tekst
Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.
Aqua+Akademi
Svømningens Grunduddannelse
Årgangstræneruddannelse
Børnetræneruddannelsen
Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.
Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.
Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.
Flere funktioner kræver login:
Dansk Svømmeunion
Idrættens Hus
Brøndby Stadion 20
2605 Brøndby
Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.
Er du instruktør, hjælpeinstruktør eller svømmeskoleleder, så er her noget for dig
Af: 122Lørdag den 15. oktober 2011 inviterer vi til Aqua Konference i Ringsted Kongrecenter.
Dagen kommer til at indeholde et oplæg om pædagogik og hvilken betydning det har for en god undervisning.
Der vil være et oplæg om samarbejde mellem instruktører og forældre, om samarbejdet mellem instruktører og hjælpeinstruktører og hvad det betyder for børnenes udbytte af undervisningen.
Der vil være et oplæg om landtræning, og om man kan lave landtræning med børn.
Brystsvømning vil ligeledes være på programmet, med spørgsmålet om hvornår er det motorisk forsvarligt at lære børn brystsvømning.
Afslutningsvis vil der være gode ideer til hvordan børn kan lære de "5 baderåd" og hvordan livredning og selvredning bliver en naturlig del af undervisningen.
Hvis du er interesseret, kan du læse mere her
Idrættens Hus
Brøndby Stadion 20
2605 Brøndby
Telefon: 4439 4450
E-mail: svoem@svoem.dk
Besøg svoem.dk
Hendes Kongelige Højhed
Kronprinsesse Mary