Festlig modtagelse af VM-truppen i Kastrup Lufthavn
02-08-2011 Der var flag og champagne, buketter og taler. Og der blev grædt glædestårer og krammet, da VM-truppen ankom til Kastrup Lufthavn mandag aften. To borgmestre kiggede forbi lufthavnen for at hilse på de nykårne verdensmestre. Foto: Jesper Harder.
Af: 21
Mandag aften klokken 17.50 landede et ganske særligt fly fra Beijing i Kastrup Lufthavn. Med i flyet var nemlig vores VM-trup, der har præsteret helt enestående resultater ved de netop overståede mesterskaber i Shanghai. Se nedenfor en række udvalgte øjebliksminder fra en stor og uforglemmelig velkomstreception.
To spændte forældre: Lene og Gert Ottesen venter på Jeanette.
Dejligt med Dannebrog i lufthavnen.
Og så landede de. Her Lotte Friis, der får en lille snak med Ejnar Larsen, Herlev Svømmeklub.
Styr på tropperne: VM-truppen samlet foran pressevæggene. Nu skal der hædres og overrækkes buketter.
En stolt borgmester fra Tårnby kommune overrækker blomster til en glad svømmer og verdensmester fra Kvik Kastrup.
Allerød kommunes borgmester stod også klar med en smuk buket til bysbarnet, Lotte Friis. Havde i anledningen iført sig den flotte borgmesterkæde.
Oven på de to borgmestres taler overtog Dansk Svømmeunions formand, Kaj Aagaard, ordet. Her Jeanette Ottesen på vej til knus og endnu en smuk buket.
Kaj Aagaard talte rosende om hele VM-truppen. Hver en svømmer blev fremhævet.
Også trænerne fik anerkendende ord med på vejen. Her landstræner Paulus Wildeboer.
Assisterende landstræner, Bas Jan Stam, blev ligeledes fremhævet af den tydeligt stolte formand, Kaj Aagaard.
Seks VM-svømmere på rad og række. Trætte oven på en lang lang rejse.
To verdensmestre og to borgmestre - glæde og stolthed over hele linjen.