0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

Gode danske juniorresultater ved Mare Nostrum i Canet

09-06-2011
15-årige Mie Ø Nielsen fra Aalborg vinder bronze i 800 m fri

Af: 35


Mie på podiet i 800 m fri

Det er en tilfreds talentudvikler Michael Hinge fra Dansk Svømmeunion, der ser tilbage på en udbytterig 2½ uges træningslejr og et godt internationalt stævne for juniorlandsholdet, der skal repræsentere Danmark ved EM for junior i midten af juli. 

15-årige Mie Ø Nielsen fra Aalborg stod for den bedste danske præstation, da hun vandt bronze i 800 m fri i den gode tid 8.56.86. Løbet blev svømmet i går, onsdag. Her til aften var Mie atter at finde i en A-finale. Denne gang i 50 m ryg. Her sluttede hun som nr. 8 i tiden 0.29.68.

Daniel Skaaning, Swim Team Taastrup/VAT, klarede også at svømme sig i en A-finale. Det gjorde han onsdag aften i 200 m fri. En distance der blev tilbagelagt i den udemærkede tid 1.51.19.

Et par af de øvrige danske resultater der også kan fremhæves er Christina Munkholm, Køge, i 200 m fly. Her slutter den unge Køge svømmer som nr. 5 i B-finalen i 2.19.89. Julie Aglund Lauridsen, Allerød/Sigma, vandt sin B-finale i 200 m medley. Hun svømmede de 200 m medley i tiden 2.22.67. 

De øvrige danske resultater kan ses via følgende to link:

http://natresult.com/live.php?id=106012038814&lng=gbr&men=clt&nag=43

og

http://www.marenostrumswim.com/canet/result11.php


Det danske EJM-hold 2011 i Canet


 






Cookieindstillinger