0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

AKTUELT

 

Afhold REMA 1000 AquaCamp i en af

årets ferier.

Se mere her

Bliv en haj til Facebook

Deltag i et af de mange temamøder rundt i Danmark.

 

Læs mere og tilmeld jer her

 Næste arrangement

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Aqua+Akademi

6. marts Hobro

13. marts Korsør

Svømningens Grunduddannelse

Store Heddinge

Årgangstræneruddannelse

20. marts Tommerup

Børnetræneruddannelsen

22. maj Tommerup

Official kurser

 Næste arrangement

24
Januar
2021
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer OM221-3608
Sofiendalskolen (Aflyst)
24
Januar
2021
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer OM2 21-3511
Kastrup Svømmehal - Kviks klublokale (Aflyst)
30
Januar
2021
Officials
Modul 7 - Overdommer OM7 21-3570
Kommer senere - 1. del (Aflyst)

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.

Forrygende start ved Danish Open med stribevis af flotte internationale kvalifikationer

31-03-2011
Tre svømmere under VM-kravet og 10 juniorsvømmere parate til sommerens EJM - det blev det fantastiske udbytte af blot to timers svømning torsdag aften.

Af: 21

Torsdag begyndte fire spændende konkurrencedage ved Danish Open i Bellahøj Svømmestadion for Danmarks bedste senior- og juniorsvømmere. Her kæmper svømmerne om henholdsvis kvalifikation til VM og til EM for juniorer – begge mesterskaber, som afholdes i juli måned. 

Tre svømmere kvalificeret til sommerens VM torsdag aften
Rikke Møller Pedersen (Frem/NTC) svømmede torsdag aften 100 m brystsvømning i tiden 1.07,64 og er dermed kvalificeret til sommerens VM, hvor kravtiden lyder 1.08,81.

Mads Glæsner (VAT/VI39) sikrede sig en VM-kvalifikation i 400 m fri i tiden 3.49,12. Her er VM-kravtiden 3.49,96. 

Også Lotte Friis (Sigma/Allerød/NTC) svømmede en VM-kvalifikation hjem torsdag aften i Bellahøj Svømmestadion. I 400 m fri blev Lotte noteret for tiden 4.10,50, hvilket er 6/100 sekunder under VM-kravtiden på denne distance. 

Stribevis af juniorsvømmere kvalificeret til sommerens EJM torsdag aften og flot dansk juniorrekord
Aalborgs Mie Østergaard Nielsen svømmede en flot dansk juniorrekord hjem i 100 m fri torsdag aften i tiden 56,40. Her sletter Mie svømmeren Jeanette Ottesens juniorrekord fra 2003 og forbedrer rekordtiden med 49/100 sekunder.
Samtidig sikrer Mie sig kvalifikation til sommerens EJM på denne distance, idet hun her svømmer under kravtiden, som lyder 58,65. 

Også Køge-svømmeren Kia Hansen kvalificerede sig torsdag aften til EJM i 100 m fri, idet hun her noteredes for tiden 57,80. For Kia Hansen, som er årgang 95, er kravtiden her 58,16.

Med aftenens præstationer i 100 m fri sikrede Danmark sig samtidig en holdkap i 4 x 100 m fri for piger med til sommerens EJM. Det betyder, at yderligere to svømmere kvalificerer sig. Det er Christina Munkholm, Køge, og Maja Nielsen, Triton Ballerup.

Daniel Skaaning (VAT/STT) sikrede sig en EJM-kvalifikation i 100 m fri i tiden 51,20. EJM-kravtiden er her 51,67.

Cecilie Holten (Triton Ballerup) formåede at svømme sig til en EJM-kvalifikation i 100 m brystsvømning i tiden 1.11,95. Her lyder EJM-kravet på 1.13,96.

Også Allerød-svømmeren Julie Aglund Lauridsen sikrede sig en EJM-billet torsdag aften da hun i 400 m fri svømmede 4.25,18. Her lyder EJM-kravtiden 4.25,51.

Viktor Bromer (AGF/NTC) sikrede sig EJM-kvalifikation i 200 m individuel medley i tiden 2.06,02. Her lyder kravtiden 2.08,39.

Også Frederikssunds Martin Mathiesen kom på samme distance under EJM-kravet i tiden 2.09,08. Martin er årgang 94 og for denne årgang er kravtiden 2.09,47.

Endelig blev det også til en EJM-kvalifikation for ESE/West Swim Esbjergs Sidse Kehlet i 200 m individuel medley i tiden 2.22,97. Her lyder kravtiden 2.23,29.

Se alle torsdagens resultater på: http://www.livetiming.dk/?cid=700

Se kravtiderne til VM og EM for juniorer via følgende link: http://svoem.dk/t2w_470.asp

Danish Open fortsætter i morgen, fredag, med indledende afsnit klokken 10.00.

Kontaktpersoner under Danish Open
Lokal kontaktperson er Jørn Leth-Espersen, som kan kontaktes på mobil: 5040 7406.
Spørgsmål vedrørende VM – herunder de kommende dages kvalifikationer – kan rettes til elitechef Lars Sørensen på mobil: 2920 6160. Tilsvarende spørgsmål vedrørende EJM kan rettes til talentudvikler Michael Hinge på mobil: 2049 5706.  

Venlig hilsen
Dansk Svømmeunion

Nora Thomsen
Kommunikationsansvarlig

Telefon: 4439 4453
Mobil: 2149 0937
Fax: 4439 4460