0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

AKTUELT

 

Afhold REMA 1000 AquaCamp i en af

årets ferier.

Se mere her

Bliv en haj til Facebook

Deltag i et af de mange temamøder rundt i Danmark.

 

Læs mere og tilmeld jer her

 Næste arrangement

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Aqua+Akademi

6. marts Hobro

Svømningens Grunduddannelse

Store Heddinge

Årgangstræneruddannelse

20. marts Tommerup

Børnetræneruddannelsen

22. maj Tommerup

Official kurser

 Næste arrangement

24
Januar
2021
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer OM221-3608
Sofiendalskolen (Aflyst)
24
Januar
2021
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer OM2 21-3511
Kastrup Svømmehal - Kviks klublokale (Aflyst)
30
Januar
2021
Officials
Modul 7 - Overdommer OM7 21-3570
Kommer senere - 1. del (Aflyst)

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.

DM Udspring resultater 2010

27-04-2010
Resultater fra DM i udspring fra vipper for seniorer og for årgange 2010

Af: 134

DM Udspring 2010

Lyngby Svømmehal

17. april 2010 ~ 18. april 2010

Ved DM i udspring fra Vipper i Lyngby Svømmehal den 17- 18 April 2010 var resultaterne følgende:

1m herrer

1 303,80 Klein Kristensen, Daniel (1992) -- Lyngby Udsprings Klub

2 284,55 Juel-Berg, Johan (1991) -- Lyngby Udsprings Klub

3 228,05 Hall Kriegbaum, Jonas (1992) -- AGF Udspring

4 211,95 Overby, Jesper (1989) -- AGF Udspring

5 191,65 Andersen, Jimmi (1978) -- Them Svømmeklub

6 189,70 Rasmussen, Tobias (1987) -- AGF Udspring

7 158,30 Mølgaard, Simon (1995) -- FREM Odense

8 151,30 Gronbaek, Anders (1991) -- AGF Udspring

3m damer

1 121,00 Falkenberg, Sara (1994) -- Lyngby Udsprings Klub

1m damer

1 134,50 Falkenberg, Sara (1994) -- Lyngby Udsprings Klub

3m herrer

1 362,40 Klein Kristensen, Daniel (1992) -- Lyngby Udsprings Klub

2 302,15 Juel-Berg, Johan (1991) -- Lyngby Udsprings Klub

3 222,00 Overby, Jesper (1989) -- AGF Udspring

4 211,65 Rasmussen, Tobias (1987) -- AGF Udspring

5 208,50 Gronbaek, Anders (1991) -- AGF Udspring

6 202,80 Andersen, Jimmi (1978) -- Them Svømmeklub

7 196,80 Mølgaard, Simon (1995) -- FREM Odense

8 187,75 Hall Kriegbaum, Jonas (1992) -- AGF Udspring

A 1m piger

1 247,35 Falkenberg, Sara (1994) -- Lyngby Udsprings Klub

2 226,55 Baron Larsen, Avital (1994) -- AGF Udspring

A 3m piger

1 213,50 Falkenberg, Sara (1994) -- Lyngby Udsprings Klub

A 1m drenge

1 431,60 Klein Kristensen, Daniel (1992) -- Lyngby Udsprings Klub

2 354,15 Hall Kriegbaum, Jonas (1992) -- AGF Udspring

A 3m drenge

1 500,15 Klein Kristensen, Daniel (1992) -- Lyngby Udsprings Klub

2 298,05 Hall Kriegbaum, Jonas (1992) -- AGF Udspring

http://www.diverecorder.co.uk/ Page 1 16:23, 18. april 2010

B 1m piger

1 200,50 Pedersen, Caroline (1995) -- FREM Odense

2 167,95 Grønfeldt, Natasja (1996) -- Farum-Familie-Svøm

B 3m piger

1 199,25 Pedersen, Caroline (1995) -- FREM Odense

2 172,55 Hojer Wang, Isabel (1996) -- AGF Udspring

3 170,40 Grønfeldt, Natasja (1996) -- Farum-Familie-Svøm

B 1m drenge

1 287,25 Olsen, Rasmus (1996) -- Lyngby Udsprings Klub

2 238,10 Kempf, Asger (1996) -- Lyngby Udsprings Klub

3 188,80 Mølgaard, Simon (1995) -- FREM Odense

4 148,80 Laugesen, Tobias (1996) -- Strib Udspring og Trampolin

B 3m drenge

1 330,15 Olsen, Rasmus (1996) -- Lyngby Udsprings Klub

2 263,75 Kempf, Asger (1996) -- Lyngby Udsprings Klub

3 253,25 Mølgaard, Simon (1995) -- FREM Odense

C 1m piger

1 177,80 Hedegaard, Victoria (1997) -- Lyngby Udsprings Klub

2 151,55 Hippe Brun, Emilie (1997) -- Lyngby Udsprings Klub

3 149,40 Marschall, Simone (1997) -- Lyngby Udsprings Klub

C 3m piger

1 187,35 Hedegaard, Victoria (1997) -- Lyngby Udsprings Klub

2 176,50 Jensen, Ane Naur (1997) -- AGF Udspring

3 149,95 Marschall, Simone (1997) -- Lyngby Udsprings Klub

4 143,25 Hippe Brun, Emilie (1997) -- Lyngby Udsprings Klub

C 1m drenge

1 268,95 Egholm, Elias (1998) -- Lyngby Udsprings Klub

2 241,55 Sorensen, Niklas Nybro (1997) -- AGF Udspring

3 173,20 Vorm, Lucas (1998) -- Farum-Familie-Svøm

4 161,25 Hansen, Jens Rønn (1997) -- Strib Udspring og Trampolin

5 144,45 Kriegbaum, Alfred (1997) -- AGF Udspring

6 127,95 Rasmussen, Daniel Winther (1998) -- FREM Odense

7 125,50 Fomsgaard, Jacob (1998) -- Farum-Familie-Svøm

8 98,65 Pedersen, Adam Lefoli (1997) -- Strib Udspring og Trampolin

C 3m drenge

1 310,00 Sorensen, Niklas Nybro (1997) -- AGF Udspring

2 276,20 Egholm, Elias (1998) -- Lyngby Udsprings Klub

3 159,60 Kriegbaum, Alfred (1997) -- AGF Udspring

http://www.diverecorder.co.uk/ Page 2 16:23, 18. april 2010

D 1m piger

1 137,90 Benthin, Lærke (1999) -- Lyngby Udsprings Klub

2 132,25 Gamby Jensen, Clara (1999) -- Lyngby Udsprings Klub

3 109,80 Heegaard, Therese (2000) -- Lyngby Udsprings Klub

D 3m piger

1 149,60 Benthin, Lærke (1999) -- Lyngby Udsprings Klub

2 131,40 Heegaard, Therese (2000) -- Lyngby Udsprings Klub

3 128,95 Gamby Jensen, Clara (1999) -- Lyngby Udsprings Klub

D 1m drenge

1 175,15 Sorensen, Daniel Nybro (1999) -- AGF Udspring

2 143,00 Martinsen, Nima (1999) -- Farum-Familie-Svøm

3 137,25 Thygesen, Malthe (2000) -- FREM Odense

4 136,55 Riisberg, Christian (1999) -- Lyngby Udsprings Klub

5 133,30 Glenstrup, Oskar (2000) -- FREM Odense

6 125,05 Seliger, Victor (1999) -- AGF Udspring

7 102,00 Larsen, Andreas (1999) -- Lyngby Udsprings Klub

D 3m drenge

1 219,00 Sorensen, Daniel Nybro (1999) -- AGF Udspring

2 158,30 Riisberg, Christian (1999) -- Lyngby Udsprings Klub

3 152,25 Seliger, Victor (1999) -- AGF Udspring

4 135,40 Martinsen, Nima (1999) -- Farum-Familie-Svøm

5 132,40 Thygesen, Malthe (2000) -- FREM Odense

6 125,85 Larsen, Andreas (1999) -- Lyngby Udsprings Klub

E 1m piger

1 106,15 Curti, Rebecca (2002) -- Lyngby Udsprings Klub

E 3m piger

1 100,85 Curti, Rebecca (2002) -- Lyngby Udsprings Klub

E 1m drenge

1 83,30 Nairn, August (2001) -- AGF Udspring

2 73,05 Jacobsen, Torsten (2001) -- FREM Odense

E 3m drenge

1 67,35 Nairn, August (2001) -- AGF Udspring