0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

Danmark sluttede sidst i kval.-turnering til EM

11-04-2010
Det krævede dog omkamp, før det rød-hvide U17-mandskab var besejret

Af: 127

Det danske U17-landshold var lige ved og næsten, da det søndag mødte Ukraine ved EM-kvalifikationsturneringen i polske Gorzow. Kampen stod om 7.-8. pladsen i turneringen. Efter nederlag til Ukraine, Polen, Bulgarien og Storbritannien, håbede det unge danske hold, at det endelig ville få tur i den i den afsluttende placeringskamp.

Længe så det også ud til, at forhåbningerne skulle blive indfriet. Efter en helt lige kamp var stillingen 9-9 efter ordinær spilletid.

Men i de to ekstra spilleperioder af 2x3 minutter lykkedes det ukrainerne at score tre mål, således at Danmark tabte opgøret 12-9 og dermed slutter sidst i kvalifikationsturneringen.

Ukraine-Danmark 12-9 (1-1, 3-3, 2-2, 3-3) + (1-0, 2-0)

Målscore for Danmark:
Kevin Sørensen 4, Morten Baltzer 3, Mathias Hassel 1, Christoffer Larsen 1.

I de efterfølgende kampe besejrede Hviderusland Storbritannien og Georgien fik has på værtsnationen Polen - men dog først efter forlænget spilletid og straffekast.

Dermed ligger det fast, at det bliver Slovakiet, Bulgarien og Georgien, som skal videre til EM-turneringen i Stuttgart.


 






Cookieindstillinger