0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

Træningslejr med plads til daglige langrendsture

06-01-2010
28 svømmere er i disse dage på træningslejr i franske Font Romeu. Opholdet inkluderer daglige udflugter i det smukke franske vinterlandskab.

Af: 21


Fra søndag, den 3. januar til torsdag, den 14. januar er 28 svømmere afsted på træningslejr i Font Romeu.

Hver dag byder programmet på bassintræning, dryland og fitness. Men også langrendsture er indlagt i programmet for svømmerne, der således har pakket uldent undertøj ned sammen med det almindelige træningstøj.


Friske svømmere og en enkelt træner før dagens langrendstur.
Fra venstre: Michael Hinge, Pernille Blume, Jeanette Ottesen, Line Præst Lauridsen og Randi Nielsen.

Med på turen er fem trænere: landstræner Paulus Wildeboer, assisterende landstræner Jesper Starcke, talentudvikler Michael Hinge, VAT-træner Mick Steen Nielsen og AGF-træner Niels-Jørgen Jørgensen.


Klar til første prøvetur ned ad en bakke. Nu skal bremseteknikken læres. Chris Christensen synes ikke umiddelbart begejstret for den forestående udfordring.
Fra venstre: Jeanette Ottesen, Chris Christensen, Pernille Blume og Mathilde Sørensen.

Dansk Svømmeunion


 






Cookieindstillinger