0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

Spændende World Cup i 10 km åbent vand lørdag formiddag

29-08-2009
Vindere blev tyske Thomas Lurz og brasilianske Poliana Okimoto. 

Af: 21

For de morgenfriske danskere var der spændende svømning at følge i kanalerne rundt om Christiansborg lørdag formiddag.
 
Her blev der for første gang i dansk svømnings historie afholdt et FINA-stævne (FINA: det internationale svømmeforbund) på dansk grund, da Marathon Swimming World Cup i 10 km. åbent vand løb af stabelen i hjertet af København.
 
Start og mål lå placeret i Frederiksholms Kanal, hvorfra der blev tilbagelagt fem runder á to kilometer.
 
I alt 27 svømmere stillede til start fordelt på 13 herrer og 14 damer. Blandt svømmerne var også seks danskere.
 
Vinder af World Cuppen på herresiden blev ikke overraskende tyske Thomas Lurz i tiden 1.57,40. Ind på andenpladsen kom Petar Stoychev, Bulgarien, i tiden 01.57,43, mens tredjepladsen gik til den russiske svømmer, Sergay Bolshakov, i tiden 01.57,44.


Tyske Thomas Lurz oven på præmieoverrækkelsen.
Foto: Michael Vienø. 

På damesiden blev det den brasilianske svømmer, Poliana Okimoto, som kom hurtigst i mål i tiden 02.05,15. Andenpladsen gik til World Cuppens anden brasilianske svømmer, Ana Marcela Cunha, i tiden 02.05,29. Og endelig gik tredjepladsen til den tyske svømmer, Angela Maurer, i tiden 02.05,30.


Tre glade World Cup-svømmere side om side
på medaljeskamlen.
Fra venstre: Ana Marcela Cunha, Poliana Okimoto
og Angela Maurer. Foto: Michael Vienø.

Hurtigste danske svømmer hos herrerne blev Flemming Sørensen, Lyseng, der sluttede som nummer 10 i tiden 02.08,28. Herefter fulgte på 11. pladsen Nicklas Luplau, West Swim Esbjerg/EliteSvøm Esbjerg, i tiden 02.09,03. 
Desværre måtte Martin Pedersen, Syd, udgå efter de første to kilometer på grund af kulde.

På damesiden var hurtigste svømmer Mathilde Sørensen, West Swim Esbjerg/EliteSvøm Esbjerg, der sluttede på en syvendeplads i tiden 02.05,44.
Trine Gudnitz, Helsingør, kom ind på en 10. plads i tiden 02.10,59.
Julie Hjorth-Hansen, Birkerød/Sigma, måtte desværre udgå undervejs ligeledes på grund af kulde.

Foruden Martin Pedersen og Julie Hjorth-Hansen måtte også den belgiske svømmer, Brian Ryckeman, udgå – ligeledes på grund af kulde.
 
Samlet resultatoversigt:

Herrer

Vinder: Thomas Lurz, Tyskland.            Tid: 01.57,40.
Nr. 2: Petar Stoychev, Bulgarien.          Tid: 01.57,43.
Nr. 3: Sergay Bolshakov, Rusland.        Tid: 01.57,44.
Nr. 4: Allan Do Carmo, Brasilien.          Tid: 01.57,45.
Nr. 5: Christian Reichert, Tyskland.       Tid: 01.57,46.
Nr. 6: Daniel Fogg, England.                 Tid: 01.57,47.
Nr. 7: Saleh Mohammed, Syrien.          Tid: 01.57,48.
Nr. 8: Kirill Abrosimov, Rusland.           Tid: 01.59,38.
Nr. 9: Barton Wells, USA.                     Tid: 02.07,11.
Nr. 10: Flemming Sørensen, Danmark.  Tid: 02.08,28.
Nr. 11: Nicklas Luplau, Danmark.          Tid: 02.09,03.
 
Damer
Vinder: Poliana Okimoto, Brasilien.        Tid: 02.05,17.
Nr. 2: Ana Marcela Cunha, Brasilien.      Tid: 02.05,29.
Nr. 3: Angela Maurer, Tyskland.            Tid: 02.05,30.
Nr. 4: Anna Guseva, Rusland.                Tid: 02.05,32.
Nr. 5: Natalya Pankina, Rusland.            Tid: 02.05,35.
Nr. 6: Nadine Reichert, Tyskland.           Tid: 02.05,41.
Nr. 7: Mathilde Sørensen, Danmark.       Tid: 02.05,44.
Nr. 8: Elizaveta Gorshkova, Rusland.      Tid: 02.06,17.
Nr. 9: Heidi George, USA.                      Tid: 02.08,55.
Nr. 10: Trine Gudnitz, Danmark.            Tid: 02.10,59.
Nr. 11: Sofia Berggren, Sverige.            Tid: 02.16,13.
Nr. 12: Ellen Olsson, Sverige.                Tid: 02.16,14.
Nr. 13: Anna-Carin Nordin, Sverige.       Out of time limit.

Foto til fri redaktionel afbenyttelse.
Vinderne på damesiden på medaljeskamlen.
Fra venstre: Ana Marcela Cunha, Poliana Okimoto, Angela Maurer.
Foto: Michael Vienø.

Den tyske World Cup-vinder.
Thomas Lurz med præmier oven på den flotte World Cup-sejr
.
Foto: Michael Vienø.  

Venlig hilsen
Dansk Svømmeunion

Nora Thomsen
Informationsmedarbejder

Telefon: 4439 4453
Mobil: 2149 0937
Fax: 4439 4460