0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

16 danske juniorsvømmere klar til EM for juniorer 2009

06-07-2009

Af: 21

Når det går løs ved Europa Mesterskaberne i svømning for juniorer (EJM) i Prag i perioden 8. - 12. juli, står 16 danske juniorsvømmere klar til start.
 
Svømmerne har været på træningslejr i Prag siden mandag, den 29. juni og har derved haft tid til at vænne sig til forholdene i Tjekkiets smukke hovedstad.
 
De 16 svømmere er ligeligt fordelt med henholdsvis otte drenge og otte piger – heriblandt både svømmere med god international stævneerfaring og svømmere, som skal prøve kræfter i dette regi for første gang. 
 
Der knyttes en del forventninger til svømmerne Frederik Siem Pedersen (Farum), Anders Lie (Farum) og Marcus Bak (Allerød/Sigma Nordsjælland), der alle er med til EJM for andet år i træk. Ifølge startlisten, der nu er offentliggjort, tyder alt dog på, at de tre svømmere får hård konkurrence.
Marcus Bak er seedet som nummer seks i sit primære løb, 200 m rygsvømning, hvilket er den bedste danske seedning ved mesterskaberne.
 
Om end der bliver rift om finalepladserne og, ikke mindst, om medaljerne, ser Dansk Svømmeunions talentudvikler, Michael Hinge, frem til mesterskaberne med stor fortrøstning: - Jeg har nu fulgt svømmerne intensivt i træningsbassinet i en uges tid, og med det, jeg dér har set, kan jeg kun være yderst tilfreds. Svømmerne er i fin form og begynder nu også at være virkelig tændte og opsatte frem mod stævnestart om blot to døgn. Det bliver uden tvivl fem spændende konkurrencedage set med danske øjne, udtaler Michael Hinge.

Holdet består af følgende 16 svømmere:
Piger:
Anja Olsen, AGF                                                         
Josephina Bartela, AGF                                            
Mie Refn, Farum                                                                               
Olivia Burmester, Farum                                            
Pernille Juel, Ringsted                                                
Pernille Blume, Birkerød/Sigma Nordsjælland                                                   
Amalie Emma Thomsen, Allerød/Sigma Nordsjælland                                                           
Mette Pedersen, KVIK Kastrup                                                       
 
Drenge:
Frans Johannesen, West Swim Esbjerg/EliteSvøm Esbjerg
Marcus Bak, Allerød/Sigma Nordsjælland
Jonas Hansen, Farum
Frederik Siem Pedersen, Farum
Anders Lie, Farum
Morten Klarskov, VI39/VAT
Thomas Dahl Sørensen, GTI (Greve-Tune-Ishøj)
Mads Jensen, Birkerød/Sigma Nordsjælland
 
Mesterskaberne finder sted fra onsdag, den 8. juli til og med søndag, den 12. juli – hver dag med indledende afsnit klokken 09.00 og finaleafsnit klokken 17.00.
 
Følg resultaterne på: http://www.prague2009.cz (menupunktet Schedule).
 
For yderligere information kan Dansk Svømmeunions talentudvikler, Michael Hinge, kontaktes på mobil: 2049 5706.
 
På Dansk Svømmeunions hjemmeside – www.svoem.dk – vil der løbende blive lagt fotos ind fra mesterskaberne.  

Venlig hilsen
Dansk Svømmeunion

Nora Thomsen
Informationsmedarbejder

Telefon: 4439 4453
Mobil: 2149 0937
Fax: 4439 4460