0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

AKTUELT

 

Afhold REMA 1000 AquaCamp i en af

årets ferier.

Se mere her

Bliv en haj til Facebook

Deltag i et af de mange temamøder rundt i Danmark.

 

Læs mere og tilmeld jer her

 Næste arrangement

28
Januar
2021
Andet
Vendsyssel rundt med Johnni Olesen
Nørresundby Idrætscenter
30
Januar
2021
Andet
Dialogmøde i Dansk Svømmeunion
Online (ZOOM)

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Aqua+Akademi

6. marts Hobro

Svømningens Grunduddannelse

Store Heddinge

Årgangstræneruddannelse

20. marts Tommerup

Børnetræneruddannelsen

22. maj Tommerup

Official kurser

 Næste arrangement

30
Januar
2021
Officials
Modul 4 - Ledende måldommer og ledende tidtager OM4 21-3580
Esbjerg Bakkeskolen - Festlokalet (Aflyst)
30
Januar
2021
Officials
Modul 7 - Overdommer OM7 21-3570
Kommer senere - 1. del (Aflyst)
6
Februar
2021
Træner/instruktør
Svømningens Grunduddannelse ISG21-3429
Danhostel Kalundborg Vandrerhjem

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.

DM, søndag: Lotte Friis nummer to på verdensranglisten oven på stærk præstation søndag ved DM i Esbjerg

12-04-2009

Af: 21

På denne sidstedag af DM i svømning i Svømmestadion Danmark er det blevet til ikke mindre end tre nordiske rekorder, fire danske rekorder og en enkelt dansk juniorrekord.
Således har trætheden ikke været at spore blandt svømmerne trods mange travle konkurrencedage i kroppen.
 
Særligt svømmeren Lotte Friis leverede søndag aften en imponerende præstation i langbanebassinet.
Det skete på maratondistancen 1500 m fri, hvor svømmeren fra NTC/Sigma-Allerød satte dansk og nordisk rekord i den flotte tid 15.58,44.
Lotte er selv indehaver af den tidligere danske og nordiske rekord på distancen men forbedrer i dag rekordtiderne med mere end 10 sekunder.
 
Med den nye rekordtid svømmer Lotte sig ind som nummer to på verdensranglisten. Samtidig er der tale om den syvende hurtigste tid nogensinde på alle tiders verdensrangliste, hvilket i høj grad siger noget om, hvilken sublim præstation, der her er tale om.
Et virkelig flot resultat af Lotte Friis.
 
Også svømmeren Pernille Larsen var søndag aften i stand til at præstere en kombineret dansk og nordisk rekord – her i disciplinen 200 m rygsvømning.
Pernille tilbagelægger de 200 m i tiden 2.10,37 og forbedrer dermed sin egen danske og nordiske rekord på denne distance med 73/100 sekunder.
Et flot løb af svømmeren fra AGF.  
 
Svømmeren Pál Joensen formåede i aftenens 800 m fri finale at sætte nordisk rekord i tiden 7.54,40.
Pál forbedrer derved sin egen nordiske rekord på distancen med halvandet sekunder.
Et stærkt løb af den færøske svømmer, som stiller op ved disse langbanemesterskaber for Aalborg Svømmeklub.
 
I herrernes 4 x 100 m holdmedley finale lykkedes det for Elitesvøm Esbjerg at fratage Sigma den tidligere danske rekord på distancen i den flotte tid 3.44,77.
Elitesvøm Esbjerg forbedrer her den tidligere danske holdkap-rekord med 2,17 sekunder.
 
Holdet fra Elitesvøm Esbjerg:
Chris Christensen: 58,05.   
Jacob Carstensen: 1.03,10.   
Nikolaj Kirketerp Møller: 53,79.    
Nicolai Graae Hansen: 49,83.   
 
Også i damernes 4 x 100 m holdmedley finale blev der søndag aften sat dansk rekord. Det skete, da holdet fra Swim Team Odense 95 (STO95), tilbagelagde holdkap-distancen i den flotte tid 4.12,15, hvilket er en forbedring af den tidligere danske rekord med 3,32 sekunder.
Således blev Sigma Nordsjællands fire år gamle holdkap-rekord her slettet på denne påskesøndag af fire svømmere fra Odense.
 
Holdet fra STO95:
Line Møller Pedersen: 1.05,34.   
Rikke Møller Pedersen: 1.07,63.   
Julie Hougård: 1.02,31.   
Randi F. Nielsen: 56,87.   
 
I søndagens indledende afsnit lykkedes det for Sigma NS at sætte dansk juniorrekord i pigernes 4 x 100 m holdmedley i tiden 4.26,94.
Med den nye juniorrekord slettes AGF’s danske rekord fra 2008 og tiden forbedres med 18/100 sekunder.
 
Holdet fra Sigma NS:
Julie Aglund Lauridsen: 1.08,31.   
Amalie Emma Thomsen: 1.14,05.   
Julie Schmidt: 1.06,35.   
Pernille Blume: 58,23.   
 
Se alle dagens resultater på: http://www.livetiming.dk/index.php?cid=271

Status på rekorder sat ved DM i svømning 2009
DM i svømning 2009 i Esbjergs Svømmestadion Danmark har ændret radikalt på en lang række rekordtider.
Ikke mindre end 26 danske rekorder er det blevet til. Dertil kommer 18 danske juniorrekorder og syv nordiske rekorder. 
 
VM-holdet 2009 udtaget efter endt DM i Esbjerg
Med DM i svømning 2009 afsluttet har Dansk Svømmeunions landstræner, Paulus Wildeboer, udtaget det hold, der skal repræsentere Danmark ved VM i svømning i den italienske hovedstad, Rom, til sommer (26. juli – 2. august).
 
Det danske VM-hold:
Mads Glæsner, NTC/Sigma-Allerød: 200, 400 og 1500 m fri.
Jakob Andkjær, VAT/VI39: 100 m butterfly.
Chris Christensen, West Swim Esbjerg: 200 m medley (og 200 m bryst).
Lotte Friis, NTC/Sigma-Allerød: 200, 400 og 800 m fri, 4 x 200 m fri.
Jeanette Ottesen, KVIK Kastrup: 50, 100 m fri og 50, 100 m butterfly, 4 x 100 m medley.
Micha Østergaard, NTC/West Swim Esbjerg: 100 og 200 m butterfly, 4 x 100 m medley, 4 x 200 m fri.
Julie Hjorth-Hansen, Sigma-Birkerød: 200 m IM + 200 fri, 4 x 200 m fri.
Rikke Møller Pedersen, STO95: 100 m bryst, 4 x 100 m medley.
Pernille Larsen, AGF: 100 og 200 m ryg, 4 x 100 m medley.
Louise Jansen, Sigma-Allerød: 4 x 200 m fri.
Jon Rud, NTC/West Swim Esbjerg: Subjektiv udtaget på 200 m fri.
Emil Dall-Nielsen, NTC/Sigma-Allerød: Subjektiv udtaget på 100 m butterfly.
 
Trænere:
Paulus Wildeboer, landstræner.          
Flemming Poulsen, holdtræner, Sigma.                   
Per Holmquist, holdtræner, Kvik Kastrup.                
 
Kontaktpersoner under DM
Spørgsmål vedrørende landsholdssvømmerne kan rettes til elitechef Lars Sørensen på mobil: 2920 6160.
Øvrige spørgsmål til mesterskaberne kan rettes til Lise Møller, leder af svømmesektionen, som kan kontaktes på mobil: 2013 7160.  

Venlig hilsen
Dansk Svømmeunion

Nora Thomsen
Informationsmedarbejder

Telefon: 4439 4453
Mobil: 2149 0937
Fax: 4439 4460