0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

Resultater fra weekendens Grand Prix 3

13-05-2008

Af: 21

Ved weekendens Grand Prix 3 stævne i Hjørrings nye svømmehal beliggende i Vandhuset Park Vendia blev der dystet på livet løs om flotte pengepræmier for mere end 60.000 kroner.
 
Alle individuelle resultater fremgår af filer, der ligger på denne hjemmeside. Vælg menuen Aktivitetskalender i spalten til venstre > Vælg aktiviteten Grand Prix 3, Hjørring ud for datoen 9. maj > Nederst på denne side fremgår fem resultatfiler, én fil for hvert af de fem stævneafsnit.
 
Vinderne af de mange flotte pengepræmier er fundet via et regnestykke, hvor point opnået ved samtlige tre afholdte Grand Prix afsnit er lagt sammen.

Vinderne blev:
 
Disciplin                  Vindere af pengepræmier (nr. 1, 2 og 3)                 
Crawl sprint, damer    Nr. 1: Elspa Mørkøre, West Swim Esbjerg
                                 Nr. 2: Kristine Skou, Allerød
                                 Nr. 3: Josephine Emilie Thomsen, Allerød
 
Crawl sprint, herrer     Nr. 1: Christian Fischer, AGF           
                                  Nr. 2: Jon Rud, West Swim Esbjerg
                                  Nr. 3: Anders Blume, Gladsaxe
 
Crawl distance, damer  Nr. 1: Mathilde Pugholm Hvid
                                  Nr. 2: Lotte Friis, Allerød
                                  Nr. 3: Amalie Emma Thomsen, Allerød
 
Crawl distance, herrer  Nr. 1: Thomas Mosbæk Dybdahl, Lyseng
                                  Nr. 2: Jon Rud, West Swim Esbjerg
                                  Nr. 3: Casper Andersen, Herning
 
Rygcrawl, damer         Nr. 1: Pernille Larsen, AGF
                                  Nr. 2: Elspa Mørkøre, West Swim Esbjerg
                                  Nr. 3: Line Gregersen, OSLF (Odense)

Rygcrawl, herrer         Nr. 1: Christian Fischer, AGF
                                  Nr. 2: Marcus Bak, Allerød
                                  Nr. 3: Jens Glent Abildgaard, Herning
 
Brystsvømning, damer Nr. 1: Rikke Møller Pedersen, Frem Odense
                                  Nr. 2: Emilie Ormstrup, Tune
                                  Nr. 3: Frederikke Hedegaard, Herning
 
Brystsvømning, herrer  Nr. 1: Emil Klingberg, Syd
                                  Nr. 2: Michael Schulz Andersen, AGF
                                  Nr. 3: Chris Christensen, West Swim Esbjerg
 
Butterfly, damer           Nr. 1: Michelle B. Strandskov, Birkerød
                                   Nr. 2: Marie Rubin Sander, AGF
                                   Nr. 3: Micha Østergaard, West Swim Esbjerg
 
Butterfly, herrer           Nr. 1: Chris Christensen, West Swim Esbjerg
                                   Nr. 2: Benjamin Kallehave, AGF
                                   Nr. 3: Jakob Bjerre Knudsen, Lyseng
 
Medley, damer             Nr. 1: Katrine Crone, AGF
                                   Nr. 2: Pernille Thalund, Herning
                                   Nr. 3: Annie L. Pedersen, West Swim Esbjerg
 
Medley, herrer             Nr. 1: Chris Christensen, West Swim Esbjerg
                                   Nr. 2: Andreas Holkjær, Allerød
                                   Nr. 3: Karsten Schütt, Bov
                     
Holdkap                       Nr. 1: West Swim Esbjerg
                                   Nr. 2: Sigma NS
                                   Nr. 3: Gladsaxe
 
For yderligere information kan Svend Sander, svømmesektionen og stævneansvarlig for Grand Prix 3, kontaktes på mobil: 3166 5833.
 
Dansk Svømmeunion