Tre drenge fra Lyngby Udsprings Klub klar til de Europæiske Junior Mesterskaber i udspring
24-07-2007
Af: 21
Fra i morgen, onsdag, frem til og med søndag, afholdes de Europæiske Junior Mesterskaber i udspring i den italienske by Trieste. Med til mesterskaberne er tre danske drenge fra Lyngby Udsprings Klub: Johan Juel-Berg, Anders Hilbert og Daniel Klein Kristensen.
Johan overraskede sidste år ved at opnå en femteplads i indledende på 3 m vippen og en syvendeplads i finalen, hvilket er det bedste danske resultat i 20 år. Johan er imidlertid i år rykket en aldersgruppe op, og da han derfor nu er blandt de yngste i sin gruppe (gruppe A, 16 - 18 år), som er sidste gruppe inden seniorrækken, stilles der ikke de store forventninger til ham i år. Der er dog ingen tvivl om, at Johan de kommende år igen forventes at levere gode resultater. Johan springer 3 m vippe i år.
Anders Hilbert og Daniel Klein Kristensen er begge debutanter i gruppe B. Anders stiller op på 3 m vippe og tårn, mens Daniel er klar på 1 og 3 m vippen.
Dansk Svømmeunions landstræner Lars Aunbirk håber, at det kan blive til en enkelt finaledeltagelse for en af drengene.
Programmet for de tre drenge: 1 m vippe (gruppe B) onsdag: Daniel Klein Kristensen Tårn (gruppe B) torsdag: Anders Hilbert 3 m vippe (gruppe B) fredag: Daniel Klein Kristensen og Anders Hilbert 3 m vippe (gruppe A) lørdag: Johan Juel-Berg
For yderligere information kan Mette Aunbirk kontaktes på mobil: 2892 1004.