0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

AKTUELT

 

Afhold REMA 1000 AquaCamp i en af

årets ferier.

Se mere her

Bliv en haj til Facebook

Deltag i et af de mange temamøder rundt i Danmark.

 

Læs mere og tilmeld jer her

 Næste arrangement

25
Oktober
2020

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Modul 7 - Overdommer

30. januar Vejle (Del 1)

 Næste arrangement

25
Oktober
2020
Officials
WinGrodan 1 OMG20-3627
Holbæk Svømme Klub
29
Oktober
2020
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion off20-3609
Durup Svømmehal (Aflyst)
31
Oktober
2020
Træner/instruktør
Svømningens Grundudd. Weekend 2 af 2 SG20-3423
Danhostel Kalundborg Vandrerhjem

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.

Håb om danske finale- og podieplaceringer ved Nivea Cup i konkurrencelivredning

    Tags:

18-07-2007

Af: 21

Det danske livredningslandshold deltager i perioden 19. – 21. juli i det internationale Nivea Cup i tyske Warnemünde. Stævnet er en test af banen, hvor VM skal afholdes næste år. Der er deltagelse af 12 lande og 47 tyske klubber.

Danmark deltager med i alt ni aktive:
Damer
Maria Bisgaard, Hermes
Mette Thing, USG
Anine Johansen, Helsingør
Caroline Kleemann, GI40
 
Herrer
Jacob Carstensen, West Swim Esbjerg
Joseph Quinlan, GI40
Tor Busch, GI40
Christen Thing, GI40
Jacob Marcussen, Triton
 
For de danske deltagere er stævnet en god mulighed for at få prøvet nye kombinationer og discipliner af, så de kan stille med det stærkest mulige hold til næste års Verdens Mesterskaber. Derfor er der ikke forventninger om en topplacering i holdkonkurrencen, men alligevel et håb om podieplaceringer.
Jacob Carstensen (West Swim Esbjerg) blev nummer tre i surfrace ved Europa Mesterskaberne i april og er derfor blandt favoritterne i run-swim-run, et lidt alternativt surfrace.
Derudover kan man vente sig store ting af både herrernes og damernes taplin, ligesom herrerne traditionelt også gør det godt i rescue tube rescue race og board rescue.
Der er på forhånd håb om finaleplaceringer til Maria Bisgaard (Hermes) i beach flag og beach sprint, til Joseph Quinlan (GI40) i run-swim-run og ironman, til Tor Busch (GI40) i ironman, surfski og board race, til Caroline Kleemann (GI40) i boardrace og ironwoman, til Christen Thing (GI40) i beach sprint og surfski og endelig til Jacob Marcussen (Triton) i run-swim-run.
 
Program:
Torsdag, den 19. juli          
Klokken 8.50 - åbning
Klokken 9.00 - heats og semifinaler:
◦   Beach Sprint Damer og Herrer
◦   Surf Ski Race Damer og Herrer
◦   Rescue Tube Rescue Damer og Herrer
 
Derefter finaler:
◦   Beach Sprint Herrer og Damer
◦   Surf Ski Race Damer og Herrer
◦   Rescue Tube Rescue Damer og Herrer
 
Fredag, den 20. juli                       
Klokken 8.00 - heats og semifinaler:
◦   4x90 m Beach Relay
◦   Rescue Board Race
◦   Beach Flags
◦   Oceanman og Oceanwoman
 
Derefter finaler:
◦   4x90 m Beach Relay
◦   Rescue Board Race
 
Klokken 19.00 – Beach Flag semifinale/finale
 
Lørdag, den 21. juli                    
Klokken 8.00 - heats og semifinaler:
◦   Board Race
◦   Run-Swim-Run
◦   Taplin Relay

Derefter finaler:
◦   Board Race
◦   Run-Swim-Run
◦   Taplin Relay
◦  Oceanman und Oceanwoman 
 
Læs mere på: http://www.dlrg.de/NIVEA-Cup-2007.42564.0.html
 
For yderligere information kan truppens presseansvarlige, Christen Thing, kontaktes på mobil: 2635 4741.
 
Venlig hilsen
Dansk Svømmeunion
Livredningssektionen
 
Nora Thomsen
Informationsmedarbejder
 
Telefon: 4439 4453
Mobil: 2149 0937
Fax: 4439 4460

www.svoem.dk