0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

AKTUELT

 

Afhold REMA 1000 AquaCamp i en af

årets ferier.

Se mere her

Bliv en haj til Facebook

Deltag i et af de mange temamøder rundt i Danmark.

 

Læs mere og tilmeld jer her

 Næste arrangement

21
Oktober
2020
Svømning - Svømmetider
Klubmesterskab, Nakskov

Nakskov Idrætscenter, svømmehal

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Modul 7 - Overdommer

30. januar Vejle (Del 1)

 Næste arrangement

22
Oktober
2020
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion off20-3604
Hørsholm Svømmehal
24
Oktober
2020
Træner/instruktør
Børn med særlige behov HC20-3607
Korsør Svømmehal
24
Oktober
2020
Dommere
Livredderdommerseminar Liv20-3574
Idrætshøjskolen Bosei

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.

Handicapsvømning: Resultater fra German Open

    Tags:

29-05-2007

Af: 21

I den forgangne uge deltog 4 svømmere fra det danske landshold i svømning for svømmere med et handicap i et stærkt besat internationalt stævne i Berlin i Tyskland. Stævnet var de åbne tyske mesterskaber (German Open), der havde deltagelse af en række af verdens absolut bedste svømmere.
 
Målsætningen for de danske svømmere var primært kvalifikation til de Paralympiske Lege i Beijing i september 2008, og da stævnet sluttede søndag d. 27. maj havde to danske svømmere da også klaret det skrappeste af kvalifikationskravene, A-kravet til de Paralympiske Lege, og er således de første, der kommer i betragtning til at udfylde de danske kvotepladser i svømning.
 
De to svømmere er Karina Lauridsen (Swim Team Esbjerg), der klarede A-kravet i 50 meter brystsvømning og i 50 meter rygsvømning og Sisse Egeborg (VAT – Albertslund), der klarede A-kravet i 100 meter brystsvømning.
 
Både Cecilie Kristiansen (Ringsted Handicapidræt) og Christian Thomsen (Swim Team Esbjerg) var tæt på B-kravet, og var dermed tæt på at opfylde det minimumsniveau, der stilles for at komme i betragtning til en kvoteplads til De Paralympiske Lege.
 
Kvalifikationsperioden til de Paralympiske Lege slutter 1. juli 2008, hvorefter det danske svømmehold udtages.
 
Foruden de to opnåede A-krav resulterede den danske deltagelse i 1 verdensrekord og en række top 3 placeringer til svømmerne i det stærke selskab med svømmere fra en række af verdens førende nationer. Alle konkurrencerne har været afviklet på tværs af handicapklasserne, så svømmere med forskellige handicaps konkurrerer imod hinanden og der kåres kun én vinder i hvert løb på baggrund af et pointsystem.
 
Karina Lauridsen (Swim Team Esbjerg) slog verdensrekord i 100 meter rygcrawl med tiden 1.32.91, hvor hun forbedrede sig egen verdensrekord med 69 hundrededele af et sekund.
 
Det blev også til en række danske podieplaceringer – dels i seniorrækken og dels i ungdomsrækken.
 
Det blev til følgende danske placeringer i seniorrækken:
 
Karina Lauridsen (Swim Team Esbjerg)                      Guldmedalje                   100 ryg
Guldmedalje                   150 IM

Sisse Egeborg
(VAT – Albertslund)                             Bronzemedalje                 50 bryst
Bronzemedalje               200 bryst
 
I ungdomsrække blev det til følgende placeringer:
 
Cecilie Kristiansen (Ringsted Handicapidræt)            Bronzemedalje                 50 bryst

Christian Thomsen
(
Swim Team Esbjerg)                   Bronzemedalje               200 fri
 
For yderligere information kan Thomas Stub, cheflandstræner i DHIF’s Svømmesektion, kontaktes på mobil: 2062 1350.
E-mail: stub@swim.dk