0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

160.000 kroner fordelt i form af kontante pengepræmier til svømmere ved weekendens Grand Prix stævne

05-03-2007

Af: 21

Ved weekendens tredje og dermed afgørende Grand Prix stævne i Gladsaxe blev pengepræmier af en samlet værdi af 160.000 kroner fordelt til en stribe af landets dygtigste svømmere.
 
Hvordan alle disse pengepræmier blev fordelt fremgår af skema, som kan downloades her.
 
Her følger samtlige førstepladser i de forskellige discipliner – førstepladser, som alle resulterede i kontakte pengepræmier á 4.500 kroner.
 
Crawl Sprint herrer: Emil Dall-Nielsen, Allerød/Sigma.
Crawl Sprint damer: Micha Østergaard, West Swim Esbjerg.
Crawl herrer: Mads Glæsner, Allerød/Sigma/Elitecentret.
Crawl damer: Lotte Friis, Allerød/Sigma.
Brystsvømning herrer: Chris Christensen, West Swim Esbjerg.
Brystsvømning damer: Julie Hjorth-Hansen, Birkerød/Sigma.
Rygcrawl herrer: Anders Jensen, Vallensbæk.
Rygcrawl damer: Pernille Larsen, AGF.
Medley herrer: Chris Christensen, West Swim Esbjerg.
Medley damer: Julie Hjorth-Hansen, Birkerød/Sigma.
Butterfly herrer: Anders Frahm, Birkerød/Sigma.
Butterfly damer: Micha Østergaard, West Swim Esbjerg.
Bedste individuelle juniorpræstation drenge: Chris Christensen, West Swim Esbjerg.
Bedste individuelle juniorpræstation piger: Kathrine Hammer, Aalborg.
 
I holdkap-konkurrencerne var der følgende præmier at kæmpe om:
Nummer 1: Biografbilletter – værdi 3.000 kroner.
Nummer 2: Pizzaer til holdet – værdi 2.000 kroner.
Nummer 3: Is til holdet – værdi 1.000 kroner.
 
Vinder af biografbilletterne og dermed vinder af holdkap-konkurrencen blev West Swim 1.
Andenpladsen gik til holdet fra Sigma 1.
Tredjepladsen blev kæmpet hjem af Kvik Kastrup 1.
 
For yderligere information om Grand Prix afdelingerne kan Svend Sander, svømmesektionen, kontaktes på telefon: 7020 5833.
 
Weekendens Grand Prix resulterede i yderligere to kvalifikationer til EJM
Ved weekendens Grand Prix stævne i Gladsaxe lykkedes det for to svømmere at kvalificere sig til sommerens EJM.
Sofie Harnfeldt, Birkerød/Sigma, kvalificerede sig i 800 m fri svømning.
Ligeledes Pernille Larsen, AGF, formåede i weekenden at svømme under EJM-kravtid. Det skete i disciplinerne 50 og 200 m rygsvømning.
 
EJM-holdet er dermed nu oppe på i alt seks svømmere:
  • Michelle B.Strandskov (Allerød/Sigma/Elitecentret) - 200 m butterfly.
  • Julie H. Nielsen (OSLF/STO95) - 200 m butterfly.
  • Kristina Thomsen (Jyllinge/A6) - 50 m rygsvømning.
  • Katrine Holm Sørensen (Swim Team Esbjerg) - 200 og 400 m individuel medley.
  • Pernille Larsen (AGF) - 200 og 50 m rygsvømning.
  • Sofie Harnfeldt (Birkerød/Sigma) - 800 m fri svømning.
For yderligere information om EJM kan talentudvikler Michael Hinge kontaktes på mobil: 2049 5706.
 
EJM finder sted i Antwerpen i perioden 18. – 22. juli.
Kvalifikationsperioden til mesterskaberne afsluttes den 29. april.
 
Venlig hilsen
Dansk Svømmeunion
 
Nora Thomsen
Informationsmedarbejder
 
Telefon: 4439 4453
Mobil: 2149 0937
Fax: 4439 4460

www.svoem.dk