0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

EKM, dag 2 - indledende: To danske rekorder fredag formiddag ved EKM

08-12-2006

Af: 21

I fredagens indledende afsnit af EKM i Finland blev der præsteret ikke færre end to danske rekorder.
 
Jakob Andkjær, VAT/VI39, svømmer indledende 100 m fri i tiden 48,54 og forbedrer her sin egen danske rekord med 8/100 sekunder. Jakob er videre til eftermiddagens semifinale som nummer seks.
Flot præstation af 21-årige Jakob.
 
Den anden danske rekord fredag morgen stod damernes holdkap for i indledende 4 x 50 m fri.
Her noteres det danske hold for tiden 1.40,81, hvilket er dansk rekord med 5/100 sekunders forbedring af den to år gamle rekord.
 
De fire svømmere:
Annette Hansen (Farum): 25,48.
Jeanette Ottesen (KVIK Kastrup/Elitecentret): 24,74.
Maja Kruse (Lyngby): 25,41.
Line Præst Lauridsen (West Swim Esbjerg): 25,18.
 
Et rigtig fint løb af alle fire svømmere, udtaler elitechef Lars Sørensen fra Helsinki.
Den danske holdkap er nu videre til eftermiddagens finale som nummer frem.
 
I damernes indledende 50 m butterfly præsterede Jeanette Ottesen (KVIK Kastrup/Elitecentret) også et fint løb i tiden 26,91. Jeanette er med den tid videre til eftermiddagens semifinale som nummer seks.
 
Kathrine Jørgensen, West Swim Esbjerg/Elitecentret, fortsætter de gode takter fra torsdag ved fredag at svømme indledende 100 m individuel medley i tiden 1.03,20. Et rigtig flot løb af den 23-årige svømmer – tæt på personlig rekord.
Kathrine er dermed videre til eftermiddagens semifinale som nummer 13.
 
I eftermiddag kan vi også glæde os til at følge Lotte Friis, Allerød/Sigma, i 800 m fri – direkte finale.
 
Se alle resultater på www.omegatiming.com
 
For yderligere information kan elitechef Lars Sørensen kontaktes på mobil: 2920 6160.
 
Fredagens semifinale-/finaleafsnit begynder klokken 17.30 dansk tid.
Her med dansk deltagelse i to finaler og tre semifinaler.


Annette Hansen

 
Jakob Andkjær


Lotte Friis


Michael S. Andersen

Venlig hilsen
Dansk Svømmeunion
Eliteafdelingen