0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

AKTUELT

 

Bliv en haj til Facebook

Deltag i et af de mange temamøder rundt i Danmark.

 

Læs mere og tilmeld jer her

 Næste arrangement

18
September
2021
18
September
2021

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Forår 2022:

Svømningens Grunduddannelse

Kalundborg

Præstø

 Næste arrangement

18
September
2021
Officials
WinGrodan 2 OMG21-3734
Holbæk Svømmeklub (Aflyst)
18
September
2021
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer OM221-3743
Børkop Svømmehal (Aflyst)
18
September
2021
Træner/instruktør
Svømningens Grunduddannelse ISG21-3435
Danhostel Store Heddinge

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.

DM i vandpolo for U12 og U16

08-11-2006

Af: 21

Den kommende weekend, lørdag - søndag, den 11. - 12. november, afholdes Danmarks Mesterskaberne i vandpolo for U12 og U16.

Begge mesterskaber finder sted i Slagelse Svømmehal, Antvorskov Allé 133, 4200 Slagelse.
 
DM U12
Der er tilmeldt otte hold, som er inddelt i to grupper.

Gruppe A: Lystrup 1, Frem, Tommerup, KVIK Kastrup.
Gruppe B: Lystrup 2, Kolding, OSLF, SSK (Slagelse).
 
Hver kamp har en varighed af 4 x 6 minutter.
 
Program
Lørdag, den 11. november:
Kamp 1, klokken 12.15: Lystrup 1 - KVIK
Kamp 2, klokken 13.00: SSK – Lystrup 2
Kamp 3, klokken 13.45: Frem - Tommerup
Kamp 4, klokken 14.30: Kolding - OSLF
Kamp 5, klokken 15.15: Lystrup 1 - Frem
Kamp 6, klokken 16.00: Lystrup 2 - Kolding
Kamp 7, klokken 16.45: Tommerup - KVIK
Kamp 8, klokken 17.30: OSLF - SSK
Kamp 9, klokken 18.15: Frem - KVIK
Kamp 10, klokken 19.00: Kolding – Lystrup 2
Kamp 11, klokken 19.45: Lystrup 1 - Tommerup
Kamp 12, klokken 20.30: SSK - OSLF
 
Søndag, den 12. november:
Kamp 13, klokken 10.00: Gr. A. nr. 3 – Gr. B. nr. 4
Kamp 14, klokken 10.45: Gr. B. nr. 3 – Gr. A. nr. 4
Kamp 15, klokken 11.30: Gr. A. nr. 1 – Gr. B. nr. 2 - Semifinale
Kamp 16, klokken 12.15: Gr. B. nr. 1 – Gr. A. nr. 2 - Semifinale
Kamp 17, klokken 13.00: Taber kamp 13 – Taber kamp 14 - 7/8 plads
Kamp 18, klokken 13.45: Vinder kamp 13 – Vinder kamp 14 - 5/6 plads
Kamp 19, klokken 14.30: Taber kamp 15 – Taber kamp 16 - Bronze
Kamp 20, klokken 15.15: Vinder kamp 15 – Vinder kamp 16 - Finale
 
Der vil være samlet præmie-overrækkelse når sidste afgørende kamp er færdigspillet. 
 
DM U16
Her er fem hold tilmeldt mesterskaberne: SSK (Slagelse), Kolding, Lystrup, OSLF og Aalborg/Sindal. 
Hver kamp har en varighed af 4 x 7 minutter. 
Der spilles alle mod alle. 
Ved point-lighed i kamp 9 og 10 skal der findes en vinder via omkampe. 
Eventuelle omkampe har en varighed af 2 x 3 minutter. Ved uafgjort spilles til først-scorede mål. 
 
Program
Lørdag, den 11. november:
Kamp 1, klokken 13.45: SSK - Kolding
Kamp 2, klokken 14.45: OSLF – Aalborg/Sindal
Kamp 3, klokken 15.45: Lystrup - SSK
Kamp 4, klokken 16.45: Kolding - OSLF
Kamp 5, klokken 17.45: Lystrup – Aalborg/Sindal
 
Søndag, den 12. november:
Kamp 6, klokken 11.00: Kolding - Aalborg/Sindal
Kamp 7, klokken 12.00: Lystrup - OSLF
Kamp 8, klokken 13.00: SSK – Aalborg/Sindal
Kamp 9, klokken 14.00: Lystrup - Kolding
Kamp 10, klokken 15.00: OSLF - SSK
 
Der vil være medaljeoverrækkelse i direkte forlængelse af finalekampen. 
 
For yderligere information kan Kaj Kornbech, medlem af vandpolosektionen, kontaktes på telefon: 6613 8922. 

Venlig hilsen
Dansk Svømmeunion
Vandpolosektionen