0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

AKTUELT

 

Bliv en haj til Facebook

Deltag i et af de mange temamøder rundt i Danmark.

 

Læs mere og tilmeld jer her

 Næste arrangement

28
September
2021
29
September
2021
Svømning - Svømmetider
Internt stævne, Hammel

Hammel Idrætscenter, svømmehal

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Forår 2022:

Svømningens Grunduddannelse

Kalundborg

Præstø

 Næste arrangement

29
September
2021
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion OM121-3753
Holstebro
30
September
2021
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion OM121-3760
Taastrup Svømmehal
2
Oktober
2021
Træner/instruktør
Børnetræneruddannelse 2. weekend TBØ21-3590
Fyrtårn Tommerup

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.

Det danske hold til Nordiske Junior Mesterskaber i svømning

01-11-2006

Af: 35

Talentudvikler Michael Hinge har i dag udtaget følgende 16 svømmere til at repræsentere Danmark ved de Nordiske Junior Mesterskaber i Tampere, Finland, fra d. 2. – 3. december 2006.
 
 
Drenge
Jesper Babiel – Haderslev-SES
Daniel Svendsen  - KVIK
Mads Sune Rasmussen - Farum
Jesper Andersen - Silkeborg
Kristian Weber Larsen – GI40-STF
Frederik Wörmer - KVIK        
Troels Madsen - Herlev
Piger
Josefine Grønning - Helsingør
Katrine Hammer - Ålborg
Michelle B.Strandskov – Bir-Sigma/EC
Julie H.Nielsen – OSLF-STO95
Pernille Larsen - AGF
Kristina Thomsen – A6-Jyllinge
Helena Pedersen - KVIK
Marie Pehn - AGF
Katrine H.Sørensen - Esbjerg

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Holdet samles den 30. november, kl. 18.30 i Farum. Endelig plan tilgår deltagerne sidst i denne uge.
 
For yderligere spørgsmål til forberedelserne og udtagelsen af holdet kan talentudvikler Michael Hinge kontaktes på mobil nr.: 20 49 57 06.