Deltag i et af de mange temamøder rundt i Danmark.
Tekst
Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.
Aqua+Akademi
Svømningens Grunduddannelse
Årgangstræneruddannelse
Børnetræneruddannelsen
Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.
Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.
Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.
Flere funktioner kræver login:
Dansk Svømmeunion
Idrættens Hus
Brøndby Stadion 20
2605 Brøndby
Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.
Ved Region Øst Kortbane Mesterskab, der afholdes i Vesterbro Svømmehal viste Mads Glæsner, 1988, fra Allerød Svømmeklub at formen er i top lige fra sæsonstart.
I 800 m fri for herrer satte Mads dansk junioorekord i tiden 8. 02.38. Mads blev også vinder af løbet og dermed regional mester foran Jon Thonesen fra Sakskøbing Svømmeklub og Troels Madsen fra Herlev Svømmeklub.
Mads var selv indehaver af den tidligere juniorrekord på 8.05,34 sat den 22. april i år. Der er fortsat et godt stykke ned til seniorrekorden lydende på 7.46,34 sat af Jacob Carstensen.
Idrættens Hus
Brøndby Stadion 20
2605 Brøndby
Telefon: 4439 4450
E-mail: svoem@svoem.dk
Besøg svoem.dk
Hendes Kongelige Højhed
Kronprinsesse Mary