0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

EM - dag 2, finaleafsnit: Bronze til Jakob Andkjær i 50 m butterfly

01-08-2006

Af: 21

Jakob Andkjær gjorde det, som vi alle håbede på op til eftermiddagens finaleafsnit ved EM i svømning i Budapest – han svømmede en flot tredjeplads hjem i finalen i 50 m butterfly og sikrede dermed både sig selv og Danmark en herlig bronzemedalje.
Tillykke til Jakob med det dejlige og meget flotte resultat, som kommer oven på en dag, hvor den 21-årige svømmer fra VAT/VI39 formåede at sætte dansk rekord på distancen ikke mindre end to gange.

Oven på præstationen fortalte Jakob Andkjær: - Jeg er bare så jublende lykkelig for den her medalje og jeg kan roligt sige, at jeg med denne præstation nu allerede har opnået mere ved disse mesterskaber end jeg overhovedet havde turde drømme om på forhånd og det både hvad angår tider og placeringer. Så det er bare så fedt, det her.  
 
Jakob Andkjær fortæller ydermere, at han undervejs kom til at sluge en pæn portion vand, og at han på et tidspunkt følte, at han ikke ville kunne klare de sidste meter. Men det lykkedes og heldigvis for det. 
 
Jakobs tid i dag - 23,77 - er blot en enkelt hundrededel sekund fra gårsdagens danske rekordtid.
Samme tid opnåede Andriy Serdinov fra Ukraine, som Jakob således deler den fantastiske tredjeplads med.
Guldet gik til Sergiy Breus, Ukraine, i tiden 23,41. Sølv til Duje Draganja, Kroatien, i tiden 23,62.  
 
Løbet var det eneste med dansk deltagelse tirsdag eftermiddag, men sikke et løb!
 
Se alle resultater på www.omegatiming.com
 
For yderligere information kan elitechef Lars Sørensen kontaktes på mobil: 2920 6160.
 
I morgen, onsdag, har vi dansk deltagelse i to indledende løb:
200 m individuel medley: Julie Hjorth-Hansen (Birkerød/Sigma) og Louise Jansen (Allerød/Sigma).
100 m rygsvømning: Louise Ørnstedt (Frem/STO95) og Kathrine Jørgensen (West Swim Esbjerg).
 
Venlig hilsen
Dansk Svømmeunion
Eliteafdelingen