0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

Udtagelse af hold til EM i svømning for seniorer og juniorer

24-04-2006

Af: 21

Landstræner Mark Regan og juniorlandstræner Michael Hinge har i dag, mandag, udtaget holdene til Europamesterskaberne i svømning for såvel seniorer som juniorer.
 
Mark Regan har udtaget følgende 13 svømmere til at repræsentere Danmark ved EM i Budapest fra den 31. juli – 6. august.

Louise Ørnstedt, STO95/Frem:
50, 100, 200 m rygcrawl, 4 x 100 m holdmedley.

Mette Jacobsen, West Swim Esbjerg:
200 m butterfly, 4 x 100 m fri holdkap, 4 x 100 m holdmedley.

Julie Hjorth-Hansen, Sigma/Birkerød:
200, 400 m individuel medley, 4 x 200 m fri holdkap.

Lotte Friis. Sigma/Allerød:
800 m fri svømning, 4 x 200 m fri holdkap.

Jeanette Ottesen, KVIK Kastrup/Elitecenter:
50, 100 m butterfly, 4 x 100 m fri holdkap, 4 x 100 m holdmedley.

Micha Østergaard, West Swim Esbjerg:
50 m butterfly, 4 x 100 m fri holdkap.

Jon Rud, West Swim Esbjerg:
200 m fri svømning.

Jakob Andkjær, VAT/VI39:
50 m butterfly.

Rikke Møller Pedersen, STO95/Frem:
50 m brystsvømning.

Charlotte Johannsen, AGF:
4 x 200 m fri holdkap.

Louise Jansen, Sigma/Allerød:
200 m brystsvømning, 4 x 200 m fri holdkap, 4 x 100 m holdmedley.

Annette Hansen, Sigma/Allerød:
4 x 100 m fri holdkap.

Katrine Jørgensen, West Swim Esbjerg:
50 m rygcrawl.

Juniorlandstræner Michael Hinge har udtaget følgende otte juniorsvømmere til at repræsentere Danmark ved EM for juniorer på Mallorca fra den 6. – 9. juli.

Chris Christensen, West Swim Esbjerg:
100, 200 m brystsvømning, 200, 400 m individuel medley.

Nicolai Graae Hansen, West Swim Esbjerg:
200 m fri svømning, 4 x 200 m fri holdkap.

Mads Glæsner, Sigma/Allerød/Elitecenter:
1500, 400 m fri svømning, 4 x 200 m fri holdkap.

Mathias Gydesen, Sigma/Allerød:
50, 100 m butterfly, 50, 100 m rygsvømning, 4 x 200 m fri holdkap.

Johan Peen, Sigma/Birkerød:
50 m butterfly.

Dennis Kinnerup, Silkeborg:
Subjektivt udtaget til 4 x 200 m fri holdkap grundet vurdering af holdkappens finalepotentiale.

Iben Diamant, Køge:
200 m brystsvømning.

Amalie Brinkenfeldt, Lyngby:
50 m butterfly.

Landstræner Mark Regan kan kontaktes på mobil 2920 6158 for yderligere information vedrørende udtagelsen af holdet til EM for seniorer.
 
Juniorlandstræner Michael Hinge kan kontaktes på mobil 2049 5706 for yderligere information vedrørende udtagelsen af holdet til EM for juniorer.
 
Endelig kan også elitechef, Lars Sørensen, kontaktes på mobil: 2920 6160 for kommentarer.
 
Venlig hilsen
Dansk Svømmeunion
Eliteafdelingen