0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

AKTUELT

 

Afhold REMA 1000 AquaCamp i en af

årets ferier.

Se mere her

Bliv en haj til Facebook

Deltag i et af de mange temamøder rundt i Danmark.

 

Læs mere og tilmeld jer her

 Næste arrangement

28
Januar
2021
Andet
Vendsyssel rundt med Johnni Olesen - Udsat til senere på foråret
Nørresundby Idrætscenter
30
Januar
2021
Andet
Dialogmøde i Dansk Svømmeunion
Online (ZOOM)

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Aqua+Akademi

6. marts Hobro

Svømningens Grunduddannelse

Store Heddinge

Årgangstræneruddannelse

20. marts Tommerup

Børnetræneruddannelsen

22. maj Tommerup

Official kurser

 Næste arrangement

30
Januar
2021
Officials
Modul 4 - Ledende måldommer og ledende tidtager OM4 21-3580
Esbjerg Bakkeskolen - Festlokalet (Aflyst)
30
Januar
2021
Officials
Modul 7 - Overdommer OM7 21-3570
Kommer senere - 1. del (Aflyst)
6
Februar
2021
Træner/instruktør
Svømningens Grunduddannelse ISG21-3429
Danhostel Kalundborg Vandrerhjem

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.

Udtagelse af hold til EM i svømning for seniorer og juniorer

24-04-2006

Af: 21

Landstræner Mark Regan og juniorlandstræner Michael Hinge har i dag, mandag, udtaget holdene til Europamesterskaberne i svømning for såvel seniorer som juniorer.
 
Mark Regan har udtaget følgende 13 svømmere til at repræsentere Danmark ved EM i Budapest fra den 31. juli – 6. august.

Louise Ørnstedt, STO95/Frem:
50, 100, 200 m rygcrawl, 4 x 100 m holdmedley.

Mette Jacobsen, West Swim Esbjerg:
200 m butterfly, 4 x 100 m fri holdkap, 4 x 100 m holdmedley.

Julie Hjorth-Hansen, Sigma/Birkerød:
200, 400 m individuel medley, 4 x 200 m fri holdkap.

Lotte Friis. Sigma/Allerød:
800 m fri svømning, 4 x 200 m fri holdkap.

Jeanette Ottesen, KVIK Kastrup/Elitecenter:
50, 100 m butterfly, 4 x 100 m fri holdkap, 4 x 100 m holdmedley.

Micha Østergaard, West Swim Esbjerg:
50 m butterfly, 4 x 100 m fri holdkap.

Jon Rud, West Swim Esbjerg:
200 m fri svømning.

Jakob Andkjær, VAT/VI39:
50 m butterfly.

Rikke Møller Pedersen, STO95/Frem:
50 m brystsvømning.

Charlotte Johannsen, AGF:
4 x 200 m fri holdkap.

Louise Jansen, Sigma/Allerød:
200 m brystsvømning, 4 x 200 m fri holdkap, 4 x 100 m holdmedley.

Annette Hansen, Sigma/Allerød:
4 x 100 m fri holdkap.

Katrine Jørgensen, West Swim Esbjerg:
50 m rygcrawl.

Juniorlandstræner Michael Hinge har udtaget følgende otte juniorsvømmere til at repræsentere Danmark ved EM for juniorer på Mallorca fra den 6. – 9. juli.

Chris Christensen, West Swim Esbjerg:
100, 200 m brystsvømning, 200, 400 m individuel medley.

Nicolai Graae Hansen, West Swim Esbjerg:
200 m fri svømning, 4 x 200 m fri holdkap.

Mads Glæsner, Sigma/Allerød/Elitecenter:
1500, 400 m fri svømning, 4 x 200 m fri holdkap.

Mathias Gydesen, Sigma/Allerød:
50, 100 m butterfly, 50, 100 m rygsvømning, 4 x 200 m fri holdkap.

Johan Peen, Sigma/Birkerød:
50 m butterfly.

Dennis Kinnerup, Silkeborg:
Subjektivt udtaget til 4 x 200 m fri holdkap grundet vurdering af holdkappens finalepotentiale.

Iben Diamant, Køge:
200 m brystsvømning.

Amalie Brinkenfeldt, Lyngby:
50 m butterfly.

Landstræner Mark Regan kan kontaktes på mobil 2920 6158 for yderligere information vedrørende udtagelsen af holdet til EM for seniorer.
 
Juniorlandstræner Michael Hinge kan kontaktes på mobil 2049 5706 for yderligere information vedrørende udtagelsen af holdet til EM for juniorer.
 
Endelig kan også elitechef, Lars Sørensen, kontaktes på mobil: 2920 6160 for kommentarer.
 
Venlig hilsen
Dansk Svømmeunion
Eliteafdelingen