0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

AKTUELT

 

Afhold REMA 1000 AquaCamp i en af

årets ferier.

Se mere her

Bliv en haj til Facebook

Deltag i et af de mange temamøder rundt i Danmark.

 

Læs mere og tilmeld jer her

 Næste arrangement

18
Januar
2021
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion OM121-3650
Lyngby Idrætsby (Aflyst)

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Aqua+Akademi

6. marts Hobro

13. marts Korsør

Svømningens Grunduddannelse

Kalundborg

Store Heddinge

Official kurser

 Næste arrangement

18
Januar
2021
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion OM121-3650
Lyngby Idrætsby (Aflyst)
24
Januar
2021
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer OM221-3608
Sofiendalskolen (Aflyst)
24
Januar
2021
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer OM2 21-3511
Kastrup Svømmehal - Kviks klublokale (Aflyst)

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.

Følg kampen om titlen som Danmarks bedste svømmeklub 2006 i weekenden

20-04-2006

Af: 21

Svømmere fra hele landet forbereder sig netop nu til weekendens Danmarks Mesterskaber for Hold (DMH) 2006 i svømning.
 
I løbet weekenden vil der således blive kæmpet bravt om de danske svømmeklubbers interne placeringer, ligesom Danmarks bedste svømmeklub 2006 skal kåres.
 
I Svømmestadion Danmark mødes de ni bedste klubber i landet, inklusive de forsvarende mestre fra West Swim Esbjerg, i dysten om at vinde det danske holdmesterskab i svømning.
Her vil det samtidig være muligt at finde de fleste af dansk svømnings førende profiler.
 
Mesterskaberne forløber over to dage - lørdag, den 22. april og søndag, den 23. april. Begge dage begynder afsnittene klokken 10.00 og igen klokken 16.00.
Dog er afviklingstiderne anderledes i 4. division. Her vil der være svømning alle fire steder lørdag klokken 16.00. Om søndagen svømmes der igen alle fire steder klokken 11.00. 
 
Svømmeligaen
De øverstplacerede hold (Svømmeligaen) mødes i den store finale i Svømmestadion Danmark, Gl. Vardevej 60, 6700 Esbjerg.
Følgende klubber/startfællesskaber deltager:
West Swim Esbjerg, Lyngby, Farum, AGF 1, VAT, STO95 1, Gladsaxe IF, Triton og Sigma Nordsjælland.
Kontakt: Svend Sander, mobil: 7020 5833. 
 
1. division
Kvalifikation til Svømmeligaen finder sted i Hjortebrohallen, Kløvermarken 2, 6100 Haderslev.
Følgende klubber/startfællesskaber deltager:
Aalborg, KVIK Kastrup 1, Swim Team Esbjerg 1, Sønderjysk Elite Svømning, Herning 1, Helsingør og Køge.     
Kontakt: Lars Jørgensen, mobil: 2811 3864.
 
2. division
Kvalifikation til 1. division finder sted i Vesterbro Svømmehal, Angelgade 4, 1765 København V.
Følgende klubber/startfællesskaber deltager:
Holstebro, Nykøbing F, A6, Ringsted, Gentofte, S-68 Hjørring, Roskilde, USG 1 og Swim Team Frederiksberg.
Kontakt: Per Stilling Pedersen, telefon: 3819 5366.
E-mail: per.stilling.pedersen@webspeed.dk
 
3. division
Kvalifikation til 2. division finder sted i Frihedens Idrætscenter, Hvidovrevej 446, 2650 Hvidovre.
Følgende klubber/startfællesskaber deltager:
Svendborg, Dragør, Kolding, Holbæk, Hvidovre, Lyseng, VISK, Frederikssund og Horsens.
Kontakt: Ulla Thorup, telefon: 3675 9756.
E-mail: thol@tdcadsl.dk
 
4. division
Kvalifikation til 3. division - gruppe 1, gruppe 2, gruppe 3 og gruppe 4 finder sted i følgende svømmehaller:
 
4. division - gruppe 1:
Odder Idrætscenter, Nølevvej 6, 8300 Odder. 
Her deltager følgende klubber/startfællesskaber:
Skovbakken, AGF 2, Odder, IHF, Brædstrup, Pingvinen.
Kontakt: Henrik Larsen, mobil: 2143 9404.
E-mail: henrik.larsen32@skolekom.dk
 
4. division - gruppe 2:
Nyborg Svømmeland, Storebæltsvej 13, 5800 Nyborg.
Her deltager følgende klubber/startfællesskaber:
STO95 2, Ringe, Fredericia KFUM, Nyborg, Triton-Vejle.
Kontakt: Finn B. Thomsen, telefon: 6531 5856.
E-mail: fbth@nfs.as
 
4. division - gruppe 3:
Seminariets Svømmehal, Skolebakken 171 - 173, 6705 Esbjerg Ø.
Her deltager følgende klubber/startfællesskaber:
STE 2, Grindsted, Sønderborg, Tempo, Vejen, Herning 2.
Kontakt: Pia Møller, telefon: 7545 2871.
E-mail: ppm@esenet.dk
 
4. division - gruppe 4:
Nørregårdshallen, Horsedammen, 2605 Brøndby.
Her deltager følgende klubber/startfællesskaber:
Herlufsholm, KVIK 2, Ishøj, Trundholm, Frederiksværk, USG 2, Søllerød, Vest Brøndby, København.
Kontakt: Peter Marker-Pedersen, telefon: 3646 8517 / 4037 6562.
E-mail: p.m-p@mail.dk
 
Dysten om at blive Danmarks bedste svømmeklub 2006, som finder sted i Svømmeligaen i Svømmestadion Danmark kan følges live på adressen - www.simgrodan.com/live
På samme adresse kan man følge DM-resultaterne i 1. division, som afholdes i Haderslev.
 
Den løbende pointstilling fra flertallet af arrangementerne kan følges på Dansk Svømmeunions hjemmeside - www.svoem.dk
 
For yderligere information henvises til de respektive kontaktpersoner, som fremgår ovenfor.
 
Samtidig henvises til Dansk Svømmeunions kontaktperson/DM-H ansvarlige:
Lise Møller, telefon: 3645 7160 / mobil: 2013 7160. E-mail: lise.m@dadlnet.dk
 
Venlig hilsen
Dansk Svømmeunion
Svømmesektionen