0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

AKTUELT

 

Afhold REMA 1000 AquaCamp i en af

årets ferier.

Se mere her

Bliv en haj til Facebook

Deltag i et af de mange temamøder rundt i Danmark.

 

Læs mere og tilmeld jer her

 Næste arrangement

21
Oktober
2020
Svømning - Svømmetider
Klubmesterskab, Nakskov

Nakskov Idrætscenter, svømmehal

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Modul 7 - Overdommer

30. januar Vejle (Del 1)

 Næste arrangement

22
Oktober
2020
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion off20-3604
Hørsholm Svømmehal
24
Oktober
2020
Træner/instruktør
Børn med særlige behov HC20-3607
Korsør Svømmehal
24
Oktober
2020
Dommere
Livredderdommerseminar Liv20-3574
Idrætshøjskolen Bosei

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.

ITUP-årgang

    Tags:

13-12-2005
Truppen til træningssamling

Af: 45

Så er truppen til årets første ITUP-årgangssamling den 20. - 22. januar 2006 i Esbjerg udtaget. Der vil blive sendt nærmere information ud omkring træningssamlingen på et senere tidspunkt. Hvis du ikke allerede har sendt din mail adresse til Tina Sørensen på Unionskontoret, skal du sørge for at sende den til ts@svoem.dk hurtigst muligt.

Truppen består af følende svømmere:

90´er drenge

Svømmer Klub Disciplin Tid Diff.
1 Kristian Weber STF 200 fri   under
2 Frederik Wørmer KVIK 100 ryg   under
3 Jonas Sørensen VAT89 200 ryg   under
4 Jakob Lund KVIK 200 ryg   under
5 Niklas Hedegaard Farum 200 IM   under
6 Martin Thomsen Faruem 100 fly   under
7 Daniel Svendsen Gentofte 200 fly   under
8 Christoffer Codam Lyngby 200 fly   under
9 Andreas Holdkær Sigma 200 fly   under
10 Nikolaj Ammekilde Farum 200 fri 1.58.65 0,22
11 Niklas Reuter Triton 100 fri 54.12 0,22
12 Tino Mandrup STF 100 fri 54.22 0,32
13 Thomas Mosbæk Lyseng 1500 fri 16.38.35 0,4
14 Stefan Hansen Esbjerg 200 IM 2.15.40 0,6

91´er drenge

Svømmer Klub Disciplin Tid Diff.
1 Christian Mollerup Nakskov 100 fri   under
2 Marcus Bak Gentofte 200 ryg   under
3 Karsten Schutt Bov 200 IM 2.17.06 0,14
4 Frederik Pedersen Farum 400 fri 4.16.75 0,21
5 Mads Jensen MK31 200 fly 2.17.04 0,24
6 Jakob Kristensen Lyngby 200 fri 2.01.33 0,37
7 Andreas Ortmann Sigma 200 fly 2.17.71 0,55
8 Mkathias Andersen Helsingør 100 br 1.09.04 0,71
9 Christian Christiansen SES 400 fri 4.19.50 0,9
10 Asger Helmig Helsingør 100 fri 55.89 0,92
11 Anders Lie Farum 1500 fri 17.13.33 1,42
12 Andreas Grømdlund Roskilde 400 fri  4.21.97 1,52

92´ er piger

Svømmer Klub Disciplin Tid Diff.
1 Pernille Larsen AGF 100 ryg   under
2 Laura B. Pedersen STF 400 fri   under
3 Maiken S. Andersen Farum 400 fri   under
4 Marie Pehn Randers 200 br   under
5 Michella Larsen KVIK 200 IM 2.29.91 0,16
6 Sine Hemmingsen Køge 200 fly 2.29.99 0,33
7 Katrine Crone AGF 200 IM 2.30.45 0,41
8 Sanne Poulsen VISK 100 ryg 1.09.97 0,97
9 Simone Staudt vest Br 200 ryg 2.29.18 1,29
10 Caroline Harms-Tefke Farum 400 fri 4.43.51 1,3
11 Marie Louise T  Gladsaxe 800 fri 9.42.21 1,31
12 Maj Hansen Sigma 200 fri 2.15.05 1,33
13 Julie Espensen GI-40 200 bryst 2.46.28 1,39
14 Katrine Sørensen Esbjerg 200 IM 2.32.63 1,51
15 Selina Jensen SIgma 200 bryst 2.46.69 1,6
 

93´er piger

Svømmer Klub Disciplin Tid Diff.
1 Pernille Jalsøe STF 400 fri   under
2 Frederikke Hedegaard VISK 200 bryst 2.50.43 1,3
3 Josephine B Petersen Helsingør 100 fri  1.03.63 1,41
4 Mette Haseman Triton B 200 fri 2.19.03 1,56
5 Signe Westh Gladsaxe 200 bryst 2.51.11 1,63
6 Simone Pedersen Køge 200 ryg 2.34.94 1,7

Wildcards:

Bjarke Stevnsborg Køge 50 fri