0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

AKTUELT

 

Afhold REMA 1000 AquaCamp i en af

årets ferier.

Se mere her

Bliv en haj til Facebook

Deltag i et af de mange temamøder rundt i Danmark.

 

Læs mere og tilmeld jer her

 Næste arrangement

23
September
2020
Officials
Modul 3 - Starter off20-3587
Svømmehallen Universitetet - Odense M
24
September
2020

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Svømningens Grunduddannelser

 

Årgangstræner

19. september Tommerup

Seneste nyt

Modul 1 - Tidtager

6. oktober Esbjerg

8. oktober Viborg

10. oktober Fredericia

18. oktober Aabybro

22. oktober Hørsholm

Modul 2 - Bane-vendedommer

31. oktober Ringe

Modul 3 - Starter

8. oktober Aabybro

Modul 4 - Måldommer/Tidtager

10. oktober Nørresundby

 Næste arrangement

23
September
2020
Officials
Modul 3 - Starter off20-3587
Svømmehallen Universitetet - Odense M
24
September
2020
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion off20-3601
Hobro idrætscenter
26
September
2020
Dommere
ERC-instruktør og Livredderdommerkursus Liv20-3045
Metalskolen

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.

Andet

    Tags:

Update på Coronasituationen i Svømning

Dato: 10-08-2020 19:30 - 21:00 Tilmeldingsfrist: 10-08-2020
Arrangementstype: Andet -

Adresse
Online (via zoom)
Danmark

Lokal Kontakt
Lars Bo Larsen
+45 2916 0901
lbl@svoem.dk


Andre oplysninger

 

 CORONASITUATIONEN I SVØMNING

 
Netværksmøde for svømmeklubber i Dansk Svømmeunion
 
Coronapandemien medfører fortsat mange udfordringer for landets svømmeklubber. Derfor vil Dansk Svømmeunion gerne invitere medlemsklubber til netværksmøde med fokus på nyt om coronasituationen i svømning.
 
På mødet vil vi blandt andet give en status på situationen, informere i forhold til opdaterede retningslinjer for genåbningen af svømmeklubber og brugen af svømmehaller, nyt fra Sportsafdelingen, nyt fra Medlems- og udviklingsafdelingen samt en status på Dansk Svømmeunions situation.
 
Da vi naturligvis fortsat følger myndighedernes anbefalinger, vil mødet foregå på Zoom. Tilmelding (med angivelse af e-mail) er nødvendigt, så vi kan invitere dig til mødet. Mødet finder sted:
 
Dato:                                 Mandag den 10. august 2020
Tid:                                    Kl.19.30-21.00
Sted:                                 Zoom (du vil modtage vejledning pr. e-mail)
Tilmelding:                        Her på siden senest den 10. august kl.18.30
                     
 
Mødet faciliteres af konsulenter fra Dansk Svømmeunion. På mødet deltager desuden flere medlemmer fra Dansk Svømmeunions bestyrelse. Der vil være mulighed for at stille spørgsmål via chatfunktionen undervejs i mødet. Dagsordenen på mødet er (med forbehold for ændringer):
 
  • Gennemgang af program og retningslinjer for mødet.
  • Status fra bestyrelsen i Dansk Svømmeunion
  • Status på situationen i Dansk Svømmeunion
  • Status i forhold til retningslinjer for brugen af svømmehaller
  • Nyt fra Sportsafdelingen
  • Nyt fra Medlems- og udviklingsafdelingen
 
Vi håber at se rigtig mange til dette netværksmøde, hvor vi forhåbentlig kan hjælpe jer frem mod en god sæsonopstart. .
 
Venlig hilsen
Dansk Svømmeunion






Tilmeld dig her

Navn
*
Klub
Mail
*
Tlf/mobil


Tilmeldte

NavnKlub
Tine B. MølgaardSilkeborg Svømmeklub
Lars Bo LarsenDansk Svømmeunion
Mette BryndumHarlev
Connie HøjgårdJGI-Swim
John Møller LarsenAalborg Svømmeklub
Jan HansenKøge Svømmeklub
Lene HøybyeNyborg Svømmeklub
TineLyngby udspringsklub
Kim ThorsellSkovbakken svømning
Hans HørmannDansk Svømmeunion - Region Midtjylland
Lars Green Bach
Gitte Jung NielsenGladsaxe
Niels-Jørgen Jørgensen KVIK Kastrup
DennisKoldingSK
Hanne NielsenThisted Svømmeklub
Morten HinnerupDansk Svømmeunion
Claus BuusFarum Svømmeklub
Stine SørensenSVØM bestyrelse
Helle Kuruphovedgård svæmmeklub
Lars FrederiksenHelsinge Svømmeklub
Ulla HobertHillerød Svømmeklub
Lars HolsteinSilkeborg Svømmeklub
Maria MøhringKalundborg Svømmeklub
Betina LarsenDragsholm Svømmeklub
Vibeke Thastrup-Hansen Haderslev Svømmeklub
Rikke LarsenBov IF
Ib KronborgAGF
Line PetersenAGF
Lars SiegumfeldtHvidovre Svømmeklub
Kim ThorsellSkovbakken Svømning
Jesper BuchFøns Havbane
Kaj FlygerKvik Kastrup
Marianne RolinSkive svømmeklub Poseidon
Martin DuedalEsbjerg Svømmeklub
Troels StubagerRinge Svømme-Klub
Erik Lorin RasmussenKalundborg Svømmeklub
Anni BørstingTriton Ballerup
Johnni OlesenRegion udvalg/24 Timer i Hjallerup
Elene SkytteGreve, Tune og Ishøj
Henrik MølbakIkast Svømmeklub
Stella KaasRødekro Svømmeklub
Jonatan BalladoneAGF
Rikke Møller Ringsted svømmeklub
Flemming Lauth NielsenIHF
Mette AlkærsigVildbjerg Svømmeklub
Lars MadsenHørsholm
Nikolaj BoestHEI
Brian D. MarshallFREM Odense
Helle Kuruphovedgård svømmeklub
Lars R.Aa. JørgensenBestyrelsen
Thomas KøferAGF
Flemming johansenSvømmeklubben Sønderborg
Susanne HaunsvigSHS-Stevns
Dan DanielsenBjerringbro Svømmeklub
Pia JohansenSilkeborg Svømmeklub
Morten NielsenSvømmeklubben Syd
Lars Heeno RasmussenHelsingør
Esben S. NielsenHaderslev svømmeklub
Nora ThomsenDansk Svømmeunion
Mette ChristiansenSvømmeklubben Koral
Regina WonischSwim Team Taastrup
Helle Cornelius-KnudsenSwim Team Taastrup
Rasmus DøjHerning Svømmeklub
Hans-Henrik HansenNyborg Svømmeklub
Jannie Kalør Svendsen Hurup Gymnastik og Ungdomsforening
Jeanette JakobsenJarl Arden
Klaus ThomsenJarl Arden
Annette RossingRoskilde Svømmeklub
Annette ØstergaardRoskilde Svømmeklub
Helena NygaardRoskilde Svømmeklub
Daniel LlobelGrenaa Svømmeklub
Jacob FilipowiczGrenaa Svømmeklub
Rune PetersenEsbjerg Svømmeklub
Betina Lauritsen NelanderIkast Svømmeklub
Caroline Kleemann FalsterSVØM
Nomi MortensenNyborg Svømmeklub
Lene DanielsenDragsholm Svømmeklub
Jens StudsgaardBrande Svømmecenter
Mette Dam MikkelsenGlostrup Svømmeklub
Eva PalmBråby Svalebæk Svømning
Lars SørensenHovedstadens Svømmeklub
Bettina MadsenHurup Gymnastik og ungdomsforening
Niels AndersenSøllerød Svømmeklub
Grith PuggaardKVIK Kastrup
Pernille Jørgensen HGF Hammel
Mette GaardKVIKKastrup
Louise Schwartz Vejle Svømmeklub
Anna Hauritz NielsenDansk Svømmeunion
Allan NyhusSvøm Bestyrelse
Pia ThulstrupSTT
Greta LaursenStøvring svømmeklub Pingvinen
Annette Hviid LarsenHørsholm
Søren Jul ChristiansenSvømmeklubben Pingvinen Støvring
Charles LydersenStøvring Svømmeklub
Morten AndersenRegion Midtjylland
Louise Skou Frederiksværk
Casper FribergBrædstrup svømmeklub
Sanne Skov Neptun
Diana NonboThem Svømmeklub
Jeppe Mølbak HansenRingsted Svømmeklub
Bibi Modin ChristensenKøge Svømmeklub
Maria JeppesenBjerre Herred Svømmeklub
Jan LøthOdder Svømmeklub
Carsten JokumsenBDFL Svømning
Marianne SørensenTune IF svømmeafdeling
Hans Christian IversenSkanderborg Svømmeklub
Lisbeth LiboriussenViborg svømmeklub
Marie BoaHørsholm Svømmeforening
Flemming SørensenLyseng
Mikkel BruunLyngby Svømmeklub
Gitte Jung NielsenGladsaxe
Anni FrølichMorsø
Gitte Hemmeløff Ringe Svømme-Klub
Morten AnckerASS
Mads AndersenDansk Svømmeunion
Morten LindholmIF Lyseng
Brian GrøndahlVingsted Svømmeklub
Peter Stougaard
Charlotte Pedersen Ishøj Svømme Klub
Johan seistrupVejle Svømmeklub
Christian ToftGentofte
Anne-Marie EriksenSlangerup svømmeklub
Kim W. MarquardtGladsaxe
Runa DalbySilkeborg Svømmeklub
Britt Nøhr JensenAIF Svømning
Pia GravesHelsinge Svømmeklub
Henrik SchrammSTT
Søren KobbernagelHørsholm
Ulla DrejerPingvinen
Maria BrammingMk31
Anne Sepstrup-SkjoldnerSolrød Svømmeklub
Jette Tvede Christiansen Rønne Svømmeklub
Charlotte Østergaard BarslevAabybro Svømmeklub
Søren SørensenHEI
Allan KristensenSvendborg Svømmeklub
Morten HenriksenNyborg SK
Henrik Dyrebjerg Svendborg Svømmeklub
Henrik DippelHelsingør Svømmeklub
Cathrine Lydolf EnevoldsenRanders gymnastiske Forening
Jesper KongstadHaslev Svømmeklub
René Refsgaard
Natasha Kutsko JensenAalborg Svømmeklub
Josephine Ahm-JantzenGlostrup Svømmeklub
Heidi M AndersenRønnede IF Svømmeafdeling
Laila Holmskovslangerup svømmeklub/A6
Marianne MadsenVejle svømmeklub
Svend Sander
Charlotte GeislerBrædstrup svømmeklub
Pia Stoltenhoff Brædstrup Svømmeklub
anita HolmSvømmeklubben Koral
Jørgen andersenSvømmeklubben NORD
Michael Hjort AndersenBrædstrup Svømmeklub
Christian DamgaardCopenwater
Tue ZilmerOdder Svømmeklub
Ole SalomonsenMK31
Lene FeldskovMK31
Bo JacobsenEsbjerg Svømmeklub
Kirsten DetlefHorsens Svømmeklub
Lise AdamsenOdsherred Svømmeklub
Jens Bruun Odsherred Svømmeklub
Tommy JensenSvømmeklubben MK31
Robert HeebEsbjerg Svømmeklub
Gina V. MadsenOdder Svømmeklub
Mette YdeAalborg
Jacob Lindeman HolmEsbjerg Svømmeklub
Malene HansenSolrød Svømmeklub
SusanneHaslev
Maria Hamilton BrownHolbæk Svømme Klub
Jannie høyerKøge svømneklub
Christina ScalesSvømmeskolen
Mie Ødegaard AIF
Liselotte KnagaardSolbjerg
Danielle KellerSVØM Bestyrelse
Morten BangSvendborg Svømmeklub
Line ThomsenHelsinge
StellaRødekro Svømmeklub
Benjamin Stryhn TollundgaardSwim Team Taastrup
Bodil Føns KnudsenHASAM
Kim SkouHillerød
Allan OttesenDeltaswim
Sebastian FranckNæstved Svømmeklub
Lars ZimmermannJGI-Swim
Stefka AlexievaSKSønderborg
Marc KræmerPingvinen Støvring
Belinda ThuneTune
Niels Liboriussen Brædstrup Svømmeklub
Milla BauerKolding SK
Susanne JørgensenSSk slagelse svømmeklub
Karina Greve svømmeklub
Morten Krogh BrønnickeSwim Team Taastrup
Heidi Østergaard PedersenSvømmeklubben Pingvinen
Jørgen JørgensenBlåvandshuk Svømmeklub
Thomas HansenSvendborg Svømmeklub
Morten JakobsenSHS-Stevns
Tine E. JensenSHS-Stevns
Susanne ArentoftHorsens
Christina PetersenSkanderborg
Henning Østergaard NielsenVordingborg
Peter Koerver SchmidtGlostrup Svømme Klub
Pernille TrøjgaardHelsingør
Ole KronvaldGrenaa Svømmeklub
Christian Koch Horsens
Carsten FrandsenSøhesten
Mette SkatDansk Svømmeunion
Tilde JuulHillerød Svømmeklub
Morten NørgaardDelta Swim Fredericia
Louise Krag Andersen Sigma
Henrik Hartvig-OlsenSolrød
Bjørn Juul HansenAarhus 1900 Svømning
Kasper Hallenborg H2Odense
Odin BachThisted Svømmeklub
Martin Karup Dansk Svømmeunion
Mads RasmussenOdsherred svømmeklub
Bjørn SørensenAalborg
Marianne KofmanVingsted Svømmeklub
Helle RasmussenGti
Trine Gudnitz GudnitzHelsingør
Heidi Reynolds Ringsted
Henrik JessenHaderslev Svømmeklub
Lars H. ChristensenHovedstadens Svømmeklub
Theis Moltke JensenLystrup Svømning
Maj-Britt MikkelbergHerlev
Rikke JohnsenLystrup Svømning
Sofie Sønderskov JohansenLystrup Svømning
Mia HyldahlSigma Swim
Tanya IngwesDragør Svømmeklub
Peter StendysHelsingør Svømmeklub
Kasey FoleySVØM Slagelse Korsør
Kasey FoleySVØM Slagelse Korsør
Mikkel HaugaardHobro
Jimmy Krøier SørensenAars Svømmeklub
Kaspar PedersenHerning Svømmeklub
Rikke PijnenburgHovedgård Svømmeklub
Helle Katrine AsmussenFrederiksværk Svømmeklub
Stig PetersHelsinge Swim
Caroline SuhrSigma Swim Birkerød
Lene JørgensenNyborg svømmeklub
Jakob HemmingsenVest-Brøndby
Nicolai SørensenSvømmeklubben Vest Brøndby
Ann HaubjergSvømmeklubben Branditten
Jeppe Blaabjerg HøgildAarhus Swim
Jon LangbergDansk Svømmeunion
Hanne Bøhnke Larsen Gudme svømmeklub
Torben KallestrupAGF
Henrik Svendborg Svømmeklub
Peter Ivan RaagefeltHvidovre Svømmeklub
Nico RijkhoffAalborg
Liselotte knagaardSolbjerg
Annika MathiasenSlagelse
BrianSvendborg svømmeklub
Kenny Pedersen TeamBlaabjerg
Mads ClaussenLyngby Svømmeklub
Jesper SanderThisted
Klaus B. G. HjulmandAarhus 1900 Svømning
Camilla G. BakRIF Svømning


Til kalender