0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

AKTUELT

 

Bliv en haj til Facebook

Deltag i et af de mange temamøder rundt i Danmark.

 

Læs mere og tilmeld jer her

 Næste arrangement

18
Oktober
2021
Aqua Camp Uge 42 Skovbakken Svømning
Vejlby IK Svømmeafdeling
Vejlby Centervej 53
8240
Risskov
18
Oktober
2021
AquaCamp efterårsferien Svømmeklubben Nord
Svømmeklubben Nord
Skolevej 2
9400
Nørresundby

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Børn med særlige behov

13. november Korsør

 

Svømningens Grunduddannelse

Foråret Kalundborg

Foråret Præstø

Official kurser

Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion

28. oktober Solrød

10. november Sønderborg

 

Modul 2 - Bane-, mål- og vendedommer

23. oktober Taastrup

31. oktober Solrød

13. november Sakskøbing

 Næste arrangement

23
Oktober
2021
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer OM221-3761
Taastrup Svømmehal
23
Oktober
2021
Officials
Modul 6 - Stævnesekretær OM621-3736
Ringsted Svømmehal
24
Oktober
2021
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion OM121-3678
DGI-huset Aabybro

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.

Andet

    Tags:

Update på Coronasituationen i Svømning

Dato: 06-06-2020 10:00 - 11:30 Tilmeldingsfrist: 06-06-2020
Arrangementstype: Andet -

Adresse
Online (via Zoom)

0
Danmark

Lokal Kontakt
Lars Bo Larsen
+45 2916 0901
lbl@svoem.dk


Andre oplysninger
 
CORONASITUATIONEN I SVØMNING
 
Netværksmøde for svømmeklubber i Dansk Svømmeunion
 
Coronapandemien medfører fortsat mange udfordringer for landets svømmeklubber. Derfor vil Dansk Svømmeunion gerne invitere medlemsklubber til netværksmøde om coronasituationen i svømning.
 
På mødet vil vi blandt andet give en status på situationen, komme med retningslinjer for genåbningen af svømmeklubber, nyt fra Sportsafdelingen, nyt fra Medlems- og udviklingsafdelingen samt en status på Dansk Svømmeunions situation.
 
Da vi naturligvis følger myndighedernes anbefalinger, vil mødet foregå på Zoom. Tilmelding (med angivelse af e-mail) er nødvendigt, så vi kan invitere dig til mødet. Mødet finder sted:
 
Dato:                                  Lørdag den 6. juni 2020
Tid:                                     Kl. 10.00-11.30
Sted:                                  Zoom (du vil modtage vejledning pr. e-mail)
Tilmelding:                         Her på siden senest den 6. juni kl.08.30
                     
 
Mødet faciliteres af konsulenter fra Dansk Svømmeunion. På mødet deltager desuden flere medlemmer fra Dansk Svømmeunions bestyrelse. Der vil være mulighed for at stille spørgsmål via chatfunktionen undervejs i mødet. Dagsordenen på mødet er (med forbehold for ændringer):
 
  • Gennemgang af program og retningslinjer for mødet.
  • Status fra bestyrelsen i Dansk Svømmeunion
  • Status på situationen i Dansk Svømmeunion
  • Retningslinjer for genåbning af svømmehaller
  • Nyt fra Sportsafdelingen
  • Nyt fra Medlems- og udviklingsafdelingen
 
Vi håber at se rigtig mange til dette netværksmøde, hvor vi forhåbentlig kan bistå jer i denne svære tid.
 
Venlig hilsen
Dansk Svømmeunion






Tilmeld dig her

Navn
*
Klub
Mail
*
Tlf/mobil

Ved tilmelding til et kursus eller digitalt møde vil dit navn og din klubtilhørsforhold blive offentliggjort i form af en deltagerliste på hjemmesiden under arrangementet. I tilfælde hvor vidensdeling og samkørsel kan være relevant udsendes en deltagerliste til alle deltagerne med navn, klub og email. Ønsker du ikke at fremgå af deltagerlisten, hverken online eller pr. mail bedes du gøre opmærksom på dette ved tilmelding, til angivet kontaktperson.


Tilmeldte

NavnKlub
Lars Bo LarsenDansk Svømmeunion
Nora ThomsenDansk Svømmeunion
TineLyngby udspringsklub
Jonatan BalladoneAGF
Connie HøjgårdJGI-Swim
Kim ThorsellSkovbakken svømning
Allan Thorup SvenningsenAabybro
Line PetersenAGF
Lisbeth LiboriussenViborg svømmeklub
Hans-Henrik HansenNyborg Svømmeklub
Andreas FrøstingNyborg Svømmeklub
Dorte Stautz HansenJGI-Swim
Lene JørgensenNyborg svømmeklub
Peter Thaysen KoldingSK
Køge SvømmeklubKøge Svømmeklub
Allan NyhusBestyrelsen
Jonas EnevoldsenHovedstadens Svømmeklub
Betina Lauritsen NelanderIkast Svømmeklub
Morten NielsenSvømmeklubben Syd
Hans Christian IversenSkanderborg Svømmeklub
Bibi Modin ChristensenKøge Svømmeklub
Jesper KongstadHaslev Svømmeklub
Mette Bryndum ChristiansenHarlev ik
Lene HøybyeNyborg Svømmeklub
Anne-Marie DahlDragør Svømmeklub
Lars SiegumfeldtHvidovre Svømmeklub
Lars Heeno RasmussenHelsingør
Tony TaborSwim Team Taastrup
Flemming Kramer JohansenSvømmeklubben Sønderborg
Bjørn Juul Hansen Aarhus 1900 Svømning
Lars MadsenHørsholm
Hans HørmannDansk Svømmeunion - Region Midtjylland
René ThomsenBerns Swim Team
Thomas ReffstrupThyregod Svømmeklub
Ulla HobertHillerød Svømmeklub
Mathilde Pugholm HvidSilkeborg Svømmeklub
Lene DanielsenDragsholm Svømmeklub
Janne MunkAIF Svømning
Jette ChristiansenRønne Svømmeklub
Morten Aurvig Lystlund BrøndumSwimteam Neptun
Maria Møhring Kalundborg Svømmeklub
Danielle KellerSVØM Bestyrelse
Maria HoumanRingsted svømmeklub
Rikke Lindberg MøllerRingsted svømmeklub
Niels C. AndersenSøllerød Svømmeklub
Stefan Stenberg SørensenAabybro Svømmeklub
Rune JenseRinge
Michael AndersenBrædstrup
Lotte ManicusSilkeborg Svømmeklub
Christian ToftGentofte
Christian ToftGentofte
Pia JohansenSilkeborg Svømmeklub
Maria JeppesenBjerre Herreds Svømmeklub
Stine SørensenSVØM bestyrelse
Mikkel BruunLyngby Svømmeklub
Johan SeistrupVejle Svømmeklub
Pernille TrøjgaardHelsingør
Steffen Mattrup Lund-HansenGanløse Svømmeklub
Gina V. MadsenOdder Svømmeklub
Kasper Hallenborg H2Odense
Lars Holstein PetersenSilkeborg Svømmeklub
Morten AndersenRegion Midtjylland
Charlotte Geisler Brædstrup Svømmeklub
Mette ChristiansenSvømmeklubben Koral
Stig PetersHelsinge Swim
John LarsenAalborg Svømmeklub
Vibeke Thastrup-Hansen Haderslev Svømmeklub
Rina DamsgaardBHS
Tilde JuulHillerød
Ole SuhnsenHerning SK
Martin Duedal JohansenEsbjerg Svømmeklub
Ib KronborgAGF
Morten krogh Brønnickeswin Team Taarstrup
Lars FrederiksenHelsinge Svømmeklub
Claus BuusFarum Svømmeklub
Iman AhmadAmager Healthy Girls
Peter Diinhoff HenningsenHGF
Caroline SuhrSigma Swim Birkerød
Lars R.Aa. JørgensenBestyrelsen
Helle Cornelius-KnudsenSTT, Swim Team Taastrup
Camilla ØrbergSvøm Slagelse Korsør
Flemming SørensenØstjysk Livredning
Stine LaursenSvømmeklubben NORD
Ken Andersen
TineLyngby udspringsklub
Mia HyldahlSigma Swim
Charlotte PedersenIshøj
Mads ClaussenLyngby Svømmeklub
AnniTriton Ballerup
Cornelia LamprechtGTI
Pernille brund JørgensenHGF Svømning
Gitte Jung NielsenGSC/Gladsaxe
Christian LangsethSigma Swim Allerød
Noelia Skovbakken svømning
Noelia Skovbakken svømning
Rasmus DøjHerning Svømmeklub
Jan FrøslevAalborg Svømmeklub
Lene MøllerSvømmeklubben NORD
Charlotte LorentzenTune Svømmeafdeling
Lars StorgaardGudme Svømme Klub
Jan FrøslevAalborg Svømmeklub
Rikke LarsenBov IF
Greta LaursenStøvring Svømmeklub Pingvinen
mette sørensenshs-stevns
Søren KobbernagelHørsholm Svømmeforening
Kim W. MarquardtGladsaxe
Hanne NielsenThisted Svømmeklub
Claus Tommerup SørensenStøvring svømmeklub PINGVINEN
Kim HornbækSwim Team Neptun
Nicoline AgersnapHASI
Louise Krag AndersenSigma
Morten HinnerupDansk Svømmeunion
Mette Skat NielsenDansk Svømmeunion
Mette Skat NielsenDansk Svømmeunion
Lars Green BachDansk Svømmeunion
Jesper grønlund LarsenAalborg
Lise MatthiessenSvømmeundervisning.dk
Lise MatthiessenSvømmeundervisning.dk
Karin Elbæk NielsenHaslev Svømmeklub
Jane BjerreHerning SK
Natasha Kutsko JensenAalborg Svømmeklub
laila Holmskovslangerup svømmeklub
Bjørn SørensenAGF
Stefka AleksievaSK Sønderborg
Marianne SørensenTune IF svømmeafdeling
Lars SørensenHovedstadens Svømmeklub
Anders PetersenKU svøm og vandpolo
Tenna JensenSvømmeskolen
Stefan HansenDansk Svømmeunion
Carsten JokumsenBDFL Svømning
Hans Henrik H. HemingDGI Svømning
Dan KnudsenGreve Svømmeklub
Brian SørensenSvømmeklubben NORD
Troels StubagerRinge Svømme-Klub
Lars WarmBestyrelsen
Brian D. MarshallFREM Odense
Liselotte KnagaardSolbjerg
Erik Lorin RasmussenKalundborg Svømmeklub
Jens FrederiksenHelsinge
Tommy JensenSvømmeklubben MK31
Helle HansenLyseng Svømning
Kaspar Jessen PedersenHerning Svømmeklub
Henrik JessenHaderslev Svømmeklub
Thomas BachDIF
Kris WesselinkVejle Svømmeklub
Josephine Ahm-Jantzen Glostrup
Johnny QuistSvøm Slagelse Korsør
Maria Højkrog LercheHovedstadens Svømmeklub
AnnetteHørsholm
Heidi Reynolds Ringsted Svømmeklub
Lone WeinreichSigma Swim Allerød
Lene & Flemming BjørnsteenSK Syd - forældre
Jørgen andersenSvømmeklub nord
Frank von BülowDragør Svømmeklub
Henrik Bach
Sanne SkovNeptun
Jes GydesenDansk Svømmeunions Bestyrelse
Sebastian FranckNæstved Svømmeklub
Jon LangbergA6
Henrik KjeldsmarkVejle Svømmeklub
Niels-Jørgen JørgensenKVIK Kastrup
Liljan KjeldstrømVojens
Carsten FrandsenSøhesten
Andreas BrinkSvendborg svøm & TRI
Dorte KrabbeHolstebro
Heidi LindholmHolstebro SvømmeClub
Mikkel HaugaardHobro Svømmeklub
Lars H. ChristensenHovedstaden
Finn ReinstrupHelsingør
Nomi Mortensen Nyborg Svømmeklub
Anne JørgensenRoskilde Svømning
Michael Juul Henriksen H2Odense
Mette AlkærsigVildbjerg Svømmeklub
Tins FriisRoskilde Svømning
Camilla JørgensenLystrup Svømning
Allan TirsgaardHaslev Svømmeklub
Dennis JespersenKoldingSK
Karin Magelund MøllerKolding Svømmeklub
Søren Jeppesen Skanderborg svømmeklub
Nikolaj BHEI
Susanne HaunsvigSHS-Stevns
Fritz Ganzhorn Vest Brøndby
Annette LauridsenRoskilde Svømning
Morten LindholmIf Lyseng
Morten LindholmIf Lyseng
Olav Olsen
Jesper SanderThisted


Til kalender