0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

AKTUELT

 

Afhold REMA 1000 AquaCamp i en af

årets ferier.

Se mere her

Bliv en haj til Facebook

Deltag i et af de mange temamøder rundt i Danmark.

 

Læs mere og tilmeld jer her

 Næste arrangement

24
November
2020
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion OM120-3640
H2Odense

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Aqua+Akademi

6. marts Hobro

Official kurser

Modul 1 - Tidtager

8. december Haderslev

12. januar Nørre Alslev

2. marts Esbjerg

Modul 2 - Bane-vendedommer

19. december Frederikssund

9. januar Esbjerg

31. januar Hedensted

Modul 4 - Ledende måldommer og ledende tidtager

30. januar Esbjerg

 Næste arrangement

24
November
2020
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion OM120-3640
H2Odense
28
November
2020
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion off20-3610
Frederikssund Svømmehal
28
November
2020
Træner/instruktør
Årgangstræneruddannelsen 3. Weekend SP20-3334
Fyrtårn Tommerup

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.

Andet

    Tags:

Coronasituationen i svømning

Dato: 14-05-2020 20:00 - 21:00 Tilmeldingsfrist: 14-05-2020
Arrangementstype: Andet -

Adresse
Online (via Zoom)
0
Danmark

Lokal Kontakt
Mette Skat Nielsen
29160423
msn@svoem.dk


Andre oplysninger

 

 

CORONASITUATIONEN I SVØMNING

 

Netværksmøde for svømmeklubber i Dansk Svømmeunion

 

Coronapandemien har medført mange udfordringer for landets svømmeklubber. Derfor vil Dansk Svømmeunion gerne invitere medlemsklubber til netværksmøde om coronasituationen i svømning.

 

På mødet vil vi blandt andet give en status på situationen, komme med retningslinjer for genåbningen af svømmeklubber, gennemgå de forskellige støtteordninger for foreningsidrætten og komme med en status på Dansk Svømmeunions situation.

 

Da vi naturligvis følger myndighedernes anbefalinger, vil mødet foregå på Zoom. Tilmelding (med angivelse af e-mail) er nødvendigt, så vi kan invitere dig til mødet. Mødet finder sted:

 

Dato:                                  Torsdag den 14. maj 2020
Tid:                                     Kl. 20.00-21.00
Sted:                                   Zoom (du vil modtage vejledning pr. e-mail)
Tilmelding:                         Her på siden senest den 14. maj kl.18.00

                     

Mødet faciliteres af konsulenter fra Dansk Svømmeunion. På mødet deltager desuden flere medlemmer fra Dansk Svømmeunions bestyrelse. Der vil være mulighed for at stille spørgsmål via chatfunktionen undervejs i mødet. Dagsordenen på mødet er (med forbehold for ændringer):

 

·        Gennemgang af program og retningslinjer for mødet.

·        Status på situationen i Dansk Svømmeunion.

·        Gennemgang af tidslinje for coronasituationen i Svømmedanmark.

·        Status fra bestyrelsen i Dansk Svømmeunion.

·        Status på restriktioner og mulige aktiviteter efter 10. maj og frem til næste fase af genåbningen.

·        Gennemgang af støtteordninger for foreningslivet.

·        Status på DIF, DGI og Dansk Svømmebadsteknisk Forenings arbejde.

 

Vi håber at se rigtig mange til dette netværksmøde, hvor vi forhåbentlig kan bistå jer i denne svære tid.

 

Venlig hilsen
Dansk Svømmeunion





Filer til download

Invitation:  Invitation_Netvaerksmoedeomcorona.pdf


Tilmeld dig her

Navn
*
Klub
Mail
*
Tlf/mobil


Tilmeldte

NavnKlub
Lars Bo LarsenDansk Svømmeunion
Jens HørbySpentrup svømmeklub
Tanja Christensen Søløven Svømmeklub
Jesper KallesøeHerlev Svømning
Claus BuusFarum Svømmeklub
Maria GrøndahlOrient
Camilla JørgensenLystrup Svømning
Lars R.Aa. JørgensenBestyrelsen
Morten Bach HyldelundBevæg dig for livet - Svømning
Lene HøybyeNyborg Svømmeklub
Lars Green BachDansk Svømmeunions Sportsafdeling
Flemming JohansenSvømmeklubben Sønderborg
Lene MøllerSvømmeklubben NORD
JohannesSvømmeklubben Sønderborg
Lars FrederiksenHelsinge Svømmeklub
Connie HøjgårdJGI-Swim
Lars SørensenHovedstadens Svømmeklub
Lars SiegumfeldtHvidovre Svømmeklub
Rina Damsgaard HansenBHS
Ulla HobertHillerød Svømmeklub
Ib KronborgAGF
Kaspar PedersenHerning Svømmeklub
Mette Bryndum ChristiansenHarlev Idrætsklub
Tilde JuulHillerød Svømmeklub
Steffen Mattrup Lund-HansenGanløse Svømmeklub
Lars MadsenHørsholm
Morten LindholmLyseng/Aarhus Swim
Mette KlitvangSigma Swim Birkerød
Iman AhmadAmager Healthy Girls
René ThomsenBerns Swim Team
Rikke LarsenBov IF
Susanne HaunsvigSHS-Stevns
Ursula AadahlGjellerup Sogns Friluftsbad
Dan KnudsenGreve Svømmeklub
TineLyngby udspringsklub
Anders Starklint SkovLyngby Udspringsklub
Søren KobbernagelHørsholm Svømmeforening
Stine laursenSvømmeklubben Nord
Hans Henrik H. HemingDGI Svømning
Christina HermansenBHS
Stefan Stenberg SørensenAabybro Svømmeklub
Karl-Emil GreveTommerup svømmeklub
Kasper Hallenborg H2odense
Brian SørensenSvømmeklubben NORD
Allan Thorup SvenningsenAabybro
Niels C. AndersenSøllerød
Anne Dorte UssingSvømmeklubben Sømærket, Løkken
Anders PetersenKU svøm og vandpolo
Lars Heeno RasmussenHelsingør svømmeklub
Kim MarquardtGladsaxe
Peter Blok HansenHobro svømmeklub
Allan NyhusSvøm bestyrelsen
Kim ThorsellSkovbakken svømning
Jeppe Mølbak HansenRingsted Svømmeklub
Johan SeistrupVejle Svømmeklub
Kim HornbækSwim Team Neptun
Troels StubagerRinge Svømme-Klub
Henriette Stausholm LarsenAabybro Svømmeklub
Mette ChristiansenSvømmeklubben Koral
Marianne MadsenVejle Svømmeklub
Vagn Søndergaard JensenHelsingør Svømmeklub
Kent LykkeAabybro Svømmeklub
Christian ToftGentofte
Peter ThaysenKolding Svømmeklub
Anders Kjær PedersenSvømmeklubben NORD
Jonas EnevoldsenHovedstadens Svømmeklub
Brian HansenSolrød Svømmeklub
Jan HansenKøge Svømmeklub
Morten HinnerupDansk Svømmeunion - konstitueret direktør
Mette Skat NielsenDansk Svømmeunion
Jacob QuaadeHørsholm Svømmeforening
Camilla ØrbergSlagelse Svømmeklub
Henrik JessenHaderslev Svømmeklub
Bibi M. ChristensenKøge Svømmeklub
Betina LarsenDragsholm Svømmeklub
René ToftSlagelse
John Møller LarsenAalborg Svømmeklub
Susanne JohanssonSlagelse Svømmeklub
Mete AndersenJET
Betina Lauritsen NelanderIkast Svømmeklub
Rikke TilstedEbeltoft svømmeklub
Fritz GanzhornVG17 og VEST Brøndby
Helle KurupHovedgaard
Janne MunkAIF Svømning
Lars Rasmussen Odder
Tony TaborSwim Team Taastrup
Jonatan BalladoneAGF Svømning
Maria MøhringKalundborg Svømmeklub
Andreas K. BrinkSvendborg svømmeklub
Lars StorgaardGudme Svømme Klub
Annette LarsenHørsholm
Vibeke Thastrup-Hansen Haderslev Svømmeklub
Jens BertelsenIkast Svømmeklub
Tine B. MølgaardSilkeborg Svømmeklub
Anne-Marie EriksenSlangerup Svømmeklub
Jan LøthOdder Svømmeklub
Nille HammerumSvømmeklubben Laksen
Lars BalslevLaksen svømmeklub
Runa DalbySilkeborg Svømmeklub
Pernille B. JørgensenHGF Svømning
Regina WonischSwim Team Taastrup
Morten Nielsen Svømmeklubben syd
Pia Husted Rasmussen Frederiksværk
Lars HaunstrupVildbjerg Svømmeklub
Anne Sepstrup-SkjoldnerSolrød svømmeklub
Liljan Kjeldstrøm Vojens
Jannick Nelander Region Midtjylland
Martin Bjerg JørgensenErritsø Svømmeklub
Lærke Smidt GasbjergKU Svømning og Vandpolo
Hans HørmannDansk Svømmeunion - Region Midtjylland
NoeliaSkovbakken svømning
Flemming Lauth NielsenIhf
Rasmus DøjHerning Svømmeklub
Jes GydesenSvøm
Stine SørensenSVØM
Lars HyldalSlangerup Svømmeklub
Tanja Fangel ChristensenSvømmeklubben Sønderborg
Mette SørensenSHS-Stevns
Nora ThomsenDansk Svømmeunion
Dorte Pedersen HGF
KenLivredderdommer
Lone WeinreichSigma Swim Allerød
Malene Thunø Holm
Michael Juul HenriksenH2Odense
Flemming SørensenDansk Svømmeunion
Cornelia LamprechtGTI
Jesper grønlundLivredningsdommer
Anna Davies/Tri club Danmark
Niels VibergNeptun Svømmeklub
Jan FrøslevAalborg Svømmeklub
Lotte KrambeckHovedstadens Svømmeklub
Lene JørgensenNyborg
Mads ClaussenLyngby
Hanne NielsenThisted svømmeklub
Charlotte LorentzenTune svømmeklub
Andreas FrøstingNyborg Svømmeklub
Liselotte KnagaardSolbjerg
Christian LangsethSigma Swim Allerød
Mette Dam MikkelsenGlostrup Svømmeklub
Laust MichaelsenFrederikssund Svømmeklub
Bjørn Juul HansenAarhus 1900 Svømning
Bent RaskDansk Svømmeunion-Region Nordjylland
Palle Yde NoermarkBording svømmeklub
Signe NybyDGI Svømning
Martin Duedal Esbjerg svømmeklub
Greta LaursenStøvring Svømmeklub Pingvinen
Camilla BeckmannTune/GTI
Line PetersenAGF Svømning
Mikkel HaugaardHobro Svømmeklub
DENIS BØJESEN HOVEEDSTADENS SVØMMEKLUB
Jesper GrøndalFrederikssund Swim
Jimmy Krøier SørensenAars Svømmeklub
Lasse AndersenRoskilde Svømning
Britt Nøhr JensenAIF Svømning
Thomas MogensenGjellerup sdr Friluftbad
Jesper KongstadHaslev Svømmeklub
Anne-Marie DahlDragør Svømmeklub
Peter Lund HolmEsbjerg Svømmeklub
Hans-Henrik HansenNyborg Svømmeklub
Frank von BülowDragør Svømmeklub
Lene JensenSvømmeklubben FREM-Odense
Jesper SanderThisted
Finn DambergGreve Svømmeklub
Rikke Lindberg MøllerRingsted
Tina VedstesenBHS
Heidi LindholmHolstebro SvømmeClub
Klaus ChristensenDansk Svømmeunion
Steen Niemann MadsenLyngby
Troels IversenHolstebro svømmeclub
Kim SkouHillerød
Caroline SuhrSigma Swim Birkerød
Mia HyldahlSigma Swim
Brian D. MarshallFREM Odense
maria kanstrup-clausenHelsingør Svømmeklub
Sofie SeheimGladsaxe
Nomi MortensenNyborg Svømmeklub
Niels LiboriussenBrædstrup Svømmeklub
BetinaHelsingør
Morten krogh Brønnickeswin Team Taarstrup
Benjamin Stryhn TollundgaardSwim Team Taastrup
Lotte ManicusSilkeborg Svømmeklub
Trine Gudnitz Helsingør
Rune Friis PetersenHaderslev svømmeklub
Morten AndersenRegion Midtjylland
Kasper Lousdal NielsenStøvring svømmeklub pingvinen
Ole SuhnsenHerning SK
Erik Lorin RasmussenKalundborg svømmeklub
Jeppe Blaabjerg HøgildAarhus Swim
Casper JensenPoseidon Skive
Irene DigeSkovbakken
Charlotte Pedersen Ishøj Svømmeklub
Mikael LaugesenHobro Svømmeklub
Christian ToftGentofte
Lene Krüger VillumsenDansk Svømmeunion
Dorthe Bach MindestedSigma Swim Allerød
Belinda ThuneTune
Maria BrownHolbæk Svømme Klub
Lars HolsteinSilkeborg Svømmeklub
Martin NeergaardTune
Helle AsmussenFrederiksværk Svømmeklub
Signe ClemmesenNord-Als Svømmeklub
Pernille Vegge Vi39
Anni BørstingTriton Ballerup
Dorte KrabbeHSC
Mikkel BruunLyngby Svømmeklub
Odin BachThisted Svømmeklub
Jesper WatervalSvømmeklubben triton Ballerup
Stefka AlexievaSKSønderborg
Allan TirsgaardHaslev Svømmeklub
Mathilde Pugholm HvidSilkeborg Svømmeklub
Karin Elbæk NielsenHaslev Svømmeklub
Kim Dietrichsen
Pia JohansenSilkeborg Svømmeklub
Jette Tvede ChristiansenRønne Svømmeklub
Rune JensenRSK
Carsten FrandsenSøhesten
Lene DanielsenDragsholm Svømmeklub
Louise LorenzenIkast Svømmeklub
Morten HenriksenNyborg Svømmeklub
Carsten JokumsenBDFL Svømning
Louise Christensen Østervrå svømmeafdeling
Majbritt JensenHerning Svømmeklub
Gina V. MadsenOdder Svømmeklub
Gitte Jung NielsenGSC
Lisbeth LiboriussenViborg svømmeklub
Tina FriisRoskilde Svømning
Claus Tommerup SørensenStøvring svømmeklub PINGVINEN
Per MüllerGreve svømmeklub
Bjørn SørensenAGF
Søren Jul ChristiansenPingvinen
ToreIkast


Til kalender