0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

Download:

 Aktuelt

 

Deltag i Årets Aqua Inspiration den 26.-27. oktober 2019!

 Næste arrangement

24
Maj
2019
Svømning
NOW SPORTS Aarhus Open 2019
Aarhus Svømmestadion

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Svømningens Grunduddannelse 

Starter til august:

St Heddinge

Kalundborg

 

Børnetræner

Vildbjerg/Tommerup

 

Livredderakademi

30.juli til 1. august Hvidovre

 

Livredderdommerkursus

5. oktober Slangerup

Seneste nyt

Modul 1 tidtager

28. august Sønderborg

10. september Fredericia

 

Modul 2 vende bane måldommer:

2. juni Vallensbæk

 

Modul 5 Speaker

8. juni Ikast

 Næste arrangement

27
Maj
2019
Officials
Modul 3 - Starter off19-3345
Næstved Svømmehal
1
Juni
2019
Træner/instruktør
Svømningens Grundudd. Weekend 2 af 2 Sg19-3115
Danhostel Store Heddinge
2
Juni
2019
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer off19-3312
VI-39s klublokale, Pilehaveskolen

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

 Login

Flere funktioner kræver login: 

 

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.

Se her tidligere tildelte priser

Priser - som ikke længere eksisterer.

DSF NÅL (uddeles ikke længere).

 

NR.

NAVN

UDLEVERET

1

Poul Susse

Maj 1976

2

Kai Warming

?

3

Henning Nielsen

?

4

Svend Olsen

1978

5

Frode Foldager

24. april 1978

6

Frede Borre

1975

7

Richard Jensen

?

8

Børge Schmidt

?

9

Poul Magelund

December 1978

10

Erik Kjeldsen

December 1978

11

Knud Jørgensen

1978



DSLF´s ÆRESNÅL (uddeles ikke længere).

 

NR.

NAVN

UDLEVERET

1

Grethe Ericksson

1979

2

Poul Mortensen

24. februar 1980

3

Willy Baade

14. september 1980

4

Søren Korbo

Februar 1981

5

Kai Holm

6. april 1982

6

Gunnar Sørensen

6. april 1982

7

Jørn Tønnov Nielsen

Marts 1983

8

Paul Johansen

8. februar 1984

9

Karl Chr. Koch

1986

10

Benny Nielsen

20. november 1988

11

Peter Afzelius

6. maj 1989

12

Bue Foldager

3. april 1992

13

Kirsten Foldager

3. april 1992



LIVSVARIG FORMAND (uddeles ikke længere).

 

NR.

NAVN

UDLEVERET

1

Frede Borre

1974



LIVSVARIG MEDLEM AF BESTYRELSEN (uddeles ikke længere).

 

NR.

NAVN

UDLEVERET

1

Willy Baade

14. september 1980

2

Grethe Ericksson

September 1984



MEDLEM AF DSLF´s FORBUNDSRÅD (uddeles ikke længere).

 

NR.

NAVN

UDLEVERET

1

Willy Baade

1979

2

Richard Jensen

1979

3

Børge Schmidt

1979

4

Erik Kjeldsen

24. februar 1980

5

Karl Chr. Koch

31. maj 1986

6

Peter Afzelius

6. maj 1989



DSLF´s ARMBÅND/MANCHETKNAPPER (uddeles ikke længere).

 

NR.

NAVN

UDLEVERET

1

Grethe Ericksson

1969

2

Else Madsen

1975

3

Willy Baade

?

4

Kai Holm

?

5

Søren Korbo

1977

6

Bue Foldager

Marts 1970

7

Henning Nielsen

?

8

Jørn Tønnov Nielsen

30. november 1980

9

Svend Aage Andersen

1980

10

Svend F. Knudsen

1980

11

Thorkild Hansen

1985

12

Peter Winther

1985

13

Jarl Ivars (Finland)

14. januar 1988

14

Ad van Dijk

12. februar 1991

15

Lars Sørensen

13. juli 1991



ÆRESTEGN (lille årskrus), indstiftet 6. april 1994 (uddeles ikke længere).

 

NR.

NAVN

UDLEVERET

1

Torben Trangbæk, SRV´s Vandpoloudvalg

1994

2

Hans Sørensen, SRV´s Uddannelsesudvalg

1995

3

Erik Neergaard, Ringsted Svømmeklub

23. november 1996

4

Jens-Christian Iversen

23. november 1996

5

Jørgen Correll

23. november 1996



FORTJENSTTEGN I GULD (uddeles ikke længere).

 

NR.

NAVN

UDLEVERET

1

Benny Nielsen

1986

2

Mette Jacobsen

24. november 1989

3

Gitta Jensen

13. juli 1991

4

Berit Puggaard

13. juli 1991

5

Annette Poulsen

13. juli 1991

6

Flemming Poulsen

13. juli 1991

7

Elsa Gravgaard

23. marts 1992



FORTJENSTTEGN I SØLV (uddeles ikke længere).

 

NR.

NAVN

UDLEVERET

1

Peter Rohde

1986

2

Franz Mortensen

1986

3

Pernille Nimb

1986

4

Claus Christensen

1987

5

Lars Sørensen

1987

6

Vagn Høgholm

1987

7

Mette Jacobsen

20. november 1988

8

Gitta Jensen

20. november 1988

9

Pia Sørensen

20. november 1988

10

Annette M. Jørgensen

20. november 1988

11

Annette Poulsen

24. november 1989

12

Berit Puggaard

24. november 1989

13

Malene Mantzius

24. november 1989

14

Tine Lund

24. november 1989

 

 

ÅRETS SVØMMEPRIS (uddeles ikke længere).

 

NR.

NAVN

UDLEVERET

1

Thomas Stub

26. april 2009

2

Jan Schäfer

24. april 2010

3

Lone Olczyk

14. maj 2011

4

Bo Secher

28. april 2012

5

Anne Marie Zinck & Jørn Leth

13. april 2013

6

Jens-Christian Iversen

26. april 2014

7

Karsten Elm Heintz

25. april 2015


 

ÅRETS ILDSJÆL (uddeles ikke længere).

 

NR.

NAVN

UDLEVERET

1

Annie Lyhne

14. maj 2011

2

Troels Stubager

28. april 2012

3

Ærø Svømmeklub

13. april 2013

4

Ole Nørholm

26. april 2014

5

Henrik Hedegaard

25. april 2015

 


ÅRETS SYNKROPRIS (uddeles ikke længere).

 

NR.

NAVN

UDLEVERET

Hobro Svømmeklubs synkroafdeling

25. april 2009

2

Lene Brink Magnussen 24. april 2010

3

Helle Birthe Jensen 21. januar 2012
4 Sidsel Homann 27. april 2014
5 Sara L. Nielsen 29. maj 2015
6 Simone Alkærsig Andersen & Mia Carøe 26. november 2016
7 Mia Heide 21. oktober 2017

 


ÅRETS VANDPOLOPRIS (uddeles ikke længere).

 

NR.

NAVN

UDLEVERET

1

Kent Sørensen (post humt)

25. april 2009

2

Karl-Emil Greve 24. april 2010

 3

Viggo Rasmussen 14. maj 2011
4 Claus Skanderby 9. juni 2012
5 Kathrine Cohen 27. april 2014
7 Anders Murmann & Kim Dyresberg 26. april 2015
8 Britt Kejser Greve 7. oktober 2017
9 Michael Christensen 6. april 2019 (skulle have været overrakt i 2018)

 

 

ÅRETS UDSPRINGSPRIS (uddeles ikke længere).

 

NR.

NAVN

UDLEVERET

1

Farum Familie Svøm

26. april 2009

AGF Udspring  24. april 2010 

 3

Daniel Klein

15. maj 2011

4 Nomi Mortensen 29. april 2012
5 Claus Friislund 14. april 2013
6 Anders Hilbert & Mathias Malmgren (HSK) 27. april 2014
7 Projekt "Ta' Springet" 25. april 2015

 

 

ÅRETS ÅBENT VAND PRIS (uddeles ikke længere).

 

NR.

NAVN

UDLEVERET

 1

Ann Sophie Lønnberg,
Peter Schultz og
Bo Stenhuus 

25. april 2009

 2

Mathilde Riis Sørensen  29. august 2010

 3

Nadja Joy Tønnesen  14. maj 2011
4 Kaj Christiansen 28. april 2012
5 Steen Heftholm 13. april 2013
6 Svømmeklubben NORD ("Spring i Baljen")  26. april 2014
7 Ellen Garne 25. april 2015
8 Johnni Olesen 19. august 2017

 

 

ÅRETS MASTERPRIS (uddeles ikke længere).

 

NR.

NAVN

UDLEVERET

1

Alex Nielsen (Lyngby)

25. april 2009

 2 

Anni Brander 24. april 2010 

3

Winnie Grønbæk  14. maj 2011
4 Jan Johansen 28. april 2012
5 Helen Haas 13. april 2013
6 Grethe Bentzen/"GULD-Grethe" 10. maj 2014
7 Næstved Masters 25. april 2015
8 Elisabeth Ketelsen 14. januar 2017
9 "Rekord-teamet": Ellen Garne, Ulrik Schäfer og Linda Lund Tietze 4. november 2017
10 Pia Thulstrup 3. november 2018


 

ÅRETS LIVREDNINGSPRIS (uddeles ikke længere).

 

NR.

NAVN

UDLEVERET

1

Erik Kjeldsen

16. april 2005

2

TrygFonden 5. april 2008

3

Livredderskolen Djursland

25. april 2009

4

Jacob Carstensen

25. april 2010

5

Nicolaj Poulsen

14. maj 2011

6

Tor Busch-Nielsen

28. april 2012

7

Kresten Falster 26. april 2014
8 Caroline Kleemann 25. april 2015

 

 

Nedenfor fremgår priser overrakt ved Dansk Svømme Award i 2016 og 2017. Priserne blev også overrakt i 2018 ved hhv. stævner og generalforsamling. I 2018 blev der således ikke afholdt Dansk Svømme Award. 

 

Årets Damesvømmer

 

Årstal Navn
2016 Mie Ø. Nielsen
2017 Pernille Blume
2018 Emilie Beckmann

 


Årets Herresvømmer

 

Årstal Navn
2016 Viktor Bromer
2017 Anton Ø. Ipsen
2018 Daniel Skaaning

 

 

Talentprisen

 

Årstal Navn
2016 Tobias Bjerg
2017 Emilie Beckmann
2018 Julie Kepp Jensen

 


Årets Træner

 

Årstal Navn
2016 Eyleifur Johannesen
2017 Stefan Hansen
2018 Winnie Faber

 


Årets Årgangs-/Juniortræner

 

Årstal Navn
2016 Mads Hjorth
2017 Örn Arnarson
2018 Jon Langberg

 


Årets Klub

 

Årstal Navn
2016 Hobro Svømmeklub
2017 Helsingør Svømmeklub
2018 Helsingør Svømmeklub

 


Årets Ildsjæl

 

Årstal Navn
2016 Diana Nonbo, Them Svømmeklub
2017 Dynamisk Esbjerg Duo: Mike Glargaard & Lasse K. Hansen
2018 Mette Bl. Thomsen, issvømmer


 

Officialprisen

 

Årstal Navn
2016 Allan Thorup Svenningsen
2017 Søren Voller
2018 Jette Jørgensen


 

Den Gyldne Badehætte

 

Årstal Navn
2016 Katrine Zink Leth-Espensen
2017 Karoline Barrett
2018 Overrækkes ikke i 2018