0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

Download:

 Aktuelt

 

Deltag i Årets Aqua Inspiration den 26.-27. oktober 2019!

 Næste arrangement

18
November
2019
Andet
Netværksmøde for svømmeskoleledere
Holbæk Sportsby

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

Kommende kurser

Svømningens Grunduddannelser

Tilmelding til 2020

Børnetræneruddannelse

start 11. januar Tommerup

Årgangstræneruddannelsen

starter 18.januar Tommerup

ERC-Instruktør og Livredderdommerkursus

1. februar 2020

Aqua+ Akademi 

1. februar 2020

Børn med særlige behov

18. april 2020 Korsør

Seneste nyt

Modul 1 Tidtager- og stævnefunktion 

14. januar Hvidovre

30 januar Herning

2. februar Pandrup

Modul 2 Vende bane måldommer:

14. december Ringsted 

18. januar Hvidovre

26. januar Odense

1. februar NørreSundby

Modul 5 Speaker 

25. januar Vejle

Modul 6 Stævnesekretær

25. januar Gentofte

 Næste arrangement

19
November
2019
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion off19-3440
Kildeskovshallen
23
November
2019
Officials
Modul 4 - Ledende måldommer og ledende tidtager off19-3242
Århus svømmestadion
23
November
2019
Træner/instruktør
Svømningens Grundudd. Weekend 2 af 2 Sg19-3128
Danhostel Store Heddinge

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.

Tilmelding til Generalforsamling

    Tags:

Her kan du tilmelde dig generalforsamling 2019

Navn (for- og efternavn)
*
Tilhørsforhold til Dansk Svømmeunion
*
Hvad er dit tilhørsforhold til klubben
Regionale aktivitetsudvalg
Disciplinudvalg
Mail
*
Telefon

Fredag den 26. april 2019

Ved dobbeltværelse, jeg vil gerne bo sammen med

Lørdag den 27. april 2019

Af nedenstående møder bedes du alene vælge et møde. Møderne er kl. 13.00 - 15.00

Sportsafdelingens møde er fra 13:00 til 16:00.

Her kan du se, hvem der er tilmeldt til generalforsamlingen 2019

Navn (for- og efternavn)Tilhørsforhold til Dansk Svømmeunion
  Patrick Lilius   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Caroline Kleemann Falster   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Morten Kjær   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Anna Hauritz Nielsen   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Lene Madegaard   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Marianne Hansen   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Anders Myrhøj   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Lars Green Bach   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Lene Villumsen   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Pia Holmen   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Sanne Skousen Holm   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Mette Skat Nielsen   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Margit Beckmann   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Martin Karup   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Jes Gydesen   Bestyrelsesmedlem i Dansk Svømmeunion
  Lars Bo Larsen   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Allan Nyhus   Bestyrelsesmedlem i Dansk Svømmeunion
  Helen Witt Qvist   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Henriette Soelberg   Sportsafdelingen, Dommerudvalget
  Karsten Elm Heintz   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Stine Sørensen   Bestyrelsesmedlem i Dansk Svømmeunion
  Charlotte Bistrup   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Søren Elmstrøm   Disciplinudvalg - Vandpolo
  Peter Møller Nielsen   Sportsafdelingen, Stævnekoordinator
  Carl Eltorp   Vallensbæk Idrætsfor.Af 1939(Vi 39) - 38205581
  Katrine Cohen   Hovedstadens Svømmeklub, Frederiksberg - 38205556
  Jens Andersen   Snik Vandpolo - 38209887
  Tobias Thuesen Marling   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Anu Hesselbæk   Kolding Svømmeklub - 38605639
  Anne Kørbits   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Kim W. Marquardt   Gladsaxe Svømmeklub - 38205578
  Pia Husted Rasmussen   Frederiksværk Svømmeklub - 38207297
  Jon Langberg   Startfællesskabet A6 - 38101101
  Søren Kobbernagel   Hørsholm Svømmeforening - 38207915
  Allan Thorup Svenningsen   Aabybro Idrætsforening - 38605808
  Nicolaj Poulsen   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Lone Lagerbon   Sportsafdelingen, Stævnekoordinator
  Linda Jørgensen   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Michael B-Sørensen   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Britt Kejser Greve   Disciplinudvalg - Vandpolo
  Jens-Christian Iversen   Sportsafdelingen, Dommerudvalget
  Torben Hjalholt   Startfællesskabet VAT Copenhagen - 38101118
  Mads Claussen   Lyngby Svømmeklub - 38205554
  Joachim Sørensen   Lystrup If - 38608853
  John Larsen   Aalborg Svømmeklub - 38605705
  Finn Friis   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Per Kirkegaard   Sportsafdeling, dommerudvalget
  Pia Johansen   Silkeborg Svømmeklub - 38605691
  Lise H. Petersern   Sportsafdelingen, WinGrodangruppen
  Jan Clausen   Sportsafdelingen, mastersudvalget
  Dorte Stautz Hansen   JGI Swim - 38202604
  Morten Hinnerup   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Helen Haas   Sportsafdelingen, Mastersudvalget
  Michael Iwersen   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Nora Thomsen   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Jens Tellram-Thrane   Nordkystens Kystlivredder-klub - 38205541
  Siri Graversen   Thisted Svømmeklub - 38605671
  Mads Andersen   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Rebecca Kim Hegelund   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Lene Høybye   Nyborg Svømmeklub - 38605638
  Nomi Mortensen   Nyborg Svømmeklub - 38605638
  Jørgen Rathschau Sørensen   Esbjerg Svømmeklub - 38605740
  Elene Skytte   Greve Svømmeklub - 38205585
  Simon Winther   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Danielle Keller   Bestyrelsesmedlem i Dansk Svømmeunion
  Carsten Jokumsen   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Svend Holm   Gæst
  Connie Højgård   JGI Swim - 38202604
  Kristine Nyboe   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Lars Hededal   Vejle Svømmeklub - 38605659
  Lotte Büchert   Gæst, DIF Bestyrelse
  Karl Chr. Koch   Gæst
  Jette Koch   Gæst
  Jan Hansen   Sportsafdelingen, Stævneudvalg
  Kirsten Korbo   Æresmedlem
  Søren Korbo   Æresmedlem
  Karl-Emil Greve   Tommerup Svømmeklub - 38605635
  Chr Heyde   Svømmeklubben Frem - 38605632
  Steffen Nielsen   Svømmeklubben Frem - 38605632
  Christina Mørup Sørensen   Rønne Svømmeklub - 38206362
  Jette Christiansen   Rønne Svømmeklub - 38206362
  Thomas Stub   Ansat Dansk Svømmeunion
  André Berlin   Rønne Svømmeklub - 38206362
  Mads Hansen   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  Irene Chabior   Gladsaxe Svømmeklub - 38205578
  Jan Urban Hansen   Svømmeklubben Kvik, Kastrup - 38205573
  Jesper Kallesøe   Herlev Svømning - 38205571
  Lars Warm   Bestyrelsesmedlem i Dansk Svømmeunion
  Maria Jensen   Hovedstadens Svømmeklub, København - 38205566
  Kjeld Egebo   Æresmedlem
  Tove Kurtzman   Gæst
  Kaj Aagaard   Æresmedlem
  Siri Christensen   Hovedstadens Svømmeklub, København - 38205566
  Stefan Hansen   Ansatte i Dansk Svømmeunion
  René Højer   Gæst, TrygFonden
  Martin Hersom Hansen   Startfællesskabet GTI - 38101250
  Örn Arnarson   Startfællesskabet GTI - 38101250
  Anne Marie Zinck   Hovedstadens Svømmeklub, København - 38205566
  Bo Jacobsen   Esbjerg Svømmeklub - 38605740
  John Pettersson   Gæst, Parasport Danmark
  Kasper Linddal   Gentofte Svømmeklub - 38205576
  Sidsel Homann   Lyseng I.F., Svømmeafd. - 38605685
  Victor Valore   Bestyrelsesmedlem i Dansk Svømmeunion
  Peter Tranto Bräuner   Disciplinudvalg - Udspring
  Jørgen Andersen   Svømmeklubben Nord - 38605708
  Morten Binderup   Disciplinudvalg - Vandpolo
  Susanne Haunsvig   Svømmeklubben SHS - Stevns - 38205614
  Lars R.Aa. Jørgensen   Bestyrelsesmedlem i Dansk Svømmeunion
  Fritz Ganzhorn   Svømmeklubben Vest/Brøndby - 38205567
  Martin Houmann Thygesen   Svømmeklubben Frem - 38605632
  Flemming poulsen   Sigma Swim Birkerød - 38205593
  Mia Hyldahl   Sigma Swim Birkerød - 38205593
  Louise Krag Andersen   Sigma Swim Allerød - 38206368
  Damjan Kovac   Svømmeklubben Frem - 38605632
  Jonas Lundström   Sigma Swim Birkerød - 38205593
  Lars Siegumfeldt   Hvidovre Svømmeklub - 38206359
  Lasse Iversen   Sigma Swim Birkerød - 38205593
  Christian Toft   Gentofte Svømmeklub - 38205576
  Sofie Brink Magnussen   H2Odense - 38605660
  Lene Brink Magnussen   H2Odense - 38605660
  Lars Mejer Frederiksen   Sportsafdelingen - Dommerudvalg
  Pia Alexandersen   Sigma Swim Birkerød - 38205593
  Klaus Andresen   H2Odense - 38605660
  Jane Refer   H2Odense - 38605660
  Anders Bo Pedersen   H2Odense - 38605660
  Lene B. Jensen   Svømmeklubben Frem - 38605632
  Per Binderup   Slagelse Svømmeklub - 38205603
  Pernille Henriksen   Svømmeklubben Frem - 38605632
  Maj-Britt Mikkelberg   Herlev Svømning - 38205571
  Kasper Wittendorff   Slagelse Svømmeklub - 38205603
  Ole Løgsted   Slagelse Svømmeklub - 38205603
  Olaf Wildeboer   Hovedstadens Svømmeklub, Frederiksberg - 38205556
  Sofie Seheim   Gladsaxe Svømmeklub - 38205578
  laila holmskov   Slangerup Svømmeklub - 38205595
  Kirsten Jensen   Slangerup Svømmeklub - 38205595
  Morten Lindholm   Lyseng I.F., Svømmeafd. - 38605685
  Mette Kjærgaard   Svømmeklubben Kvik, Kastrup - 38205573
  Lars Sørensen   Hovedstadens Svømmeklub, Frederiksberg - 38205556
  Norbert Koska   Slagelse Svømmeklub - 38205603
  Kirsten Jensen   H2Odense - 38605660
  Trine Gudnitz   Helsingør Svømmeklub - 38205588
  Anders Starklint Skov   Lyngby Udsprings Klub af 2002 (LUK 2002) - 38202564

Videre herfra:

Læs også:

Download:

Kontakt: