0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

Download:

 Aktuelt

 Næste arrangement

11
December
2018
Svømning
SSK Klubmesterskab 1
Solrød Svømmehal
11
December
2018
Svømning
Klubmesterskaber Afd. 2
Svømmecenter Falster
12
December
2018
Svømning
Værløse Klubmesterskab 1. afsnit
Værløse

Overskrift

Indledning

Tekst

Tekst

Nyt småbørnsmateriale

Dansk Svømmeunion har udviklet småbørnsmaterialet 'Leg med Blop - og bliv klar til at svømme'.

 


 

 

 

 


 

 Næste arrangement

4
Januar
2019
Officials
Modul 1 - Tidtager- og stævnefunktion off19-3252
Spektrum Odder Svømmehal
5
Januar
2019
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer off19-3253
Spektrum Odder Svømmehal
5
Januar
2019
Officials
Modul 2 - Mål-, vende- og banedommer off19-3237
Gladsaxe Svømmehal

 Redskaber

Redskaber er stedet, hvor du blandt andet finder det politiske program for Dansk Svømmeunion, regler fra FINA for både svømning, åbent vand, vandpolo, masters og faciliteter.

Du kan desuden i vidensbanken finde undersøgelser, som Duelighedsundersøgelsen 2007 og Frivillighedsundersøgelsen.

Dokumenter og notater fra møder i Dansk Svømmeunion vil også kunne findes under redskaber.

 Login

Flere funktioner kræver login: 

 

Adresse

 

Dansk Svømmeunion

Idrættens Hus

Brøndby Stadion 20

2605 Brøndby

 Udviklingskonsulenterne

 Find en medarbejder

Har du brug for at komme i kontakt med en af medarbejderne i Dansk Svømmeunion? Se her hvem, der er ansat i Dansk Svømmeunion og hvordan du kommer i kontakt med dem.

Danske rekorder parasvømning

Herrer langbane

Sidst opdateret den 25. oktober 2017

 

50 meter fri

Klasse

S1

Tid

Navn

Klub

Dato

Sted

S2

 

 

 

 

 

S3

 

 

 

 

 

S4

0:45.86

John Petersson

 

16.08.91

Barcelona

S5

0:37.82

Jonas Larsen

GTI

12.09.16

Rio

S6

0:31.26

Peter Lund Andersen

IFAH Hørsholm

25.08.96

Atlanta

S7

0:33.56

Nikolaj Christensen

 

05.06.99

Sheffield

S8

0:28.11

Niels Korfitz Mortensen

AGF

28.04.17

Sheffield

S9

0:27.31

Christian T. Thomsen

Swim Team Esbjerg

08.03.09

Esbjerg

S10

0:26.08

Lasse Winther Andersen

Holbæk Svømmeklub

10.03.13

Esbjerg

S11

0:29.43

Christian Bundgaard

Skovbakken

25.08.96

Atlanta

S12

 

 

 

 

 

S13

0:27.20

Flemming Bertelsen

 

92

Barcelona

S14

0:26.16

Jonas Bastian Sørensen

Ringsted HIF

26.11.16

Esbjerg

Downs

0:33.45

Nis Heide Pinnerup

Viborg HIF

26.11.16

Esbjerg

 

100 meter fri

S1

 

 

 

 

 

S2

 

 

 

 

 

S3

 

 

 

 

 

S4

1:37.37

John Petersson

 

13.08.91

Barcelona

S5

1:23.25

Jonas Larsen

GTI

06.05.16

Funchal

S6

1:08.66

Peter Lund Andersen

Lillerød

13.05.00

Sydney

S7

1:11.80

Nikolaj Christensen

 

22.08.96

Atlanta

S8

1:01.28

Niels Korfitz Mortensen

AGF 

01.05.16

Funchal

S9

0:59.99

Christian T. Thomsen

Swim Team Esbjerg

08.09.08

Beijing

S10

0:56.99

Lasse Winther Andersen

Holbæk Svømmeklub

06.09.12

London

S11

1:06.64

Christian Bundgaard

Skovbakken

21.08.96

Atlanta

S12

 

 

 

 

 

S13

0:58.81

Flemming Bertelsen

VAT 89 

92

Barcelona

S14

0:57.92

Jonas Bastian Sørensen

Ringsted HIF

29.03.14

Bellahøj

Downs

1:15.00

Nis Heide Pinnerup

Viborg HIF

08.03.14

Esbjerg

 

 

200 meter fri

S1

 

 

 

 

 

S2

 

 

 

 

 

S3

 

 

 

 

 

S4

3:22.47

John Petersson

Gladsaxe IF Svøm

23.10.00

Sydney

S5

3:00.41

Jonas Larsen

GTI

08.09.16

Rio

S6

2:33.88

Peter Lund Andersen

USG

19.07.03

Edmonton

S7

2:51.16

Nikolaj Christensen

 

31.05.97

Berlin

S8

2:23.78

Niels Korfitz Mortensen

AGF

06.06.15

Århus

S9

2:09.23

Kasper Zysek

Swim Team Esbjerg

09.03.12

Esbjerg

S10

2:05.86

Lasse Winther Andersen

Holbæk Svømmeklub

08.03.13

Esbjerg

S11

 

  

 

 

  

S12

 

 

 

 

 

S13

2:12.89

Ivan B. Nielsen

Thisted

08.09.97

Badajoz

S14

2:07.39

Jonas Bastian Sørensen

Ringsted HIF

08.08.14

Eindhoven

Downs

2:55.26

Nis Heide Pinnerup

Viborg HIF

03.10.15

Bergen

 

400 meter fri

S6

5:21.03

Peter Lund Andersen

USG

18.07.03

Edmonton

S7

5:12.42

Anders Christensen

 

10.08.91

Barcelona

S8

4:52.57

Niels Korfitz Mortensen

Randers GF Neptun

15.08.13

Montreal

S9

4:23.13

Kasper Zysek

Swim Team Esbjerg

04.09.12

London

S10

4:27.06

Lasse Winther Andersen

Holbæk Svømmeklub

08.03.14

Esbjerg

S11

5:35.87

Christian Bundgaard

Skovbakken

92

Barcelona

S12

 

 

 

 

 

S13

4:38.47

Flemming Berthelsen

 

92

Barcelona

S14

4:44.60

Ole Pedersen

Svendborg

12.12.02

Mar del Plata

Downs

6:15.62

Nis Heide Pinnerup

Viborg HIF

07.03.15

Esbjerg

 

800 meter fri

S6

 

 

 

 

 

S7

 

 

 

 

 

S8

 

 

 

 

 

S9

9:07.17

Kasper Zysek

Swim Team Esbjerg

29.04.11

Berlin

S10

9:40.27

Lasse Winther Andersen

Holbæk Svømmeklub

28.05.09

Berlin

S11

 

 

 

 

 

S12

 

  

  

 

 

S13

 

 

 

 

 

S14

 

 

 

 

 

Downs

 

 

 

 

 

 

 

1500 meter fri

S7

23:12.81

Nikolaj Christensen

 

14.03.97

Turku

S8

 

 

 

 

 

S9

17:52.44

Kasper Zysek

Swim Team Esbjerg

03.07.10

Burlöw

S10

 

 

 

 

  

S11

 

 

 

 

 

S12

 

 

 

 

 

S13

19:36.78

Ivan B. Nielsen

Thisted

13.03.98

Greve

S14

21:22.66

Ole Pedersen

Svendborg

11.11.99

Liberec

Downs

 

 

 

 

 

 

50 meter rygsvømning

S1

 

  

  

  

 

S2

   

  

   

S3

 

 

 

 

 

S4

0:51.88

John Petersson

Gladsaxe IF Svøm

25.10.00

Sydney

S5

0:41.67

Jonas Larsen

GTI

05.05.16

Funchal

S6

0:43.01

Peter Lund Andersen

 

02.05.98

Australien

S7

 

 

 

 

 

S8

0:31.33

Niels Korfitz Mortensen

AGF

07.07.17 Berlin

S9

0:35.15

Christian T. Thomsen

Swim Team Esbjerg

02.07.06

Stockholm

S10

0:31.45

Lasse Winther Andersen

Holbæk Svømmeklub

27.01.12

Lyngby

S11

 

 

 

 

 

S12

 

 

 

 

 

S13

0:37.23

Ivan B. Nielsen

Thisted

31.05.97

Berlin

S14

0:35.85

Alexander Hillhouse

Kvik Kastrup

12.05.18

Taastrup

Downs

0:39.29

Nis Heide Pinnerup

Viborg HIF

09.03.14

Esbjerg

 

100 meter rygsvømning

S1

 

  

  

  

  

S2

 

 

 

 

 

S3

 

 

 

 

 

S4

1:51.68

John Petersson

 

28.10.99

Sydney

S5

1:37.47

Jonas Larsen

GTI

08.03.14

Esbjerg

S6

1:21.23

Søren B. Møller

Ringsted HIF

19.07.03

Edmonton

S7

1:25.26

Anders Christensen

 

15.08.91

Barcelona

S8

1:09.62

Niels Korfitz Mortensen

AGF

13.09.16

Rio

S9

1:10.38

Kasper Zysek

Swim Team Esbjerg

09.07.11

Berlin

S10

1:06.41

Lasse Winther Andersen

Holbæk Svømmeklub

04.09.12

London

S11

         

S12

         

S13

1:13.10

Ivan B. Nielsen

Thisted

10.08.99

Braunschweig

S14

1:11.40

Ole Pedersen

Svendborg

07.05.00

Hørsholm

Downs

1:24.70

Nis Heide Pinnerup

Viborg HIF

09.03.13

Esbjerg

 

200 meter rygsvømning

S6

S7

3:02.38

Søren B. Møller

Ringsted HIF

31.05.02

Århus

S8

2:39.60

Niels Korfitz Mortensen   AGF 18.04.15 Berlin  

S9

2:32.84

Kasper Zysek

Swim Team Esbjerg  

30.04.11

Berlin

S10

         

S11

         

S12

         

S13

         

S14

3:01.77

Jan Hansen

Roskilde HIF

1989

 

Downs

3:04.01

Nis Heide Pinnerup

Viborg HIF

20.07.16

Firenze

 

50 meter brystsvømning

SB1

SB2

 

 

 

 

 

SB3

0:54.77

Jonas Larsen

Greve Tune IF

14.09.16

Rio

SB4

         

SB5

0:54.02

Søren B. Møller

Ringsted HIF

07.03.04

Esbjerg

SB6

0:51.92

Nikolaj Christensen

 

27.03.99

Falkenberg

SB7

0:43.78

Mikkel Asmussen

Swim Team Esbjerg

10.03.12

Esbjerg

SB8

0:40.42

Martin Jacobsen

Ringsted HIF

13.03.05

Esbjerg

SB9

0.32.69

Claus Taudorf

Gladsaxe IF Svøm

11.04.06

Helsingør

SB11

0:35.54

Christian Bundgaard

U.S.G

10.03.12

Esbjerg

SB12

         

SB13

0:33.89

Ivan B. Nielsen

Thisted

27.03.99

Falkenberg

SB14

0:33.69

Jonas B. Sørensen

Ringsted HIF

15.04.16

Gentofte

Downs

0:46.43

Nis Heide Pinnerup

Viborg HIF

09.03.13

Esbjerg

 

100 meter brystsvømning

SB1

 

 

 

 

 

SB2

 

 

 

 

 

SB3

 

 

 

 

 

SB4

 

 

 

 

 

SB5

2:03.76

Søren B. Møller

Ringsted HIF

06.06.03

Sheffield

SB6

1:44.74

Anders Christensen

 

08.09.92

Barcelona

SB7

1:30.37

Mikkel Asmussen

Swim Team Esbjerg

01.09.12

London

SB8

1:21.94

Martin Jacobsen

Triton Ballerup

20.10.00

Sydney

SB9

1:14.01

Claus Taudorf

Silkeborg Sv. klub

05.12.06

Durban

SB11

1:12.86

Christian Bundgaard

Skovbakken

19.08.96

Atlanta

SB12

         

SB13

1:12.61

Ivan B. Nielsen

Thisted

14.03.97

Turku

SB14

1:15.56

Ole Pedersen

Svendborg

07.06.03

Sheffield

Downs

1:48.04

Nis Heide Pinnerup

 

13.03.10

Esbjerg

 

200 meter brystsvømning

SB4

SB5

 

 

 

 

 

SB6

 

 

 

 

 

SB7

 

 

 

 

 

SB8

2.57.26

Niels Korfitz Mortensen 

 AGF

23.09.16

 orsens

SB9

2.48.74

Claus Taudorf

Gladsaxe IF Svøm

26.06.05

Berlin

SB11

2:42.56

Christian Bundgaard

Skovbakken

23.08.96

Atlanta

SB12

         

SB13

2:37.51

Ivan B. Nielsen

Thisted

23.08.96

Atlanta

SB14

2.58.83

Dennis Langelund

Kolding

26.05.01

Ballerup

Downs

4:08.41

Markus Munkholm

Sigma Swim Allerød

20.07.16

Firenze

 

50 meter butterfly

S1

 

 

 

 

 

S2

 

 

 

 

 

S3

 

       

S4

0:51.32

John Petersson

Gladsaxe IF Svøm

21.10.00

Sydney

S5

1:05.80

Jonas Larsen

Swim Team Tåstrup

31.05.09

Berlin

S6

0:35.24

Peter Lund Andersen

 

14.10.98

Christchurch

S7

 

       

S8

0:29.52

Niels Korfitz Mortensen

AGF

23.09.16

Horsens

S9

0:30.56

Dennis Storgaard

Swim Team Esbjerg

05.11.05

Stockholm

S10

0:27.33

Lasse Winther Andersen

Holbæk Svømmeklub

04.12.15

Szczecin

S11

0:34.47

Christian Bundgaard

Skovbakken

12.09.98

Århus

S12

 

       

S13

0:30.80

Ivan B. Nielsen

Thisted

31.05.97

Berlin

S14

0:29.31

Jonas B. Sørensen

Ringsted HIF

16.04.16

Gentofte

Downs

0:46.45

Nis Heide Pinnerup

Viborg HIF

13.03.10

Esbjerg

 

100 meter butterfly

 

 

 

 

 

 

S5

 

 

 

 

 

S6

1:23,59

Peter Lund Andersen

Lillerød

20.05.00

Sydney

S7

 

 

 

 

 

S8

1:05.74

Niels Korfitz Mortensen

AGF

04.05.16

Funchal

S9

1:07.69

Dennis Storgaard

Swim Team Esbjerg

30.06.04

Esbjerg

S10

0:59.56

Lasse Winther Andersen

Holbæk Svømmeklub

09.03.14

Esbjerg

S11

 

 

 

 

 

S12

 

 

 

 

 

S13

1:04.33

Ivan B. Nielsen

Thisted

17.07.98

Madrid

S14

1:08.11

Ole Pedersen

Svendborg

13.12.02

Mar del Plata

Downs

1:41.03

Nis Heide Pinnerup

Viborg HIF

09.03.14

Esbjerg

 

 

200 meter butterfly

S8

2:22.91

Niels Korfitz Mortensen

AGF

19.03.16

Aarhus

S9

 

 

 

 

 

S10

2:11.83

Lasse Winther Andersen

Holbæk Svømmeklub

14.04.16

Bellahøj

S11

 

 

 

 

 

S12

 

 

 

 

 

S13

 

 

 

 

 

S14

 

 

 

 

 

Downs

 

 

 

 

 

 

150 meter individuel medley

SM1

 

 

 

 

 

SM2

 

 

 

 

 

SM3

 

 

 

 

 

SM4  

 2:32.19

Jonas Larsen  

Greve Tune Ishøj  

05.05.16

Funchal  

 

200 meter individuel medley

SM3

 

SM4

 

 

 

 

 

SM5

4:49.16

Jens Simmelsgaard

Grindsted

04.09.95

Perpignan

SM6

3:19.32

Peter Lund Andersen

 

17.08.96

Atlanta

SM7

2:57.17

Anders Christensen

 

15.08.91

Barcelona

SM8

2:29.76

Niels Korfitz Mortensen

AGF

03.05.16

Funchal

SM9

2:34.60

Kasper Zysek

Swim Team Esbjerg

09.07.11

Berlin

SM10

2:22.39

Lasse Winther Andersen

Holbæk Svømmeklub

09.03.12

Esbjerg

SM11

2:46.83

Christian Bundgaard

Skovbakken

27.04.96

Skive

SM12

 

 

 

 

 

SM13

2:26.44

Ivan B. Nielsen

Thisted

04.09.95

Perpignan

SM14

2:26.22

Jonas Bastian Sørensen

Ringsted HIF

07.03.14

Esbjerg

Downs

3:06.30

Nis Heide Pinnerup

Viborg HIF

06.03.15

Esbjerg

 

400 meter individuel medley

SM8

5:30.81

Niels Korfitz Mortensen 

AGF

28.05.16

Odense

SM9

5:45.10

Kasper Zysek

Swim Team Esbjerg

10.02.12

Reykjavik

SM10

 

 

 

 

 

SM11

 

 

 

 

 

SM12

 

 

 

 

 

SM13

5:27.34

Ivan B. Nielsen

Thisted

08.09.92

Barcelona

SM14

5:35.19

Dennis Langelund

Kolding

23.06.05

Berlin

Downs