0 bestillinger   Nyhedsbreve   Presse   Kontakt   Log ind
       
Aktuelt
Nyheder, aktiviteter, jobbørs...
Klubber
Find adresser, kort rutevejledning...
Discipliner
Svømning, livredning, åbent vand...
Kurser
Kalender, uddannelse, tilmelding...
Redskaber
Blanketter, vejledninger, regler, politikker...
Om unionen
Sektioner & udvalg, historie, facts...

Danske rekorder parasvømning

Herrer kortbane

Senest opdateret 15. november 2022

50 meter fri

Klasse

S1

Tid

Navn

Klub

Dato

Sted

S2

 

 

 

 

 

S3

 

 

 

 

 

S4

0:48.30

John Petersson

 

20.04.96

Haninge

S5

0:38.25

Jonas Larsen

GTI

07.11.14

Stavanger

S6

0:31.49

Peter Lund Andersen

Lillerød

15.01.00

Deventer

S7

0:34.68

Nikolaj Christensen

 

20.04.96

Haninge

S8

0:27.50

Niels Korfitz Mortensen

AGF

30.09.17

Thisted

S9

0:27.01

Christian T. Thomsen

Swim Team Esbjerg

23.05.09

Esbjerg

S10

0:25.72

Lasse Winther Andersen

Holbæk

25.10.13

Farum

S11

0:29.51

Christian Bundgaard

Skovbakken

05.02.95

Risskov

S12

1:06.33 Jan Johansen IH Aalborg 12.05.19 Odense

S13

0:27.18

Ivan B. Nielsen

Thisted Svømmeklub

21.04.96

Haninge

S14

0:24.50

Alexander Hillhouse

Kvik Kastrup 23.09.22 Greve

S18

0:32.82

Nis Heide Pinnerup

Viborg HIF

21.07.18

Truro

S19 0:28.17 Marius Danielsen Holbæk 24.09.21 Greve

 

100 meter fri

S1

 

 

 

 

 

S2

 

 

 

 

 

S3

 

 

 

 

 

S4

1:41.35

John Petersson

Gladsaxe IF Svøm

10.02.96

Malmø

S5

1:23.76

Jonas Larsen

GTI

08.11.14

Stavanger

S6

1:09.09

Peter Lund Andersen

Lillerød

16.01.00

Deventer

S7

1:13.20

Nikolaj Christensen

 

01.02.97

Risskov

S8

1:00.35

Niels Korfitz Mortensen

AGF

08.12.18

Oulu

S9

0:59.50

Christian T. Thomsen

Swim Team Esbjerg

24.05.09

Esbjerg

S10

0:57.06

Lasse Winther Andersen

Holbæk Svømmeklub

04.12.11

Winnipeg

S11

1:07.60

Christian Bundgaard

Skovbakken

28.01.96

Risskov

S12

         

S13

1:03.55

Ivan B. Nielsen

Thisted

14.01.00

Deventer

S14

0:53.15

Alexander Hillhouse Kvik Kastrup 02.07.22 Solrød

S18

1:11.53

Nis Heide Pinnerup

Viborg HIF

26.07.18

Truro

S19 1:01.99 Marius Danielsen Holbæk 03.07.21 Solrød

 

 

200 meter fri

S1

 

 

 

 

 

S2

 

 

 

 

 

S3

 

 

 

 

 

S4

3:36.03

John Petersson

 

09.04.95

Ringsted

S5

3:34.97

Jonas Larsen

Swim Team Tåstrup

01.11.08

Sheffield

S6

2:32.05

Peter Lund Andersen

Lillerød

16.01.98

Deventer

S7

2:39.79

Nikolaj Christensen

 

01.02.97

Risskov

S8

2:15.61

Niels Korfitz Mortensen

AGF

27.09.15

Thisted

S9

2:07.85

Kasper Zysek

Swim Team Esbjerg

18.05.12

Esbjerg

S10

2:02.24

Lasse Winther Andersen

Holbæk Svømmeklub

27.11.15

Gladsaxe

S11

2:29.69

Christian Bundgaard

Skovbakken

22.11.97

Thisted

S12

         

S13

         

S14

1:58.43

Alexander Hillhouse Kvik Kastrup

02.07.22

Solrød

S18

2:44.35

Nis Heide Pinnerup

Viborg HIF

08.02.20

Malmø

S19 2:17.01 Marius Danielsen Holbæk 19.09.21 Odense

 

400 meter fri

S6

5:24.57

Peter Lund Andersen

Lillerød

14.01.00

Deventer

S7

5:47.09

Nikolaj Christensen

 

20.03.99

Esbjerg

S8

4:48.37

Niels K. Mortensen

AGF

02.09.17

Aarhus

S9

4:21.49

Kasper Zysek

Swim Team Esbjerg

04.06.11

Esbjerg

S10

4:28.09

Lasse Winther Andersen

Holbæk Svømmeklub

09.04.11

Nykøbing F.

S11

5:20.55

Christian Bundgaard

Skovbakken

04.12.95

Risskov

S12

         

S13

4:41.14

Flemming Berthelsen

 

19.04.96

Haninge

S14

4:21.60

Alexander Hillhouse Kvik Kastrup 02.10.22 Kastrup

S18

5:55.41

Nis Heide Pinnerup

Viborg HIF

18.12.15

 

S19 4:47.67 Marius Danielsen Holbæk 25.09.22 Greve

 

800 meter fri

S6

11:11.21

Peter Lund Andersen

USG

12.04.03

Århus

S7

 

 

 

 

 

S8

10:24.79

Emil Brøndum

 

20.10.95

Varberg

S9

 9:11.61

Kasper Zysek

Swim Team Esbjerg

29.10.11

Århus

S10

 9:34.71

Lasse Winther Andersen 

Holbæk Svømmeklub

08.11.09

Bellahøj

S11

 

 

 

 

 

S12

         

S13

 

       

S14

 9:54.37

Jonas B. Sørensen

Ringsted

03.12.11

Ringsted

S18

12:00.56 

Nis Heide Pinnerup

Viborg HIF

15.12.15

 

 

 

1500 meter fri

S7

23:06.58

Nikolaj Christensen

 

09.04.95

Ringsted

S8

23:19.30

Kasper V. Hansen

 

09.04.95

Ringsted

S9

19:04.21

Dennis Storgaard

Horsens

23.11.02

Silkeborg

S10

17:48.62

Lasse Winther Andersen

Holbæk Svømmeklub

10.05.11

Holbæk

S11

 

 

 

 

 

S12

 

 

 

 

  

S13

 

 

 

 

 

S14

18:22.08

Jonas B. Sørensen

Ringsted HIF

11.12.14

Ringsted

S18

23:00.10

Nis Heide Pinnerup

Viborg HIF

26.07.18

Truro

 

50 meter rygsvømning

S1

 

 

 

 

 

S2

 

 

 

 

 

S3

 

 

 

 

 

S4

0:55.28

John Petersson

 

20.04.96

Haninge

S5

0:52.89

Jonas Larsen

Swim Team Tåstrup

16.05.09

Tåstrup

S6

0:41.66

Peter Lund Andersen

Lillerød

16.01.98

Deventer

S7

1:02.65 Frederik Høgh Horsens 12.05.19 Odense

S8

0:30.70

Niels Korfitz Mortensen

AGF

25.09.16

Horsens

S9

0:33.98

Christian T. Thomsen

Swim Team Esbjerg

20.06.07

Esbjerg

S10

0:30.69

Lasse Winther Andersen

Holbæk Svømmeklub

01.12.11

Winnipeg

S11

0:38.03

Christian Bundgaard

Skovbakken

14.06.97

Ikast

S12

0:52.94 Jan Johansen IH Aalborg 12.05.19 Odense

S13

0:49.79 Carsten Sonne Jørgensen Helsingør Handicap Svøm 02.02.20 Hørsholm

S14

0:26.11

Alexander Hillhouse

Kvik Kastrup

24.09.22

Greve

S18

0:37.75

Nis Heide Pinnerup

Viborg HIF

25.07.18

Truro

S19 0:31.74 Marius Danielsen Holbæk 07.10.22 Hjørring

 

100 meter rygsvømning

S1

 

 

 

 

 

S2

 

 

 

 

 

S3

 

 

 

 

 

S4

 

 

 

 

 

S5

1:55.88

Jonas Larsen

Swim Team Tåstrup

24.10.08

Køge

S6

1:22.48

Søren Bødker Møller

Ringsted HIF

26.03.04

Køge

S7

1:42.58

Nikolaj Christensen

 

20.04.96

Haninge

S8

1:06.58

Niels Korfitz Mortensen

AGF

30.09.17

Thisted

S9

1:09.98

Kasper Zysek

Swim Team Esbjerg

04.06.11

Esbjerg

S10

1:06.43

Lasse Winther Andersen

Holbæk Svømmeklub

29.10.11

Gladsaxe

S11

1:25.92

Christian Bundgaard

Skovbakken

12.01.96

Deventer

S12

1:58.32 Jan Johansen IH Aalborg 12.05.19 Odense

S13

1:15.53

Flemming Berthelsen

 

20.04.96

Haninge

S14

0:57.62

Alexander Hillhouse Kvik Kastrup 25.09.22 Greve

S18

1:20.67

Nis Heide Pinnerup

Viborg HIF

19.09.13

EM DSiso

S19 1:09.16 Marius Danielsen Holbæk 20.07.22 Krakow

 

200 meter rygsvømning

S6

2:52.83

Søren Møller

Ringsted

26.03.04

Køge

S8

2:26.94 

Niels Korfitz Mortensen 

AGF

27.11.15 

Køge

S9

2:26.08

Kasper Zysek

Swim Team Esbjerg

05.06.11

Esbjerg

S10

2:24.37

Lasse Winther Andersen

Holbæk Svømmeklub 

17.04.12

Holbæk

S11

3:06.19

Christian Bundgaard 

Skovbakken 

08.12.95 

Risskov 

S12

 

 

 

 

 

S13

2:36.29

Ivan B. Nielsen 

Thisted 

20.10.95 

Varberg 

S14

2:06.81

Alexander Hillhouse Kvik Kastrup

24.09.22

Greve

S18

2:54.62

Nis Heide Pinnerup

Viborg HIF

19.11.12

Loano

S19 2:27.73 Marius Danielsen Holbæk 18.07.22 Krakow

 

50 meter brystsvømning

SB1

SB2

  

       

SB3

0:59.12

John Petersson

 

09.04.95

Ringsted

SB4

         

SB5

0:57.13

Jonas Larsen

GTI

09.11.14

Stavanger

SB6

0:53.30

Nikolaj Christensen

 

09.04.95

Ringsted

SB7

0:43.55

Mikkel Asmussen

Swim Team Esbjerg

18.09.10

Horsens

SB8

0:36.20

Martin Jacobsen

Triton Ballerup

23.03.02

Helsingør

SB9

0:32.11

Claus Taudorf

Gladsaxe IF Svøm

21.11.04

Herning

SB11

0:34.64

Christian Bundgaard

USG

26.03.06

Esbjerg

SB12

         

SB13

0:33.37

Ivan B. Nielsen

Thisted

20.03.99

Esbjerg

SB14

0:32.93

Jonas Bastian Sørensen

Ringsted HIF

18.12.16

Nyborg

SB18

0:46.19

Nis Heide Pinnerup

Viborg HIF

12.05.19 Odense
SB19 0:39.61 Marius Danielsen Holbæk 23.01.22 Allerød

 

100 meter brystsvømning

SB1

 

 

 

 

 

SB2

 

 

 

 

  

SB3

 

 

 

 

 

SB4

 

 

 

 

 

SB5

2:00.27

Søren B. Møller

Ringsted

08.02.03

Malmø

SB6

1:59.33

Nikolaj Christensen

 

25.04.98

Hirtshals

SB7

1:31.25

Mikkel Asmussen

Swim Team Esbjerg 

01.06.11

Esbjerg

SB8

1:19.20

Martin Jacobsen

Triton Ballerup

24.03.00

Køge

SB9

1:11.14

Claus Taudorf

Gladsaxe IF Svøm

12.11.05

Gladsaxe

SB11

1:13.20

Christian Bundgaard

Skovbakken

12.11.95

Struer

SB12

         

SB13

1:11.35

Ivan B. Nielsen

Thisted

20.03.99

Esbjerg

SB14

1:12.56

Jonas Bastian Sørensen

Ringsted HIF

06.04.14

Ringsted

SB18

1:34.06

Nis Heide Pinnerup

Viborg HIF

25.07.18

Truro

 

200 meter brystsvømning

SB4

SB5

 

 

 

 

 

SB6

 

 

 

 

 

SB7

 

 

 

 

 

SB8

2:52.22

Martin Jacobsen

Triton Ballerup

01.12.01

Esbjerg

SB9

2:43.28

Claus Taudorf

Gladsaxe IF Svøm  

23.11.03

Gladsaxe

SB11

2:39.36

Christian Bundgaard  

Skovbakken

11.11.95

Struer

SB12

         

SB13

2:32.61

Ivan Nielsen

Thisted

20.03.99

Esbjerg

SB14

2:48.39

Jonas B. Sørensen

Ringsted HIF

31.03.12

Ringsted

SB18

3:59.32

Markus Munkholm

Sigma Swim Allerød

09.11.14

Morelia

SB19 2:54.87 Marius Danielsen Holbæk 25.09.22 Greve

 

50 meter butterfly

S1

 

 

 

 

 

S2

 

 

 

 

 

S3

 

       

S4

0:55.05

John Petersson

Gladsaxe IF

04.05.97

Sydkysten

S5

1:02.89

Jonas Larsen

Swim Team Tåstrup

16.05.09

Taastrup

S6

0:36.96

Peter Lund Andersen

Allerød

16.11.01

Stavanger

S7

0:53.42

Nikolaj Christensen

 

16.01.98

Deventer

S8

0:28.64

Niels Korfitz Mortensen

Randers Neptun

08.11.14

Stavanger

S9

0:30.29

Dennis Storgaard

Swim Team Esbjerg

21.11.04

Esbjerg

S10

0:27.08

Lasse Winther Andersen

Holbæk

01.12.11

Winnipeg

S11

0:35.54

Christian Bundgaard

Skovbakken

14.06.97

Ikast

S12

 

       

S13

0:27.18

Ivan B. Nielsen

Thisted Svømmeklub

21.04.96

Haninge

S14

0:25.73

Alexander Hillhouse

Kvik Kastrup 07.10.22 Tåstrup

S18

0:37.33

Nis Heide Pinnerup

Viborg HIF

08.02.20

Malmø
S19 0:29.57 Marius Danielsen Holbæk 05.11.21 Gladsaxe

 

100 meter butterfly

S6

1:21.37

Peter Lund Andersen

Allerød

01.12.01

Esbjerg

S7

 

 

 

 

 

S8

1:04.33

Niels Korfitz Mortensen

Randers Neptun

09.11.14

Stavanger

S9

1:07.14

Dennis Storgaard

Swim Team Esbjerg

06.11.04

Holstebro

S10

0:59.30

Lasse Winther Andersen

Holbæk Svømmeklub

03.12.11

Winnipeg

S11

1:19.49

Christian Bundgaard

Skovbakken

04.12.95

Risskov

S12

         

S13

1:03.72

Ivan B. Nielsen

Thisted

09.04.95

Ringsted

S14

0:56.61

Alexander Hillhouse

Kvik Kastrup 02.07.22 Solrød

S18

 

 

 

 

 

S19 1:05.74 Marius Danielsen Holbæk 07.11.21 Gladsaxe

 

 

200 meter butterfly

S8

2:18.86

Niels Korfitz Mortensen

AGF

28.11.15

Køge

S9

2:28.43

Dennis Storgaard

Swim Team Esbjerg

06.11.04

Holstebro

S10

2:08.68

Lasse Winther Andersen 

Holbæk Svømmeklub 

28.11.15

Gladsaxe

S11

3:14.13

Christian Bundgaard

Skovbakken

08.12.95

Risskov

S12

 

 

 

 

 

S13

2:22.85

Ivan B. Nielsen

Thisted

11.11.95

Struer

S14

2:09.76

Alexander Hillhouse Kvik Kastrup 08.10.22 Tåstrup

S18

 

 

 

 

 

S19 2:28.34 Marius Danielsen Holbæk 05.11.22 Esbjerg

 

100 meter individuel medley

SM1

 

 

 

 

 

SM2

 

 

 

 

 

SM3

 

 

 

 

 

SM4

 

 

 

 

 

SM5

 

 

 

 

 

SM6

1:34.68

Peter Lund Andersen

Lillerød

14.01.00

Deventer

SM7

         

SM8

1:07.76

Niels Korfitz Mortensen

AGF

29.09.17

Thisted

SM9

1:11.49

Christian T. Thomsen

Swim Team Esbjerg

14.06.06

Esbjerg

SM10

1:10.95

Lasse Winther Andersen

Holbæk Svømmeklub

24.11.09

Holbæk

SM11

1:15.27

Christian Bundgaard

Skovbakken

03.02.96

Risskov

SM12

         

SM13

1:07.20

Ivan B. Nielsen

Thisted

20.03.99

Esbjerg

SM14

1:01.04

Alexander Hillhouse

Kvik Kastrup 03.07.22 Solrød

SM18

1:21.93

Nis Heide Pinnerup

Viborg HIF

09.02.19

Malmø

SM19 1:10.01 Marius Danielsen Holbæk 23.07.22 Krakow

 

200 meter individuel medley

SM4

3:58.50

John Petersson

 

04.05.97

Sydkysten

SM5

         

SM6

3:36.88

Søren B. Møller

Ringsted

22.03.02

Esbjerg

SM7

         

SM8

2:25.98

Niels Korfitz Mortensen

AGF

30.09.17

Thisted

SM9

2:33.42

Kasper Zysek

Swim Team Esbjerg

02.11.11

Esbjerg

SM10

2:23.60

Lasse Winther Andersen

Holbæk Svømmeklub

31.03.12

Slagelse

SM11

2:43.31

Christian Bundgaard

Skovbakken

21.04.96

Haninge

SM12

         

SM13

2:23.82

Ivan B. Nielsen

Thisted

21.04.96

Haninge

SM14

2:14.35

Alexander Hilhouse Kvik Kastrup 04.12.21 Upplands Väsby

SM18

2:54.44

Nis Heide Pinnerup

Viborg HIF

22.07.18

Truro

SM19 2:29.74 Marius Danielsen Holbæk 19.07.22 Krakow

 

400 meter individuel medley

SM8

5:23.50

Niels K. Mortensen

AGF

03.09.17

Aarhus

SM9

5:21.53

Kasper Zysek

Swim Team Esbjerg   

17.01.10

Esbjerg

SM10

         

SM11

6:14.71

Christian Bundgaard  

Skovbakken

06.12.95

Århus

SM12

         

SM13

         

SM14

5:11.35

Ole Pedersen

Svendborg

22.11.03

Gladsaxe

SM18

 

 

 

 

 
SM19 5:21.47 Marius Danielsen Holbæk 24.09.22 Greve